DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2019 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Politechnika Lwowska imienia… Stepana Bandery. Antypolskiego patrona proponują wykładowcy

Politechnika Lwowska imienia… Stepana Bandery. Antypolskiego patrona proponują wykładowcy
Symbolika UPA na współczesnej Ukrainie. Credit Image: © Serhii Nuzhnenko/Pacific Press via ZUMA Wire/FORUM

Utrwalenie w narodzie ukraińskim ideałów ofiarnej walki o wolność jest potrzebne w chwili walki z rosyjską agresją. Dlatego też „patronem” Politechniki Lwowskiej powinien zostać Stepan Bandera – twierdzą inicjatorzy akcji. W ich gronie są wykładowcy z wydziału historii, muzealnictwa oraz dziedzictwa kulturowego.

 

Stepan Bandera, jeden z głównych ideologów ukraińskiego nacjonalizmu, kierował OUN. Organizacja stanowiła polityczne zaplecze Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za rzeź Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dzisiaj Bandera stawiany jest na Ukrainie za wzór. Lansowanie takiego wątpliwego, ale i antypolskiego bohatera przez władze w Kijowie nie przeszkadza Warszawie w układaniu doskonałych stosunków między oboma narodami.

 

Jedną z emanacji swoistego kultu nacjonalisty Bandery jest pomysł nadania mu patronatu nad Politechniką Lwowską. Inicjatorami akcji jest grupa wykładowców uczelni. Ich zdaniem banderowski „ideał” jest potrzebny Ukrainie w czasie walk na wschodzie kraju.

 

Jednym ze zwolenników nadania patronatu Banderze jest wykładowca wydziału historii, muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego Wjaczesław Hnatuk. Pisze on między innymi, że zaszczytem jest chodzenie po tych samych korytarzach, którymi chodził „prowidnyk ukraińskiego narodu”. Prowidnyk to tytuł przewodniczącego zarządu głównego OUN.

 

Na wydziale nie panuje jednak jednomyślność. Autor tekstu lansującego Banderę zauważa, że realizacja idei mogłaby spotkać się ze złym przyjęciem w Polsce. Sceptycyzm wobec lidera OUN nazwany został nawet szantażem Jarosława Kaczyńskiego i szefa polskiego MSZ, który stwierdził, że Ukraina z Banderą do UE nie wejdzie. Hnatuk zarzucił nam przy tym podwójne standardy, gdyż w Polsce czci się Piłsudskiego, Dmowskiego i AK. Zdaniem wykładowcy są oni winni… śmierci tysięcy Ukraińców.

 

Autor Banderę nazwał kierownikiem narodowo-wyzwoleńczej walki na terenach „okupowanych” przez Polskę i porównał go do walczących o sprawę Polską. Nie zauważa jednak, że działania Polaków nie doprowadziły do ludobójstwa.

 


Źródło: dorzeczy.pl

MWł
 


DATA: 2017-10-02 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proponuję jeszcze fabrykę narzędzi rolniczych im. Stepana Bandery. Myślałem, że głupota ma swoje granice.
ponad 1 rok temu / Hm
 
A co na to plucie nasza władza? Znowu nam będzie wmawiać że przyjemny deszczyk pada?
ponad 1 rok temu / IzajaszGB
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.