DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Polityka imigracyjna w rozkroku. Sejm przeciwko relokacji, ale też i za przyjmowaniem uchodźców

Polityka imigracyjna w rozkroku. Sejm przeciwko relokacji, ale też i za przyjmowaniem uchodźców
FOT.REUTERS/FORUM
#PIS    #UE    #IMIGRANCI    #KUKIZ    #UCHODŹCY    #RELOKACJA

Nie będzie ofensywy politycznej na rzecz zmiany decyzji z września ub. roku o relokacji 160 tys. uchodźców na terenie państw UE.  Polski rząd wprawdzie negatywnie ocenia zobowiązania podjęte przez ekipę PO-PSL, ale będzie je akceptował, restrykcyjnie stosując kryteria krajowej polityki uchodźczej. Odwrót jest ponoć niemożliwy.

 

Sejmowa dyskusja nad poselskimi projektami uchwał w sprawie polityki imigracyjnej państwa polskiego na forum UE i polityki imigracyjnej Polski nie przynosi nadziei na zasadnicze zmiany. Imigranci, wbrew oczekiwaniom społecznym, w Polsce się pojawią, a władze państwa nie będą podejmowały prób podważenia decyzji relokacyjnych podjętych przez Radę UE we wrześniu ub. roku. O zawarcie w uchwale stanowiska wzywającego do takich działań polski rząd wnioskował klub Kukiz’15.


Jak wskazał poseł sprawozdawca Szymon Szynkowski vel Sęk, komisja nie zaakceptowała tej poprawki uznając, że „ta decyzja, w sensie prawnym, obowiązuje i jakakolwiek ofensywa polityczna tutaj, czego dowodem jest też brak takiej ofensywy ze strony innych państw Grupy Wyszehradzkiej, nie byłaby uzasadniona”. Komisja ds. UE wsparła za to poprawki złożone przez PiS.


- Po pierwsze, komisja wsparła tezę o jednoznacznie negatywnej ocenie decyzji rządu Rzeczypospolitej Polskiej, który wsparł podjęcie przez Radę Unii Europejskiej decyzji z dnia 22 września o relokacji 160 tys. uchodźców na terenie państw Unii Europejskiej. To było stanowisko rządu wbrew stanowisku pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej – wskazał sprawozdawca.


W projekcie uchwały znalazło się też wezwanie do tego, by „stosować w sposób restrykcyjny kryteria krajowej polityki uchodźczej”. To miałoby oznaczać, że to strona polska indywidualnie wskazywałaby osoby, które mogłyby przebywać na terenie naszego kraju. - W pierwszej kolejności priorytetem powinno być przyjmowanie dzieci, mniejszości religijnych oraz rodzin wielodzietnych. Uważamy, że polityka imigracyjna i uchodźcza powinna pozostać w rękach państwa polskiego i powinna być restrykcyjnie stosowana – relacjonował Szynkowski vel Sęk.


Sejm chce też w uchwale wyrazić sprzeciw wobec „ustanawiania w przyszłości jakiegokolwiek stałego mechanizmu alokacji uchodźców na terenie Polski” oraz wezwać „do niesienia pomocy humanitarnej w krajach objętych konfliktem zbrojnym oraz w krajach sąsiadujących.”


Jak wskazał poseł Dominik Tarczyński (PiS), taka uchwała jest niezbędna z uwagi na rozwój wydarzeń związanych z kryzysem imigracyjnym w Europie. - Bo jeżeli zgodzimy się na to, aby Unia Europejska decydowała, ilu imigrantów ma być w Polsce, na jakich terenach, jeżeli na 2 tygodnie przed wyborami rząd Platformy Obywatelskiej ogłosił przetarg na ośrodki dla uchodźców, nie konsultując tego w żaden sposób ani z samorządami, ani ze społeczeństwem, a teraz pani premier nie pamięta swojej decyzji, to to jest bardzo niebezpieczne. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o bezpieczeństwo Polaków – mówił.


Parlamentarzysta podkreślał, że Polska chce pomagać ludziom w potrzebie i nie wyłamuje się z solidarności europejskiej, czego dowodem jest polski udział w akcjach humanitarnych. - Polska jest gotowa pomagać, Polska nie wyłamuje się z solidarności, ale powinniśmy pomagać tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna, nie przez narzucone kwoty alokacyjne z Unii Europejskiej. Naszym obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo – dodał.

 

Przeciwko przyjmowaniu rozmytego stanowiska Sejmu protestował poseł Tomasz Jaskóła (Kukiz’15), który wskazywał, że polityka imigracyjna państwa powinna odzwierciedlać oczekiwania społeczne. – To nie państwo decydujecie o tej sprawie w tej Izbie. Mam nadzieję, że to wyraźnie wybrzmi: to obywatele mają decydować w referendum o tym, czy przyjmą, czy nie przyjmą jakiejkolwiek transzy relokowanych imigrantów bądź tzw. uchodźców – podkreślił.


