DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Policzek dla Pileckiego. Jego rodziny nie zaproszono na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Policzek dla Pileckiego. Jego rodziny nie zaproszono na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
REUTERS/Laszlo Balogh

Na listach osób oficjalnie informowanych o planowanych uroczystościach nie pojawiły się nazwiska Zofii Pileckiej-Optułowicz oraz Andrzeja Pileckiego, dzieci Rotmistrza, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz, twórcy obozowej konspiracji. Pilecki jako więzień nr. 4959 opracował pierwsze raporty o ludobójstwie, do którego dochodzi za drutami obozu.

 

Przedstawiciel Muzeum Auschwitz, organizatora obchodów, tłumaczy się…ograniczoną liczbą miejsc. – Zależało nam przede wszystkim na zgromadzeniu jak najliczniejszej grupy byłych więźniów, których z roku na rok jest przecież coraz mniej. Nawet w tym przypadku musieliśmy być bardzo rygorystyczni i każdy z ocalonych będzie mógł mieć tylko jedną osobę towarzyszącą – powiedział portalowi Pomniksmolensk.pl Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.

 

Organizatorzy nie znaleźli także miejsca dla przedstawicieli Tarnowa,  miasta, z którego w czerwcu 1940 r. Niemcy wysłali pierwszy transport do KL Auschwitz, w którym znalazło się 728 polskich więźniów politycznych. – To nie wynik złej woli, po prostu ograniczona liczba miejsc sprawiła, że musieliśmy dokonywać trudnych wyborów – tłumaczy Sawicki.

 

„Odmowa uczestnictwa w obchodach dla dzieci rotmistrza to policzek dla Pileckiego, próba podważenia jego ochotniczej misji. Ale to też policzek dla wszystkich, którzy szanują historię Polski i naszych bohaterów” – uważa publicysta polityczny i historyczny Tadeusz Płużański. W opublikowanym w „Gazecie Polskiej Codziennie” artykule „Policzek dla Pileckiego”, Płużański zwraca uwagę na pojawiające się skandaliczne sformułowania mówiące o „polskich obozach koncentracyjnych” i „polskich nazistach”. Jego zdaniem te wypowiedzi wpisują się w  próby pomijania polskich ofiar KL Auschwitz oraz „powtarzanie nieprawdy, że Auschwitz jest wyłącznie miejscem Holokaustu Żydów, a w dalszej kolejności Romów”.

 

Płużański przypomina, że „obóz powstał z myślą o eksterminacji Polaków; pierwsze transporty były wyłącznie polskie; to Polaków zmuszano do budowy baraków”. Do Auschwitz deportowano w sumie ok. 150 tys. Polaków, a 75 tyś. z nich zginęło.  

 

 

Źródło: pomniksmolensk.pl/"GPC"

luk


DATA: 2015-01-27 09:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wredny komentatorze jadem stale plujący, wyhamuj trochę
ponad 4 lata temu / do tren
 
wredni komentatorzy jadem stale plujący, wyhamujcie trochę
ponad 4 lata temu / tren
 
To policzek dla nas wszystkich-nie dla Pileckiego!
ponad 4 lata temu / podlasie
 
W latach 1945-1948 obóz był we władaniu NKWD a później MBP. Ok. 40 tys. osób więzionych po tzw. "wyzwoleniu" w sowieckiej Polsce. Świadectwo życia śp. rotmistrza Pileckiego nie wymaga komentarza.
ponad 4 lata temu / Krzysiek
 
Rotmistrz Pilecki to kawałek histori niewygodny dla postkomuny oraz Angli ,USA i Izraela!!!
ponad 4 lata temu / tom
 
+Teresa.
ponad 4 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.