DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Polsce należy się odszkodowanie od Niemiec – wynika z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych

Polsce należy się odszkodowanie od Niemiec – wynika z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych
Wehrmacht przekracza granicę Polski – łamanie szlabanu granicznego (niemieckie propagandowe zdjęcie pozowane, wykonane 14 września). By Hans Sönnke [Public domain], via Wikimedia Commons

Z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych wynika, że Polska ma prawo ubiegać się o reparacje wojenne za śmierć obywateli oraz zniszczenia materialne dokonane przez III Rzeszę Niemiecką w trakcie II Wojny Światowej – donosi TVP Info.

 

Zewnętrzni eksperci pracujący dla Biura Analiz Sejmowych stwierdzić mieli, że Polska odniosła największe w Europie straty w trakcie walk między rokiem 1939 a 1945 – informuje tvp.info. Swoje opinie, będące odpowiedzią na pytanie posła PiS Arkadiusza Mularczyka, zapisali w 40-stronnictowym dokumencie.

 

Do najistotniejszych wniosków płynących z ekspertyzy zaliczyć należy również fakt, że straty ludnościowe i materialne zadane Polsce wynikały z celowych działań Niemiec. Ponadto eksperci w dokumencie sporządzonym dla Biura Analiz Sejmowych przekonują, iż  „twierdzenie że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze jest zasadne, a tezy o ich wygaśnięciu lub przedawnieniu są nieuzasadnione” – informuje TVP Info.

 

„Obowiązujące akty prawa międzynarodowego i powojenna praktyka ws. reparacji (dyskryminowanie przez RFN Polski i polskich obywateli w porównaniu z innymi państwami) przemawiają za dochodzeniem przez Polskę od Niemiec odszkodowań za szkody spowodowane II wojną światową” – wynikać ma z dokumentu.

 

W swoich opiniach dotyczących zasadności polskich roszczeń wobec Niemiec eksperci powołują się m.in. na konwencję haską, ustalenia konwencji poczdamskiej oraz praktykę RFN wobec innych państw, którym odszkodowania wypłacono na podstawie stosownym umów.

 

Straty materialne państwa i właścicieli prywatnych spowodowane polityką III Rzeszy na okupowanych ziemiach polskich oszacowano po II Wojnie Światowej na ponad 258 mld przedwojennych złotych (48,8 mld dolarów wedle ówczesnego kursu).

 

Ekspertyza dotyka również strat niematerialnych i niemożliwych do przeliczenia na pieniądze – śmierci oraz cierpienia ludzi. „Liczba nieżyjących ofiar działań niemieckich to 6 milionów ludzi, zaś liczba żyjących obywateli polskich poszkodowanych w wyniku zbrodni i terroru III Rzeszy Niemieckiej to ponad 10 milionów osób” – czytamy na tvp.info.

 

Zdaniem ekspertów Biura Analiz Sejmowych „Polska i polscy obywatele otrzymali świadczenia pieniężne od Niemiec niewspółmierne do poniesionych szkód i zdecydowanie niższe niż odszkodowania wypłacone przez RFN innym państwom i ich obywatelom”.

 

Portal tvp.info zauważa, że odszkodowania jakie Republika Federalna Niemiec wypłaciła obywatelom Rzeczypospolitej stanowią mniej niż 1 proc. sumy wszystkich funduszy przeznaczonych dla odszkodowania dla obywateli państw Europy Zachodniej, USA oraz Izraela.

 

Ponadto polityka RFN prowadzona od dekad spowodowała, że świadczenia z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie nie trafiły do większości poszkodowanych, gdyż zmarli zanim otrzymali odszkodowanie – zauważa TVp Info. Zdaniem serwisu środki te trafiły do nieco ponad miliona osób (średnio niecałe 700 zł na osobę), gdy tymczasem poszkodowanych było ponad 10 milionów Polaków

 

W ekspertyzie zwraca się uwagę, że dotychczas nie zrealizowano zapisów dotyczących obowiązku wypłacenia Polsce reparacji przez RFN, zaś decyzja władz PRL z roku 1953 o zrzeczeniu się reparacji została wymuszona przez ZSRR oraz opierała się na „działaniach niekonstytucyjnych komunistycznego rządu”.

 

„Jednostronne oświadczenie Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1953 r. o zrzeczeniu się przez PRL reparacji wojennych naruszało obowiązującą wówczas Konstytucję z dnia 22 lipca 1952 r., ponieważ sprawy ratyfikacji i wypowiadania umów międzynarodowych należały do kompetencji Rady Państwa, a nie Rady Ministrów. To nie wszystko. Zgodnie z treścią protokołu z dnia 19 sierpnia 1953 r. z posiedzenia Rady Ministrów zrzeczenie dotyczyło tylko NRD” – czytamy na tvp.info.

 

Twórcy ekspertyzy przypominają ponadto, że w prawie międzynarodowym nie istnieje przedawnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości, ani możliwość przedawnienia odszkodowań za nie.

 


Źródło: tvp.info

MWł
 


DATA: 2017-09-10 20:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I dobrze! Teraz czekam aż rząd wystąpi z żądaniem zadośćuczynienia za straty wojenne w formie finansowej lub terytorialnej (słowiańskie Łużyce i Pomorze Przednie bardzo mile widziane!). Bo jeśli na tym skończy się dyskusja i nie będzie wystąpienia do strony niemieckiej z ultimatum, to rząd się skompromituje. Należy też uczynić podobne kroki w kierunku Słowacji, która rządzona przez wspaniałego katolickiego prezydenta księdza Jozefa Tiso również napadła na Polskę. Później należy się domagać podobnych odszkodowań od Rosji (w formie finansowej, ew. powinniśmy otrzymać Obwód Królewiecki), Białorusi (terytorium do okolic Mińska - jak za II Rzeczypospolitej), Ukrainy (Lwów oraz przywrócenie kształtu granicy II RP) i Litwy (Wilno). Wtedy będzie można mówić o całkowitym zaspokojeniu narodu polskiego po przebytej z powodu wszystkich sąsiadów gehennie przed kilkudziesięciu laty.
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 
Do aaa. Wtedy my wyliczymy wszystkim folksdeutschom, ile są nam oni i ich przodkowie winni za zamieszkiwanie na terenie Polski, za spiskowanie przeciw Polakom i interesom Polski, za szkody jakie ich działalność przyniosła Polsce i Polakom. A więc bilans w rozliczeniu kwestionowane ziemie - rachunek wobec folksdeutschów wyjdzie na zero.
ponad 1 rok temu / rachmistrz
 
Zaraz wyliczą nam, ile się należy za okupację Śląska, Pomorza i Mazur. Puszka Pandory otworzona.
ponad 1 rok temu / aaa
 
proszę jeszcze pamiętać o odsetkach z tej kwoty. liczone od 1945 r. również będzie niezłą sumką.
ponad 1 rok temu / obserwator
 
@sprawiedliwy Polska utraciła ziemie na rzecz Związku Radzieckiego, nie Niemiec.
ponad 1 rok temu / Robert
 
Dotychczasowa potulność Polski tylko umacniała niemiecką butę i zachęcała ich do dalszej grabieży. Bowiem bezkarność rozzuchwala i jest to prawdziwe w każdym przypadku. Bardzo dobrze, że powoli zaczynamy się odważać aby wyjść z tej ślepej uliczki.
ponad 1 rok temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.