DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Policja melduje Rzecznikowi Praw Obywatelskich wykonanie zadania. Manifestacje antymigranckie są pod ścisłym nadzorem!

Policja melduje Rzecznikowi Praw Obywatelskich wykonanie zadania. Manifestacje antymigranckie są pod ścisłym nadzorem!
CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Obawy Rzecznika Praw Obywatelskich rozwiane. Funkcjonariusze policji monitorują wszystkie manifestacje antyimigranckie. Dowodem na to są liczne interwencje związane z podejrzeniem wykroczenia poza granice wolności słowa podejmowane nie tylko w czasie protestu, ale i na podstawie materiałów zarejestrowanych. Czy rzeczywiście konieczne jest, jak postuluje Adam Bodnar,  wzmożenie wysiłków „w celu przeciwstawienia się rosnącej fali nienawiści wobec migrantów”?

 

RPO wystąpił do KGP po analizie relacji z przetaczających się przez Polskę manifestacji antyimigranckich. Adam Bodnar uznał, że „niektóre wypowiedzi uczestników demonstracji, mogą przekraczać granice wolności słowa, a nawet wypełniać znamiona czynu zabronionego”.

 

- Z relacji medialnych jednoznacznie wynika, że niektóre hasła skandowane przez demonstrantów mają charakter znieważenia grupy ludności z powodu przynależności narodowej lub wyznaniowej – napisał Rzecznik.

 

Adam Bodnar domagał się od szefa Policji informacji na temat działań podejmowanych przez funkcjonariuszy podczas takich zgromadzeń oraz spraw wytoczonych w związku z tzw. mową nienawiści. Rzecznik był też ciekaw czy w Policji podejmowane są działania mające na celu zapewnienie oczekiwanej skuteczności ze strony policji w zakresie ochrony obcokrajowców już przebywających na terytorium Polski.

 

W swojej odpowiedzi gen. Krzysztof Gajewski, Komendant Główny Policji przedstawił wykaz manifestacji przeprowadzonych w kraju od września br., wyliczył wszczęte postępowania związane z przekroczeniem granic prawa oraz wyszczególnił działania służące poprawie bezpieczeństwa i akceptacji dla imigrantów, jakie podejmowane są w poszczególnych rejonach kraju. Komendant zapewnił również, że każda manifestacja antymigrancka jest poddawana gruntownej analizie ryzyka. To pozwala na wskazanie obszarów zagrożeń, w tym związanych z popełnianiem przestępstw na tle nienawiści.

 

Sporządzone przez komendy wojewódzkie wykazy wskazują, że Polacy choć wyrażają swój mocny sprzeciw wobec przyjętej przez rząd Ewy Kopacz polityki imigracyjnej, to jednak w większości przypadków zachowują przy tym obowiązujące w przestrzeni publicznej standardy.

 

Z wyliczonych przez KGP około 90 zabezpieczanych manifestacji, interwencję, bądź czynności sprawdzające podjęto w 20 przypadkach. Co istotne, nie wszystkie te interwencje miały związek z tzw. mową nienawiści wobec imigrantów, bo w kilku przypadkach chodziło np. o zorganizowanie manifestacji bez wcześniejszego zgłoszenia czy zbyt daleko posuniętą krytykę rządu. Tak na paragraf załapała się rzucona w Poznaniu propozycja ogolenia za zdradę premier i szefowej MSW, co oceniono jako znieważenie konstytucyjnych organów państwa. W Częstochowie uwagę funkcjonariuszy przykuł, jeszcze przed manifestacją, prosiak prowadzony są smyczy z wymalowanym słowem „koran”. W tym przypadku mężczyźni odpowiedzą też za złamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.


Z przesłanej do RPO listy interwencji wynika, że Policja interweniuje nie tylko w sytuacjach, gdy głoszone hasła wyraźnie wykraczają poza dozwolone granice, ale też reaguje na hasła wyrażające niechęć do islamu, jak np. „precz z islamem”.

 

Co ciekawe, w policyjnych notatkach na liście obok prawdziwie obraźliwych haseł rzucanych na jednej z warszawskich manifestacji, których nie wypada nawet przytaczać, znaleźć można m.in. takie sformułowania jak: „Stop multikulti”, „Stop imigracji”, „Dziś imigranci, jutro terroryści”, „Bóg, honor, Ojczyzna”, „Polska nie dla islamu”, „Polacy przeciw imigrantom”.

 

Pozostaje mieć nadzieję, że stanowią one jedynie tło dla zobrazowania przebiegu całego zgromadzenia, a postulowane przez RPO wzmożenie wysiłków na rzecz bezpieczeństwa imigrantów nie doprowadzi do ograniczeń podstawowych swobód obywatelskich.Marcin Austyn

 


DATA: 2015-11-13 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może by tak ten "nierzecznik" (RPO) zajął się DYSKRYMINACJĄ WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, którym w ramach niezgodnych z Konstytucją RP pomysłów (już) byłego rządu odbiera się prawo do KART PARKINGOWYCH - przyznanych wcześniej na stałe lub na czas posiadania statusu niepełnosprawnego???
ponad 5 lat temu / Maciek
 
A dlaczego żadnej reakcji władz nie napotkał fakt podarcia Pisma św. (ze "stosownym" komentarzem) znanego satanisty? Dobrze, że ta patologiczna Platforma anty-Obywatelska oddaje władzę. Mam nadzieję, że wielu stanie przed wymiarem sprawiedliwości.
ponad 5 lat temu / Jurek
 
RPO powinien w pierwszej kolejności zająć się mową nienawiści Michnika i jego kumpli. Jeśli to nie nastąpi, Polacy najprawdopodobniej zbojkotują jego działalność.
ponad 5 lat temu / obrażona
 
@maciek: wyjść na spacer można, ale czemu ją tak brzydko nazywać? :)
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
@Gość Mrożek nie. Ale pan "generał" Krzysztof Gajewski (w latach 1983-1990 w MO) - i owszem.
ponad 5 lat temu / wwm
 
"Bóg, honor, Ojczyzna" na liście podejrzanych haseł? Tego nawet Mrożek by nie wymyślił...
ponad 5 lat temu / Gość
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.