DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Politycy odrzucający Boga skazani są na klęskę

Politycy odrzucający Boga skazani są na klęskę
Abp Gerhard Ludwig Mueller, fot. Dr. Meierhofer / Wikimedia Commons / licencja Creative Commons i GNU

Politycy, którzy chcą działać, tak jak gdyby Bóg nie istniał i jakby nie było czegoś takiego jak obiektywne prawdy moralne, skazani są na klęskę w wysiłkach na rzecz dobra wspólnego – stwierdził arcybiskup Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a zarazem redaktor pism zebranych Josepha Ratzingera – Benedykta XVI – zaprezentował w Rzymie swoją książkę „Ampliare l'orizzonte della ragione”, wprowadzającą w lekturę pism obecnego Następcy św. Piotra.

 

Zdaniem jednego z najbliższych współpracowników Ojca Świętego, współcześni politycy działający w Europie i w Ameryce Północnej, pozbawieni fundamentów etycznych, unikający odniesienia do Boga, nie mogą rozwiązać problemów współczesnego społeczeństwa, w tym kwestii rynku i finansów.

 

Odnosząc się pośrednio do sytuacji we Włoszech hierarcha zauważył, że w toczącej się tam kampanii przedwyborczej niektórzy politycy chcą, aby Kościół katolicki mówił o miłości i miłosierdziu Boga, ale uważają, że głoszone przezeń prawdy mają jedynie charakter subiektywny i dotyczą emocji. Twierdzą, że istnieje wyłącznie prawda subiektywna, a nie ma obiektywnej prawdy. Przypomniał, że Bóg jest zarówno miłością, jak i prawdą.

 

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wskazał, iż jedną z najważniejszych idei Josepha Ratzingera – Benedykta XVI – jest ścisłe współdziałanie wiary i rozumu. – Ich powiązanie jest tak ścisłe, jak miłość dwojga ludzi, którzy nawzajem dogłębnie się kochają, do tego stopnia, że nie mogą żyć jedno bez drugiego i którzy są w istocie dla siebie stworzeni, tak że nie można myśleć o jednym bez drugiego i nie mogą oddzielnie osiągnąć swoich celów – powiedział abp Müller.

 

Zacytował słowa wypowiedziane przez papieża w poniedziałek, podczas audiencji dla korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej: „to właśnie zapominanie o Bogu, a nie Jego uwielbienie, rodzi przemoc. Kiedy bowiem zaniecha się odwołania do prawdy obiektywnej i transcendentnej, jak można prowadzić autentyczny dialog?”.

 

Źródło: KAI

pam


DATA: 2013-01-12 22:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.