DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Polaków we Lwowie nigdy nie było! - Ukraiński wykładowca kłamie i obniża studentowi ocenę

Polaków we Lwowie nigdy nie było! - Ukraiński wykładowca kłamie i obniża studentowi ocenę
Autor: nieznany (www.lwowiak) [Public domain], Wikimedia Commons

Natrafiłem w internecie na materiał wideo, na którym widać odpowiedź ustną studenta. Egzamin miał miejsce gdzieś na Ukrainie, z filmu nie wynika gdzie. Zdający jest innej narodowości, nie wiem jakiej, może to Polak. Mówi o wydarzeniach mających miejsce w Galicji Wschodniej pod koniec I Wojny Światowej. Gdy stwierdza, zgodnie z faktami, że Polacy bronili swojego miasta, wykładowca oburza się. Na koniec obniża ocenę studentowi.

 

Nauczyciel akademicki wyczuł u studenta sympatię do Polaków. Ewidentnie nie spodobało mu się to, że młody człowiek stwierdził, że Polacy mężnie bronili Lwowa.

 

Student miał pecha, gdyż stwierdził, że „Polacy bronili swojego miasta”. Na takie słowa Ukrainiec nie pozostał obojętny i oburzył się. Agresywnie wypytywał egzaminowanego chłopaka czy zna historię Lwowa. Przypominał mu, że to ruski książę (a w zasadzie król) założył miasto.

 

- Pan wykrzywia historię! - oskarżał studenta ukraiński wykładowca. Dalej referował skrajnie nacjonalistyczną wizję historii pełną uproszczeń i braku refleksji nad skomplikowanymi dziejami Kresów. Mówił: „To odwieczne ukraińskie miasto” a Polacy byli kolonizatorami.

 

W swojej wypowiedzi profesor (chociaż nie wiem czy egzaminujący ma taki tytuł, dla ukraińskiej nauki lepiej, żeby jednak nie miał) czynił liczne błędy, szczególnie jeśli chodzi o daty, chronologię ale także... cóż, logikę. Logikę ukraiński wykładowca skrzywdził okrutnie. Jego zdaniem fakt, że w 1918 roku Polacy stanowili 55 proc. ludności Lwowa (a Ukraińcy 18) nie pozwala stwierdzić, że to było polskie miast. Naukowcowi łatwiej przez usta przeszło stwierdzenie, że Lwów był miastem... austriackim.

 

Młodego chłopaka oskarżył natomiast o sprzyjanie polskim nacjonalistom i... polskiej władzy. Jakże bym chciał, żeby polska władza chociaż raz w roku przypominała o polskości Lwowa i Kresów. Niestety tak nie jest - wykładowca ukraiński znów się myli.

 

Dalej wylewa swoje żale na upamiętnianie obecności Polaków we Lwowie, w tym na Łyczakowie. No tak, może być to skandaliczne dla kogoś, kto twierdzi, że we Lwowie „nigdy Polaków nie było”. Naukowiec stwierdził nawet, że Polacy „zawojowali ukraińskie ziemie” za... Jana Kazimierza. Znów błąd chronologiczny.

 

Miejmy nadzieję, że tylko jeden wykładowca na ukraińskiej uczelni ma takie luki w wykształceniu. Obawiam się jednak, że banderyzm zaślepił większą grupę naukowców. Zobaczcie z resztą państwo sami:

 

 

 

Nadesłał Stanisław z Wrocławia 


DATA: 2016-02-14 14:17
AUTOR: KOMENTARZ CZYTELNIKA, PRZYSŁANY NA SKRZYNKĘ [email protected]
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlatego POlska powinna poprzeć koncepcję rozbioru ukrowskiego państwa aby stało się kraikiem kadłubowym pod protektoratem Moskwy. A Lwów prędzej czy później do Polski wróci.
ponad 4 lata temu / jorry123
 
A co to za "naukowy sposób" może jakaś nowa ukraińska metoda naukowa? Scienza Nuova Ucrainae. A z tymi "niezidentyfikowanymi bandytami z lasu" to może tak jak z nazistami którzy wcale nie byli niemcami z Reichu tylko kimśtam niewiadomo kim. Hm, arcyciekawe podobieństwo.
ponad 4 lata temu / Krzysiek
 
To jeszcze nic. Ojciec mojej znajomej jest doktorem nauk historicznych na Ukrainie i udowadnia w naukowy sposób, że Polaków na Kresach nie masakrowali Ukraińcy a \'niezidentyfikowani bandyci z lasu\'... A w ogóle oskarżenia dotyczące banderowców są obraźliwe dla Narodu Ukraińskiego...
ponad 4 lata temu / Ortik
 
@Spx Wciągnąć Ukrainę do Unii gdzie nie ma granic? I połączyć banderowców z niemcami, no to byłoby genialne rozwiązanie dla kogo - Polski?.
ponad 4 lata temu / Krzysiek
 
Wciągnąć Ukrainę do Unii gdzie nie ma granic i problem sam się rozwiąże, a ortodoksi zawsze się znajdą. Trzeba iść do przodu, a nie ciągle patrzeć w przeszłość.
ponad 4 lata temu / SpX
 
Lwów było i pozostanie Polski... tak nam dopomóż Bóg
ponad 4 lata temu / saga
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.