DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

ZOBACZ VIDEO

Polonia Semper Fidelis! Biskupom przekazano 145 tysięcy podpisów!

Polonia Semper Fidelis! Biskupom przekazano 145 tysięcy podpisów!
Fot: Marcin Austyn PCh24.pl

Wielkim sukcesem organizacyjnym zakończyła się akcja wiernych świeckich Polonia Semper Fidelis. Do wołania o obronę nierozerwalności małżeństwa w krótkim czasie dołączyło ponad 145 tys. osób. Zgodnie z zapowiedzią zebrane listy zostały złożone w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

 

Przedstawiciele Instytutu Ks. Piotra Skargi złożyli w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski ponad 145 tys. podpisów zebranych w ramach akcji Polonia Semper Fidelis. To głos wiernych świeckich, którzy zwrócili się do biskupów z synowską prośbą o potwierdzenie niezmienności nauczania Kościoła na temat nierozerwalności małżeństwa. Paczki wraz z listami poparcia zostały przekazane na ręce ks. Przemysława Drąga, Dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP.

 

Ks. Drąg wyraził wdzięczność dla Instytutu Ks. Piotra Skargi za podjęcie inicjatywy oraz wszystkim sygnatariuszom za włączenie się do akcji. – Uważam, że ma to wielkie znaczenie w dzisiejszym czasie, kiedy pojawiły się próby różnych interpretacji tekstu papieża na temat Komunii świętej dla osób, które po rozpadzie sakramentalnego małżeństwa żyją powtórnym związku – podkreślił.

 

Duszpasterz rodzin docenił mobilizację ludzi świeckich w Kościele w Polsce, ich świadome zaangażowanie w życie Kościoła, publicznie wyrażenie wiary i wsparcie dla pasterzy wyrażone w ramach akcji. – Ta wspólnota wiernych – świeccy–pasterze – w ten sposób czuje się bardziej zjednoczona, zdopingowana. Te podpisy – co poczułem na własnych rękach – mają swoją wagę – powiedział ks. Drąg.

 

Jak zauważył, głos świeckich katolików z pewnością będzie szedł w świat. Pokazuje on bowiem, że Polska nie wstydzi się swoich chrześcijańskich korzeni, a Polacy chcą żyć w małżeństwie i rodzinie w zgodzie z nauczaniem Chrystusa i dla nich jest wielką wartością i szczęściem móc budować normalne małżeństwo oparte na mężczyźnie i kobiecie.

 

 

Wyraz zaniepokojenia, troski i wsparcia

Akcja Polonia Semper Fidelis wynikała z potrzeby serca i wielkiej troski o losy Kościoła i jego tradycyjnego Nauczania. Wierni świeccy zaniepokojeni płynącymi z Zachodu wieściami zapragnęli wesprzeć polskich biskupów, z nadzieją, że staną oni w obronie dwutysiącletniego nauczania Kościoła na temat nierozerwalności sakramentu małżeństwa.

 

 Nie jest to próba nacisku, czy wymuszenia od biskupów stanowiska, ale synowska prośba. Prośba dzieci do rodziców, do ojców, by wzięli w obronę małżeństwo sakramentalne i rodzinę katolicką. Liczymy na to. I tego też oczekują katolicy poza Polską, odbieramy liczne takie głosy nadziei, że nasi pasterze będą tymi, którzy w obliczu zakusów na świętą instytucję małżeństwa, w obliczu zmasowanego ataku na rodzinę, dadzą świadectwo – powiedział Sławomir Skiba, członek zarządu Instytutu im. Księdza Piotra Skargi.

 

Jak zauważył, ta sprawa żywo dotyka wiernych świeckich żyjących w sakramentalnych związkach małżeńskich. – Dlatego czujemy się zobligowani do podjęcia działań i przynagleni przez Opatrzność do tego, by odważnie stanąć w obronie małżeństwa i rodziny i wspomóc naszych Pasterzy, którzy jak ufamy, takie stanowisko – wierne Ewangelii i odwiecznemu nauczaniu Kościoła – też zajmą – dodał.

 

To wsparcie okazać się może szczególnie ważne, gdyż w polskim Episkopacie wciąż trwają prace nad interpretacją adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. Wierni ufają, że polscy Pasterze nie ulegną modernistycznej modzie i nie zgodzą się na to, by osoby rozwiedzione, żyjące w ponownych związkach, mogły zostać dopuszczone do Komunii Świętej, mimo trwania w grzechu.

