DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 63  >   HISTORIA

Poligon lewicowych zbrodni

Poligon lewicowych zbrodni
Fot. Mary Evans Picture Library/forum

Rozstrzeliwano ich i gilotynowano; topiono i palono żywcem; przebijano bagnetami i miażdżono. Metodycznie wymordowano kilkaset tysięcy ludzi, niemal połowę mieszkańców całej prowincji, a pamięć o zbrodni systematycznie wymazano. Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona – słowa te, choć nie Wandejczykom poświęcone, oddają tragizm ich losu nie mniej niż losu Wyklętych. Mija właśnie 225 lat od chwili, kiedy jedną kartką papieru skazano ich na okrutną śmierć.

 

Pierwszy dzień sierpnia to dla Polaków przede wszystkim data wybuchu powstania, w wyniku którego zniszczeniu uległa stolica naszego kraju, a około dwustu tysięcy jej mieszkańców poniosło śmierć. Rozkaz ich zgładzenia paść miał z ust samego Hitlera, który, według generała von dem Bach‑Zalewskiego, miał powiedzieć: Każdego mieszkańca należy zabić; nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy.

 

Półtora wieku wcześniej, również pierwszego sierpnia, przesądzony został los innego powstania, które wybuchło w miejscu o nazwie również zaczynającej się na literę „W”. Oto obradujący w Paryżu Konwent wydał rozkaz całkowitego unicestwienia Wandei – prowincji w północno‑zachodniej Francji – zbuntowanej przeciw rewolucji. Bandyci, jak zwolennicy Republiki nazywali powstańców, mieli być wystrzelani, lasy całej prowincji – wycięte lub spalone, pola uprawne – spustoszone, inwentarz żywy – skonfiskowany. Dowódcy republikańskich oddziałów wcielali rozkaz w życie z wyjątkowo rewolucyjną gorliwością, równając z ziemią setki wandejskich wsi i eksterminując ich mieszkańców.

 

Czymże zasłużyli sobie Wandejczycy na straszny los? Jakiej dokonali zbrodni? Dlaczego powstanie, do wybuchu którego doszło w marcu 1793 roku, zostało przez Rewolucję uznane za śmiertelne zagrożenie?

 

---

 

Piotr Doerre

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oto piękna karta Historii "Wolność, Równość, Braterstwo albo Śmierć!" tak powstała nowoczesna Europa.
ponad 2 lata temu / opty
 
Jak trzeba nisko upaść aby dzień 14 lipca obchodzić jako święto narodowe, czyli początek barbarzyńskiego prześladowania, okrutnych tortur, bezwzględnej rzezi obywateli własnego kraju, którzy sprzeciwili się (albo byli posądzeni) zapędom grupy szaleńców, którym nie podobała się monarchia.
ponad 2 lata temu / jkr
 
@ agricola: Nie powinieneś używać takich słów w odniesieniu do króla Ludwika XVI. To prawda, że (podobnie, jak większość z nas!) nie był tytanem intelektu. Był jednak człowiekiem dobrego serca, wzorowym mężem i ojcem. A w obliczu śmierci zachował prawdziwie chrześcijańską postawę. Gdyby nie epizod z przynależnością do masonerii zapewne byłby już dawno, wraz z żoną i synem, wyniesiony na ołtarze...
ponad 2 lata temu / Karol
 
Do zniszczenia Wandei przyczynił się matołowaty król Francji Ludwik XVI, dopuszczając do tej rewolty. Jak zwykle Pycha i zaniechania, ignorancja i gnuśność "uśpiła" czujność. I znowu powtórka z "rozrywki". Paryski lumpenproletariat nie poczuł bata na garbie i rozzuchwalony rozpętał rzeź na miarę swoich możliwości. Takie rzeczy nie dzieją się same. Tolerancja dla wyznawców Belzebuba kończy się zawsze Piekłem na Ziemi.
ponad 2 lata temu / agricola
 
W zwalczaniu kontrrewolucji w Wandei wielce się zasłużył młody podówczas kapitan Napoleon Bonaparte!
ponad 2 lata temu / qwaeddszrfdxgfgf
 
 

1905 – armia austriacka opuściła zamek na Wawelu, który przez długie lata użytkowała jako koszary. Rozpoczęto prace konserwatorskie finansowane m.in. z dobrowolnych składek społecznych.

 
 

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w pierwszą podróż zagraniczną w nowej kadencji wybierze się do Włoch i Watykanu, gdzie spotka się m.in. z papieżem Franciszkiem. Prezydent podkreślił, że będzie to dla niego bardzo ważna podróż.

 

Wybryki „antyrasistów” i uległość władzy doprowadzają do coraz większych absurdów, ale też coraz mocniej wdzierają się w codzienne życie ludzi. Są „niepoprawne politycznie” pomniki, nazwy ulic, było już nawet „niepoprawne” logo znanej marki ryżu. Teraz „antyrasiści” zajmują się już „prostowaniem” nawet lokalnego rzemiosła.

 

Tuż przed ceremonią zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję, parlamentarzystki Lewicy wyraziły swoją solidarność ze sprawcami profanacji figury Jezusa Chrystusa w Warszawie. Posłanki założyły ubrania w kolorach tęczy LGBT. Miały ze sobą również „tęczową flagę” oraz maseczki w podobnych barwach.

 

Przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej oraz Stolicy Apostolskiej prowadzą rozmowy na temat zawartego przed dwoma laty tymczasowego porozumienia nominacji biskupich. Wygasa ono 22 września i obie strony mają rozmawiać na temat możliwości zawarcia porozumienia na stałe.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.