DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Północna Macedonia: bądą przyspieszone wybory. To efekt „historycznej pomyłki” UE

Północna Macedonia: bądą przyspieszone wybory. To efekt „historycznej pomyłki” UE
źródło: pixabay.com
#UE    #MACEDONIA    #WYBORY    #INTEGRACJA    #POMYŁKA    #UNIA

Po zablokowaniu przez Francję, Danię i Holandię dalszych rozmów o wstąpieniu Macedonii Północnej do Unii Europejskiej macedoński premier Zoran Zaew zdecydował o rozpisaniu na 12 kwietnia 2020 roku przedterminowych wyborów parlamentarnych. Zahamowanie procesu integracji Macedonii Północnej z UE Zaew określił jako „historyczną pomyłkę UE”.

 

Zimny prysznic, wylany na głowy rządzących Macedonią Północną socjaldemokratów przez trzy państwa zachodnioeuropejskie, wzburzył szefa rządu w Skopje. Zaew stwierdził, że jego kraj stał się ofiarą „historycznej pomyłki UE” i nie krył rozczarowania zmianą frontu na forum unijnym.

 

Obietnice rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną padły po tym, jak kraj ten zmienił nazwę i uregulował spór z Grecją, która nie zgadzała się na używanie przez sąsiada z północy nazwy Macedonia. Ateny interpretowały ją jako źródło potencjalnych roszczeń terytorialnych wobec Grecji, do której należy Macedonia Grecka – południowa część Macedonii. Ta historyczna kraina w obrębie Grecji ma ponad 34 tys. km kw., liczy 2,6 mln mieszkańców, a jej centrum jest drugie co do wielkości miasto greckie – Saloniki.

 

Zmiana nazwy państwa na Macedonia Północna została ciepło przyjęta przez Brukselę i krytycznie przez dużą część Macedończyków, próbujących w protestach ulicznych zakwestionować ustępstwo na rzecz Grecji. Doceniając ruch socjaldemokratów rządzących w Skopje, Komisja Europejska określiła w maju tego roku Macedonię Północną oraz Albanię jako kraje gotowe do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Na taką ocenę nie mogły liczyć dwa inne państwa bałkańskie – Serbia i Czarnogóra – również starające się o rozpoczęcie rozmów o członkostwie w UE.

 

Pojawienie się teraz informacji o tym, że Macedonia Północna nie poczyniła wystarczających starań w zakresie reformy systemu prawnego i administracyjnego uderzyło w socjaldemokratów, którzy zdecydowali się na politykę ustępstw oczekiwanych przez UE. Dlatego też lider Socjaldemokratycznego Związku Macedonii premier Zoran Zaew podjął decyzję o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów, w których podda politykę swojego rządu ocenie obywateli. Pierwotnie Zaew dążył do wyznaczeniu terminu wyborów na koniec grudnia, ostatecznie jednak posłuchał głosów opozycji i datę wyborów ustalono na 12 kwietnia przyszłego roku.

 

Źródła: Skopje Diem, RG.ru, Unian.net

Jan Bereza


DATA: 2019-10-22 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Piękny kraj i fajni gościnni ludzie. Szkoda że w UE zmarnowano taki potencjał.
ponad 1 rok temu / slawek
 
Upokarzają ich tak jak innych Słowian, na pzrykład Polaków. Na co im to wszystko, niech popatrzą na brexit.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
przyłączcie tych Bułgarów zwanych macedonczykami do Bułgarii i będzie spokój
ponad 1 rok temu / axe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.