DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Polityka i element walki z Kościołem. Tak walkę z pedofilią w Polsce postrzega Watykan

Polityka i element walki z Kościołem. Tak walkę z pedofilią w Polsce postrzega Watykan
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W ocenie Grzegorza Górnego, sygnały płynące z Watykanu świadczą o tym, że Stolica Apostolska zorientowała się, że „walka z pedofilią” toczona w Polsce przez część polityków, to element gry nastawionej na efekt polityczny. Co więcej, jest też świadomość, że problem wykorzystywany jest do walki z Kościołem.

 

Jak zauważył Górny na wpolityce.pl, jeden z najlepiej poinformowanych watykanistów, Salvatore Cernuzio napisał, że Stolica Apostolska – jeśli idzie o problem walki z pedofilią – stale monitoruje sytuację w Polsce i stara się odróżniać rzeczywiste problemy od tego, co jest „instrumentalną operacją” obliczoną na „poprawę wizerunku politycznego”. Cernuzio publikuje na opiniotwórczym portalu „Vatican Insider”, który uchodzi za nieformalny organ internetowy Stolicy Apostolskiej.

 

Cernuzio wraca do akcji wręczenia papieżowi raportu o pedofilii w polskim Kościele przez Marka Lisińskiego z Fundacji „Nie lękajcie się” (ofiarę molestowania), któremu towarzyszyła Joanna Scheuring-Wielgus oraz Agata Diduszko-Zyglewska. W Watykanie dopiero po fakcie uzmysłowiono sobie kim były te osoby. Ostatecznie wydarzenie zostało odczytane jako operacja w ramach trwającej kampanii wyborczej.

 

Publicysta zastanawia się jak to możliwe, że to właśnie lewicowe działaczki pomogły Lisińskiemu spotkać się z Franciszkiem. Górny twierdzi, że było to możliwe „dzięki kanałom jezuickim”, a „znajomości ze starych czasów posiada tam jeszcze Stanisław Obirek, były ksiądz i rektor krakowskiego kolegium jezuitów, od dawna sekundujący poczynaniom Fundacji Nie lękajcie się”.

 

W Watykanie – jak twierdzi Górny – „zorientowano się, że sprawa pedofilii jest w Polsce wykorzystywana do walki z Kościołem i politycznych rozgrywek”. Stolica Apostolska ma też wiedzę a atakach na pomniki św. Jana Pawła II, oskarżanego o tuszowanie skandali pedofilskich. I w tym kontekście należy odczytywać ostatnią deklarację Franciszka w tej sprawie (papież zdecydował się przeciąć spekulacje i wyjaśnić, iż papież z Polski nie miał nic wspólnego z tuszowaniem afer związanych z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich oraz wyjawił, że był on wprowadzany w błąd).

 

Zdaniem Górnego, także w Polsce rośnie świadomość, że trzeba oddzielić problem molestowania osób nieletnich przez duchownych od kampanii wymierzonej w katolicyzm. I jak dodaje „pierwszy trzeba wyrwać z korzeniami, na drugą nie dać się nabrać”.

 

Źródło: wpolityce.pl

MA


DATA: 2019-05-31 08:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

:D odwrócenie kasaty jezuitów jest niezgodne z moim kolorem wykładziny w przedpokoju i feng szui
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
upasione ,,pasterze ,, z ,, wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze! a pogonić , jakieś powody wygnania z Europy być musiały, ino niemcowata kasia na eastendzie otoczyła opieką:D
ponad 1 rok temu / szpulas11
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.