DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Polak na podsłuchu. Środki kontroli operacyjnej coraz popularniejsze

Polak na podsłuchu. Środki kontroli operacyjnej coraz popularniejsze
fot. lusi / sxc.hu

Jak informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”, policja i służby specjalne coraz częściej sięgają po środki kontroli operacyjnej. Sądom taka sytuacja zdaje się nie przeszkadzać.

 

Dziennik powołując się na informacje uzyskane od byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, donosi, iż w ubiegłym roku kontrolą operacyjną objęto 5431 osób. Stosowano wobec nich podsłuchy, przeglądano ich e-maile oraz przesyłki. Od 2012 roku widoczny jest trend wzrostowy we wspomnianych działaniach policji i specsłużb. Po kontrolę operacyjną wobec 4506 osób sięgnęła policja, a w 925 przypadkach inne służby, m.in. ABW, CBA i Służba Celna.

 

Zdaniem posła PO Marka Wójcika jest to efekt zmian prawnych. - W lutym 2011 r. nowelizacja kodeksu postępowania karnego wprowadziła konieczność uzasadniania wniosków do sądu o zastosowanie kontroli operacyjnej. Od tamtego czasu najpierw zaobserwowaliśmy spadek liczby wniosków, która później zaczęła rosnąć, bo policjanci nauczyli się pisać uzasadnienia - uważa poseł.

 

Jak zauważa dziennik, w 2014 roku Trybunał Konstytucyjny nakazał wprowadzenie do prawa maksymalnego czasu trwania podsłuchów oraz zobowiązał Sejm, by poddawał większej kontroli sięganie po dane telekomunikacyjne przez policję i służby specjalne.

 

Według cytowanych przez dziennik ekspertów i przedstawicieli opozycji wprowadzona w odpowiedzi przez PiS tzw. ustawa inwigilacyjna nie rozwiąże problemu, a kontrola nad inwigilacją będzie jedynie iluzoryczna.

 

Zdaniem szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego opozycja wywołała burzę w szklance wody. Jak podkreślił „to ustawa, która wzmacnia w Polsce prawa obywatelskie”.

 

 

Żródło: "Rzeczpopolita"

luk

 

 


DATA: 2016-03-17 08:14
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ot, demokratyczne państwo Jara odziedziczone po Donku. Jaro kontynuuje misję podsłuchu
ponad 4 lata temu / trooper
 
siem zobaczy, jak to siem skończy...
ponad 4 lata temu / wmo
 
ten mały wielki człowiek, czy wielki mały człowiek, jak zwał, tak zwał, ma jak zwykle rację - im więcej nas podsłuchują tym jesteśmy bezpieczni, bo ...; tu nic nie piszem, bo nie możem nadążyć za tokiem myślenia prezesa - w końcu co prezes, to prezes; ale faktycznie tymi podsłuchami to już osiągnęliśmy takie nasycenie owymi prawami obywatelskimi, że możem już niedługo od tego spuchnąć i pęknąć; tak się dzieje właśnie z każdym mocnym, a choćby i prawem obywatelskim - np. bardzo mocny materiał na dzwon pęka jak szkło - bo jest przy okazji kruchy(!); to może trochę zmniejszyć tę moc tych praw? tych praw do podsłuchu, co panowie i panie z PiS-u? bo dzisiaj wygląda tak, że gdzie nie zajrzysz tak mikrofon i kamerka, nawet w lodówce i w kiblu; to pierwsze możem jeszcze zrozumieć; ale to drugie?
ponad 4 lata temu / JARO
 
Wielki Brat czuwa!
ponad 4 lata temu / zniesmaczony
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.