DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Policzek dla Pileckiego. Jego rodziny nie zaproszono na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Policzek dla Pileckiego. Jego rodziny nie zaproszono na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
REUTERS/Laszlo Balogh

Na listach osób oficjalnie informowanych o planowanych uroczystościach nie pojawiły się nazwiska Zofii Pileckiej-Optułowicz oraz Andrzeja Pileckiego, dzieci Rotmistrza, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz, twórcy obozowej konspiracji. Pilecki jako więzień nr. 4959 opracował pierwsze raporty o ludobójstwie, do którego dochodzi za drutami obozu.

 

Przedstawiciel Muzeum Auschwitz, organizatora obchodów, tłumaczy się…ograniczoną liczbą miejsc. – Zależało nam przede wszystkim na zgromadzeniu jak najliczniejszej grupy byłych więźniów, których z roku na rok jest przecież coraz mniej. Nawet w tym przypadku musieliśmy być bardzo rygorystyczni i każdy z ocalonych będzie mógł mieć tylko jedną osobę towarzyszącą – powiedział portalowi Pomniksmolensk.pl Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.

 

Organizatorzy nie znaleźli także miejsca dla przedstawicieli Tarnowa,  miasta, z którego w czerwcu 1940 r. Niemcy wysłali pierwszy transport do KL Auschwitz, w którym znalazło się 728 polskich więźniów politycznych. – To nie wynik złej woli, po prostu ograniczona liczba miejsc sprawiła, że musieliśmy dokonywać trudnych wyborów – tłumaczy Sawicki.

 

„Odmowa uczestnictwa w obchodach dla dzieci rotmistrza to policzek dla Pileckiego, próba podważenia jego ochotniczej misji. Ale to też policzek dla wszystkich, którzy szanują historię Polski i naszych bohaterów” – uważa publicysta polityczny i historyczny Tadeusz Płużański. W opublikowanym w „Gazecie Polskiej Codziennie” artykule „Policzek dla Pileckiego”, Płużański zwraca uwagę na pojawiające się skandaliczne sformułowania mówiące o „polskich obozach koncentracyjnych” i „polskich nazistach”. Jego zdaniem te wypowiedzi wpisują się w  próby pomijania polskich ofiar KL Auschwitz oraz „powtarzanie nieprawdy, że Auschwitz jest wyłącznie miejscem Holokaustu Żydów, a w dalszej kolejności Romów”.

 

Płużański przypomina, że „obóz powstał z myślą o eksterminacji Polaków; pierwsze transporty były wyłącznie polskie; to Polaków zmuszano do budowy baraków”. Do Auschwitz deportowano w sumie ok. 150 tys. Polaków, a 75 tyś. z nich zginęło.  

 

 

Źródło: pomniksmolensk.pl/"GPC"

luk


DATA: 2015-01-27 09:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wredny komentatorze jadem stale plujący, wyhamuj trochę
ponad 5 lat temu / do tren
 
wredni komentatorzy jadem stale plujący, wyhamujcie trochę
ponad 5 lat temu / tren
 
To policzek dla nas wszystkich-nie dla Pileckiego!
ponad 5 lat temu / podlasie
 
W latach 1945-1948 obóz był we władaniu NKWD a później MBP. Ok. 40 tys. osób więzionych po tzw. "wyzwoleniu" w sowieckiej Polsce. Świadectwo życia śp. rotmistrza Pileckiego nie wymaga komentarza.
ponad 5 lat temu / Krzysiek
 
Rotmistrz Pilecki to kawałek histori niewygodny dla postkomuny oraz Angli ,USA i Izraela!!!
ponad 5 lat temu / tom
 
+Teresa.
ponad 5 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.