DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Polscy biskupi apelują do narodu: szanujmy niedzielę - pierwszy dzień tygodnia

Polscy biskupi apelują do narodu: szanujmy niedzielę - pierwszy dzień tygodnia
fot. episkopat.pl

„Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji”, czytamy w wydanym w czwartek stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli.

 

„Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – piszą biskupi w stanowisku dotyczącym świętowania niedzieli. Konferencja Episkopatu przypomina, że „ustawa została uchwalona z inicjatywy wolnych obywateli, jako odpowiedź na długo wyrażane postulaty NSZZ Solidarność i znacznej części społeczeństwa”.

 

Biskupi zwracają uwagę, że opinie zbierane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wykazują, że obowiązująca od 1 marca ubiegłego roku regulacja prawna spotyka się z poparciem wspólnoty Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

 

„Dla wierzących chrześcijan niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz uobecnieniem Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego, dniem szczególnym, prawdziwym świętem przeżywanym zarówno we wspólnocie wiary, jak i w rodzinach, w przestrzeni kultury i natury” – przypominają biskupi. Wzywają „wszystkie parafie, ruchy i stowarzyszenia do aktywności na polu tworzenia oferty i przykładu przeżywania czasu niedzieli dla wspólnotowego i osobistego duchowego rozwoju”.

 

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli przyjęte zostało podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów trzydniowego spotkania znalazły się m.in.: duszpasterstwo młodzieży, ochrona małoletnich w Kościele oraz setne rocznice Konferencji Episkopatu Polski i odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

 

KAI

TK


DATA: 2019-03-14 14:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polscy biskupi, martwią się o swoje dochody, władze nad ludźmi a nie o ludzi i ich życie to mają głęboko pod sutanna, to oni powinni żyć skromnie ubierać się skromnie a jak to wygląda każdy widzi
ponad 1 rok temu / Rafi
 
A ja słyszałem, że Pan Bóg po 6 dniach pracy siódmego dnia odpoczywał i na pamiątkę tego i my siódmego dnia powinniśmy powstrzymać się od pracy. Prawda to?
ponad 1 rok temu / liczebnik
 
"Szukam osób chętnych do jednorazowego postu o chlebie i wodzie " Co to za post, skoro będziesz jadł i pił?
ponad 1 rok temu / @hmm
 
Do Janek: jak mam dojechac na dyzur do szpitala jesli nie mam samochodu a komunikacje miejska chcesz zawieść.Jestem za wolnymi niedzielami w jak najszerszym zakresie z zachiwaniem rozsadku.
ponad 1 rok temu / Lekarz
 
@Andrzej Czy za 10 lat, gdy polityka mocno skęci w lewo i PiS wypadnie jako skrajna prawica a jego rolę przyjmie PO jako najbardziej prawicowa partia ponad 5%-towa, to czy wtedy będzie pan nawoływał do głosowania na "mniejsze zło", czyli na PO? Albowiem nasze rodzime PO jest bardziej na prawo od niejednej partii zachodnio-europejskiej, gdzie o PiSie udającym prawicę nawet nie ma mowy, a o Korwinie to już w ogóle. To "mniejsze zło" może stopniowo przesuwać się coraz bardziej w lewo aż dojdziemy do wyboru między pogrobowcami Wiosny a pogrobowcami "poczciwego" SLD. I to właśnie dzięci tym, którzy dają się złapać na dylemat więźnia i poprzez przeklęty prób wyborczy wciąż wybierają zło zwane "mniejszym", nieubłaganie przesuwając politykę w lewo. I do tego twierdzą, że to wina tych, co głosują na podprogowe partie przez co rzekomo głosy stają się nieważne i rozchodzą się po partiach lewicowych. To próg wyborczy jest przeklęty, nie Korwin i Narodowcy.
ponad 1 rok temu / aaa
 
w naszym języku niedziela -to zlepek słów -nie działać ,czyli odpoczynek a że odpoczynek i świętowanie naturalne jest PO PRACY to w świadomości ludzi niedziela była jest i będzie ostatnim dniem tygodnia
ponad 1 rok temu / ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.