DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Policja rozwiązała pielgrzymkę, ale wierni nie odpuszczają. Pięć osób w drodze z Łowicza na Jasną Górę

Policja rozwiązała pielgrzymkę, ale wierni nie odpuszczają. Pięć osób w drodze z Łowicza na Jasną Górę
Fot. Pixabay

Pięć osób z rozwiązanej z uwagi na przepisy dotyczące epidemii 365. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę nadal idzie do częstochowskiego sanktuarium – poinformował w środę na antenie diecezjalnego Radia Victoria przewodnik pątników, ksiądz Wiesław Frelek.

 

Jak Pan Bóg przykazał, krzyż nas prowadzi i idziemy ku Jasnej Górze. Pięć osób idzie, natomiast gdzieś tam od Piotrowa dołączy kolejnych pięć, a te które teraz idą będą odpoczywać – relacjonował ksiądz Frelek.

 

Opiekun pątników dodał, że „nikt nie jest tak strzeżony jak pielgrzymi z Łowicza”. Z relacji księdza o rozmowach z przedstawicielami policji wynika, że pięć osób z krzyżem, w odpowiednich odstępach, w maseczkach, może podążać na Jasną Górę.

 

Pielgrzymka wyruszyła z Łowicza na Jasną Górę w poniedziałek 25 maja. Uczestniczyło w niej ponad 150 osób, które pierwszego dnia wędrówki zostały zatrzymane przez policję w okolicach Słupi (powiat skierniewicki), po przebyciu ok. 30 kilometrów.

 

Według funkcjonariuszy, doszło do naruszenia przepisów dotyczących epidemii, a bezpośrednim powodem zatrzymania pielgrzymki było nielegalne zgromadzenie. – Interweniowaliśmy na terenie powiatu skierniewickiego, gdzie została zlokalizowana liczna grupa pielgrzymów. Wylegitymowano i pouczono ponad 70 osób. Ksiądz, który był inicjatorem wydarzenia został ukarany mandatem karnym, który przyjął – informowała rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi mł. insp. Joanna Kącka.

 

Część pątników wróciła do domów, a część kontynuowała pielgrzymkę. We wtorek 26 maja, łowicką pielgrzymkę oficjalnie rozwiązano.

 

Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Pątnicy wędrują na Jasną Górę nieprzerwanie od 1656 roku. Podczas tegorocznej pielgrzymki przypomniano, że 125 lat temu pątnicy z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała ich miasto.

 

Źródło: Radio Victoria, PCh24.pl

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-05-28 08:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszędzie tłumy a pielgrzymi isc nie mogą. To juz otwarta walka z Bogiem.
1 miesiąc temu / Lila
 
Tak Pisw większości jak i pan Duda to nie są katolicy , Kiedy naród to wreszcie zrozumie? Poza tym , czy był słyszalny jakis głos krytyczny wobec działań policji ze strony hierarchów ?
1 miesiąc temu / Wojtek
 
Zaczyna się sezon pielgrzymkowy. Ciekaw jestem, czy znajdzie się chociaż jeden policjant, który powie swojemu szefowi: non possumus i nie pojedzie bić i prześladować uczciwych pielgrzymów. Ciekaw jestem, czy znajdzie się w policji choć jeden sprawiedliwy...
1 miesiąc temu / Bolek
 
Brawo i pełen szacunek dla pielgrzymów.Nawet zaborcy,Gestapo i NKWD nie zatrzymywali pielgrzymek,a zrobiła to Polska Policja.Przypominam policjantom co mają na swoich sztandarach"Bóg,Honor,Ojczyzna"
1 miesiąc temu / kolo
 
Powinni zmienić intencję i pójść w intencji nawrócenia się rządzących oraz wszystkich Polaków do Jezusa. W miesiącu kwietniu tego roku, zmarło o ok. 3000 osób mniej niż w analogicznym czasie 2019 r. teraz nawet jak ktoś umiera na raka to piszę że zmarł na koronawirusa, a rak to tylko takie nieistotne powikłanie. Strach umierać.
1 miesiąc temu / ot co
 
szerszenie chca przestraszac to tak sie wlasnie ma byc nasze dobro
1 miesiąc temu / jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.