DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Polityczne trzęsienie ziemi w Holandii. Eurosceptycy wygrywają w wyborach do senatu

Polityczne trzęsienie ziemi w Holandii. Eurosceptycy wygrywają w wyborach do senatu
fot. REUTERS/Cris Toala Olivares

Zwycięzcą tegorocznych wyborów samorządowych w Holandii okazała się eurosceptyczna partia Forum na rzecz Demokracji. Tym samym w maju zajmie 13 miejsc w senacie i będzie stanowić realną siłę w holenderskim parlamencie.

 

Wybory samorządowe w Holandii dotyczą zarówno wyboru lokalnych władz jak i obsadzenia składu wyższej izby holenderskiego parlamentu. W środowych wyborach 13 miejsc w holenderskim Senacie zajmie Forum na rzecz Demokracji (Forum voor Democratie). Jest to najwyższy wynik spośród partii startujących w środowych wyborach.

 

- Arogancja i głupota zostały ukarane (…) zostaliśmy zrujnowani przez ludzi mających nas chronić – powiedział podczas zwycięskiej przemowy 36 – letni Thierry Baudet, lider Forum. – Stoimy pośród gruzów niegdyś najwspanialszej i największej cywilizacji jaką kiedykolwiek widział świat (…) jesteśmy podkopywani przez własne uniwersytety, dziennikarzy czy naszych rządzących – podkreślał.   

 

Forum na rzecz Demokracji to eurosceptyczna partia o profilu konserwatywnym opowiadająca się za opuszczeniem unijnych struktur przez Holandię. Jej przedstawiciele są sceptyczni wobec zjawiska globalnego ocieplenia oraz krytykują dotychczasową politykę imigracyjną rządu. W kampanii wyborczej startowali z hasłami skierowanymi bardziej na problemy państwowe niż lokalne. Partia nie wystawiła też swoich kandydatów we wszystkich okręgach.

 

Ciekawym odnotowania jest fakt, że jeszcze cztery lata temu Forum jako struktura polityczna nie istniało. Ugrupowanie powstało w 2015 roku z przekształcenia think-tanku kierowanego przez Thierry’ego Baudeta w partię polityczną.

 

Wielu ekspertów wiąże te wyniki wyborów z atmosferą jaka zaistniała po poniedziałkowym zamachu w Utrechcie. 37-letni Gökmen Tanis z Turcji zastrzelił trzy osoby i ranił pięć kolejnych. Według doniesień, zaledwie dwa tygodnie wcześniej odpowiadał przed sądem w związku z podejrzeniami o gwałt. Wcześniej wymiar sprawiedliwości zarzucał mu stosowanie przemocy i kradzieże, a także przynależność do Państwa Islamskiego. Prawie wszystkie partie polityczne wstrzymały swoje kampanie wyborcze. Jedyną partią, która w tym czasie wiązała zamach z nieudolną – ich zdaniem – polityką imigracyjną holenderskiego rządu było właśnie Forum.

 

Źródło: euroactiv.com / politico.eu / dutchnews.nl

PR  


DATA: 2019-03-21 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@gość w parlamencie jest bodajże 75 członków. Są dwie izby Pierwsza - Eerste Kamer pełna nazwa: Eerste Kamer der Staten-Generaal, Pierwsza Izba Stanów Generalnych ? wyższa izba holenderskiego parlamentu ? Stanów; i druga Tweede Kamer pełna nazwa: Tweede Kamer der Staten-Generaal, Druga Izba Stanów Generalnych ? izba niższa Stanów Generalnych, parlamentu Holandii.
ponad 1 rok temu / banita
 
Gdybyście tak jeszcze podali ile miejsc liczy ten holenderski senat?! Bo 13 to może być dużo i mało !
ponad 1 rok temu / gość
 
To chyba turecki terrorysta mimowolnie przyczynił się do sprawy konserwatystów. Może wreszcie Holendrzy obudzą się i zrozumieją że w tak małym kilkunasto milionowym państwie niema miejsca dla kilku milionów obcych kulturowo, etnicznie i religijnie nierobów i w dużej mierze wrogów. Może zrozumieją, że pomoc to jest tam w ich krajach sensowna a nie sprowadzanie połowy ich państw do Europy w której nawet jednej cegły nie wmurowali, ale korzystają z wszystkiego co najlepsze. Tolerancja nie oznacza głupoty, lecz powinna rozum. Niema niczego bez granic nawet wszechświat ma swoje granice.
ponad 1 rok temu / banita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.