Także poseł Robert Winnicki (Kukiz’15) wyrażał wątpliwości co do celowości przyjmowania projektu, który nic nie zmienia, a jest tylko próbą zatrzymania dalej idących pomysłów klubu Kukiz’15. Poseł nalegał, by w uchwale dopisać wezwania rządu do tego, by nie realizował fatalnej decyzji z września ub. roku przeprowadził ofensywę polityczną „na rzecz rzeczywistego wyjścia z tego kryzysu, którym może być jedynie ochrona granic Europy przed inwazją imigrantów.”


Winnicki sprawę skomentował też na swoim profilu na FB wskazując, że rządzący są przeciwko relokowaniu imigrantów... ale za ich przyjmowaniem. „PiS boi się jednoznacznych sformułowań. W toku prac komisji odrzucili projekt uchwały mojego autorstwa i zaprezentowali swój. Ich projekt krytykuje decyzję Unii o kwotach imigrantów i postawę rządu Ewy Kopacz o poparciu tej decyzji. Pięknie, ale co z tego? Najważniejszego zdania nie chcą zamieścić. A mianowicie takiego, by przeprowadzić na forum UE ofensywę polityczną na rzecz zmiany decyzji z 22 września. By nie przyjmować imigrantów. Chcieliby, a się boją - tak można opisać postawę partii rządzącej. Szkoda. Ciekawe czy zdadzą sobie wreszcie sprawę, że nie można tak długo stać w rozkroku - albo gorliwy euro-atlantyzm albo suwerenność państwa i tożsamość narodowa” – napisał poseł.


Projekt uchwały skierowano ponownie do komisji ds. UE.Marcin Austyn


DATA: 2016-03-10 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jak nazwać tych którzy tylko potrafią krytykować innych, mimo że ci inni CZYNNIE zmniejszają zło, a sami nie są bystrzejsi od tych osłów/baranów, bo nie potrafią zaproponować lepszego realnego rozwiązania? Może pasożytami układu państwowego, bo osły i barany przynajmniej robią coś pożytecznego?
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Gwoli ścisłości:ja życzę PiSowi aby rządził do końca kadencji i reformował państwo.Gorsi od PO nie będą. Tylko słabo im to idzie, z nieśmiałością taką,boją się nie wiadomo czego... A demokracja to rządy osłów prowadzonych przez hieny. Osły, barany - naiwne stworzenia, znam kilkoro w swoim otoczeniu, bystrością nie grzeszą, do kościołą pójdą ale popierają np. aborcję niepełnosprawnych, oportuniści, ani letni ani gorący - idealny target dla manipulatorów politycznych.
ponad 4 lata temu / Leaf427
 
@abc: zgoda że rządy PiS nie są celem samym w sobie. Prawica powinna wykorzystać ten czas (jak piszesz) przerwy w niszczeniu kraju, by przeprowadzić głęboką odbudowę moralną, zjednoczyć się i przejąć znacząca część elektoratu PiS. Natomiast co robią tutejsi wrogowie PiS? Stają w jednym szeregu z kodowcami, tendencyjnie opiniując PiS (wyolbrzymiając wady ale nie dostrzegając zalet) i wyzywając wyborców PiS, np. Leaf427 niedawno nazwał wyborców PiS baranami. To prowadzi do osłabienia, a nie wzmocnienia prawicy. Jak można wytłumaczyć takie dywersyjne działania? Moim zdaniem albo to skrajna głupota, albo celowa prowokacja mająca na celu osłabienie prawicy.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@Leaf427: no, skoro uważasz FAKTY za śmieszne, to proszę bardzo, masz więcej materiału do ubawu (informacje z TEGO portalu): http://www.pch24.pl/dzialania-rzadu-nie-naruszaja-zasad-demokratycznych---premier-szydlo-odpowiada-senatorom-usa,41222,i.html
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
"nie płaszczą się przed USA" żart dnia
ponad 4 lata temu / Leaf427
 
@Rozczarowany, to co piszesz to jest po prostu przerwa w niszczeniu kraju. Jeśli PiS dalej będzie się certolił z jawną targowicą to ta przerwa będzie bardzo krótka. A żeby to towarzystwo uspokoić wcale nie potrzeba większości konstytucyjnej - wystarczy CBA, a teraz jeszcze mają możliwość zorganizowania sprawnego zespołu prokuratorów do zajęcia się niezliczoną ilością afer. Przecież przez ostatnie lata to draństwo samo się wystawiło na widelec, teraz tylko po nich sięgnąć. Podobnie w białych rękawiczkach można uspokoić medialne szczujnie. Tylko trzeba chcieć.
ponad 4 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.