 

Takie postępowe interpretacje papieskiego dokumentu niestety już powstały, m.in. w Niemczech. Dlatego też wierni uznali, że trzeba dać świadectwo i pokazać hierarchom, że nie są sami, ale mają silne wsparcie w walce o niezmienność Nauczania.

 

Ponad 145 tys. dowodów wsparcia dla biskupów, w większości zebranych tradycyjną drogą pocztową – i to zaledwie w kilka tygodni – to tylko niewielka, ale namacalna namiastka tkwiącej siły w Kościele w Polsce. A hierarchowie, jako uczniowie świętego Jana Pawła II, czują się z pewnością szczególnie odpowiedzialni za przyszłość Kościoła – za Jego świętość, niezmienność Nauczania i Jego  powszechność.

 

 

„W tej wyjątkowo trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się chrześcijańskie małżeństwa i rodziny, brak oficjalnego dokumentu wyraźnie potwierdzającego dotychczasowe stanowisko Kościoła we wspomnianych kwestiach, wyrażone między innymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II w adhortacji Familiaris Consortio, przyczynia się do rosnącej liczby zwątpień i odstępstw od wielowiekowej nauki i praktyki w odniesieniu do sakramentu małżeństwa i Eucharystii” – podkreślono w apelu adresowanego do JE abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP. „Mając w pamięci zdecydowane stanowisko polskich biskupów, którzy podczas synodów poświęconych rodzinie odważnie stanęli w obronie nauczania Kościoła i duchowego dziedzictwa Papieża Polaka, z miłością i ufnością oczekuję potwierdzenia tegoż nauczania przez Konferencję Episkopatu Polski” – czytamy w liście wiernych świeckich.

 

Pamiętajmy: Polonia Semper Fidelis – Polska zawsze wierna!

 

 

Marcin Austyn

 

 

 

 

 

 

 

 

  


DATA: 2018-03-06 12:04
AUTOR: MARCIN AUSTYN
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Popieram akcję w 100%
ponad 1 rok temu / Grażyna S
 
Poparłem akcję z wielką radością. Pozwolę sobie zacytować Jezuitę Dariusza Kowalczyka "Rzeczywiście, nie brakuje w Kościele środowisk i ludzi, którzy z wielkim entuzjazmem podejmują ?dialog? z propagującymi idee sprzeczne z Ewangelią i Tradycją Kościoła. Nikogo jeszcze nie nawrócili. Wręcz przeciwnie, sami zaczynają się ?nawracać? na ideologie, które mają się do katolicyzmu jak pięść do nosa. Słowa krytyki zachowują zaś dla katolików ?tradycyjnych?, którzy chodzą do kościoła, spowiadają się, zamawiają Msze za dusze swoich zmarłych, dają na tacę, odmawiają Różaniec itp." Tacy ludzie "trzęsą" kurią rzymską i coraz częściej pojawiają się także w kuriach biskupich. Zadziwiające jest, że dziś świeccy bronią wiary katolickiej przed rozmaitymi teologami. A jeśli chodzi o małżeństwo - zachęcam do przeczytania słów Jezusa na temat małżeństwa i cudzołóstwa zawarte w Ewangelii Łukasz (19, 1-9) oraz Ewangelii Marka (10, 1-10).
ponad 2 lata temu / Piotr
 
Cóś niewiele tych podpisów. I dlaczego zmuszać ludzi którzy nie mogą na siebie patrzeć do trwania w związku? Również jeśli jedna strona odrzuca drugą to jaki jest sens trwania związku w upokorzeniu? Niech ci co sie kochają się nie rozwodzą. To proste.
ponad 2 lata temu / AM
 
@TZ Oj tam, oj tam, jaki kosz? Za pontyfikatu Franciszka panuje troska o środowisko naturalne, więc pójdą na makulaturę.
ponad 2 lata temu / yr
 
A dlaczego w koszu...? Cywilizowany człowiek używa niszczarki ;-)
ponad 2 lata temu / Do TZ
 
Do Mac: No właśnie... "za zgodą proboszczy". I tu mamy problem jak uzyskać zgodę proboszcza? Skoro biskupi milczą, to proboszczowie nie będą się wychylać.
ponad 2 lata temu / Bolek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.