DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   CYWILIZACJA

Rozmowa z Moniką Kacprzak

Polityczna poprawność niszczy człowieka


Z Moniką Kacprzak, teologiem i politologiem, autorką książki Pułapki politycznej poprawności, rozmawia Marcin Musiał.Jak rozumie Pani termin „polityczna poprawność”?

– Odwołam się do definicji, która mi najbardziej odpowiada, czyli tej stworzonej przez księdza profesora Henryka Seweryniaka. Otóż, mówimy o pewnym rodzaju ukrytej, liberalnej i ideologicznej perswazji, wywieranej na społeczeństwo w przeróżny sposób i na różnych płaszczyznach, w celu przeforsowania własnych celów i założeń ideologicznych. Zajmowałam się tym tematem w swojej pracy doktorskiej i analizując poszczególne przejawy politycznej poprawności, wręcz je definiując – dotychczas bowiem nie ma jeszcze na polskim rynku podręcznika czy jakiejkolwiek publikacji opisującej dokładnie ten temat – zauważyłam, że polityczna poprawność działa na trzech płaszczyznach.

Na płaszczyźnie semantycznej, czyli słownictwa, jest to mówienie, że język musi być neutralny i nieobrażający nikogo.

W konsekwencji dochodzi do zacierania i fałszowania prawdy. Nie można już powiedzieć, że homoseksualizm jest nieuporządkowaną skłonnością, gdyż zostanie się oskarżonym o sianie nienawiści do osób homoseksualnych. Nie można mówić, że aborcja to zabicie dziecka nienarodzonego, gdyż aborcja to zabieg. Problematyczne staje się nawet używanie pojęcia „małżeństwo”, ponieważ w kontekście walki o przywileje dla homoseksualistów stało się ono przyczyną sporów i – zdaniem ideologów politycznej poprawności – należy je zastąpić terminem „związek partnerski”.

Na płaszczyźnie aksjologicznej, czyli płaszczyźnie wartości, ideolodzy politycznej poprawności usiłują narzucić przekonanie, że różne obyczaje, zachowania czy sposoby ekspresji są tak samo wartościowe. Gdyby przyjąć tę zasadę, za równorzędne i tak samo wartościowe należałoby uznać praktykowany wciąż w Indiach zwyczaj palenia żywcem wdów wraz z ich zmarłymi mężami oraz obecny w tradycji judeochrześcijańskiej nakaz pomocy i opieki nad nimi.

Na płaszczyźnie ontologii – zmiany zarówno aksjologiczne, jak i semantyczne wypływają z ateistycznej wizji człowieka, w której jest on jedynie zlepkiem komórek, znikąd nie przychodzi i donikąd nie dąży, ma żyć i stworzyć sobie raj na ziemi, w którym może robić, co chce, jeśli tylko nie krzywdzi tym innych (z wyjątkiem nienarodzonych).

Trzeba podkreślić, że polityczna poprawność działa według starej marksistowskiej zasady, według której ludzie przynależą do jednej z dwóch opozycyjnych wobec siebie grup i mogą być w ramach tego systemu tylko albo prześladującymi, albo prześladowanymi. Przynależność do którejkolwiek z grup jest z góry przesądzona, a ich lista długa: biali przeciw kolorowym, starzy przeciw młodym, mężczyźni przeciw kobietom, mieszkańcy krajów uprzemysłowionych przeciw mieszkańcom z krajów południa, heteroseksualiści przeciw homoseksualistom. Ci drudzy są w tym przypadku uprzywilejowani i z racji bycia mniejszością żądają specjalnych przywilejów.

Powiedziała Pani, że polityczna poprawność to rodzaj liberalnej perswazji. Czy możemy zatem mówić o prawicowej, katolickiej politycznej poprawności?

– Czasami próbuje się mówić o prawicowej politycznej poprawności, jednak ja bym się tego wystrzegała, aby nie mieszać dwóch rzeczywistości. W przypadku wizji liberalnej mamy do czynienia z ideologią, która ma za zadanie wytłumaczyć samą siebie. Prawdziwa zaś wizja świata i społeczeństwa nie jest ideologią. Może być programem społecznym czy politycznym, ale nie ideologią. Ona traktuje człowieka personalistycznie, w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy, jest zakorzeniona w tradycji i historii, od czego liberałowie się odcinają.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.