DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Polacy z ponad sześciuset miejscowości ponieśli śmierć za ratowanie Żydów

Polacy z ponad sześciuset miejscowości ponieśli śmierć za ratowanie Żydów
Rodzina Ulmów z Markowej. Fot. ipn.gov.pl
#ULMOWIE    #GETTO    #OBOZY    #ANTYSEMITYZM    #HOLOKAUST    #ZAGŁADA    #OKUPACJA    #WOJNA    #POLACY    #SPRAWIEDLIWI    #NIEMCY    #ŻYDZI

Nasi rodacy z około 650 miejscowości zginęli za pomoc Żydom podczas II wojny światowej. Najczęściej ofiary z własnego życia Polacy ponosili na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce – wynika z badań przedstawionych przez Fundację „Sprawiedliwi dla Świata” podczas konferencji „Polska Wieś Ratująca Żydów”.

 

Celem konferencji zorganizowanej przez Centralną Bibliotekę Rolniczą im. Michała Oczapowskiego oraz Fundację Righteous for the World, było przypomnienie o bohaterskich postawach mieszkańców polskiej wsi, którzy w czasie II wojny światowej ratowali ludność żydowską przed zagładą.

Profesor Jan Żaryn, historyk, senator PiS, w swoim wystąpieniu pt. „Kapelani na polskiej wsi ratujący Żydów” podkreślił, że stworzenie statystyk obrazujących ilu Polaków, a wśród nich księży, pomagało Żydom, jest niemożliwe, gdyż jednym ze sposobów wsparcia był wpływ wywierany na wiernych. Duchowni tłumaczyli parafianom, że jako katolicy nie mogą opuszczać bliźniego w potrzebie; muszą pomagać choćby narażając własne życie, zatem każdy dobry kapłan miał swój udział w pomocy potrzebującym.

- Polskie bohaterstwo czasów II wojny światowej, jeśli chodzi o pomoc w ratowaniu Żydów, nie polegało na tym, że byliśmy bohaterami heroicznymi. Polacy byli bohaterami w powszedniości – zauważył historyk, dodając, że nie zrozumie się postawy Polaków wobec Żydów, jeżeli będzie się postrzegało ten temat wyłącznie w perspektywie polsko-żydowskiej. Trzeba go widzieć w perspektywie polsko-chrześcijańskiej.

Podczas konferencji prof. Żaryn przypomniał również, że wielu proboszczów fałszowało księgi parafialne, by w ten sposób pomóc Żydom w ukryciu ich genealogii. Zdaniem prelegenta, w przypadku księży, zakonnic, zakonników takie czy inne wsparcie dla prześladowanych było praktyką powszechną, a nie wyjątkową.

Historię rodziny Ulmów przybliżył zebranym dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN. Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – pięciu mężczyzn z Łańcuta o nazwisku Szall oraz Laykę i Gołdę Goldman wraz z córką jednej z nich. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży, a także dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

Doktor Szpytma podkreślił, że przykład słynnej rodziny z Markowej nie jest wyjątkiem i było wiele podobnych przypadków, których nie sposób zliczyć. Referent podkreślił, że nawet niemiecka propaganda antyżydowska, a także wprowadzenie kary śmierci za pomoc Żydom nie zniechęciły Polaków.

Kolejny referat pt. "Zamordowani, ale nieśmiertelni. Statystyki i mapa pomocy" wygłosił Artur Rytel-Andrianik, prezes Fundacji Righteous for the World. Jak podkreślił, badania historii Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej rozpoczęły się ok. pięć lat temu, kiedy to ukazała się książka "Dam im imię na wieki. Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów" autorstwa Edwarda Kopówki i ks. Pawła Rytela-Andrianika.

Jak podkreślił prelegent w samej okolicy byłego obozu niemieckiego w Treblince ponad 40 osób zginęło udzielając pomocy, zaś w powiacie sokołowsko-węgrowskim zostało odznaczonych medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ok. 100 osób i wciąż przybywa nowych nazwisk.

Artur Rytel-Andrianik przedstawił również grafikę z mapą Polski, na którą naniesiono ok. 650 miejsc, w których Polacy zostali zamordowani za ratowanie Żydów. Najwięcej - na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. - Obecnie udokumentowane jest niecałe 1,1 tys. osób, ale nazwisk przybywa. Pomoc często była niesiona na tzw. przysiółkach, gdzie był jeden, dwa domy. Zdarzało się, że Niemcy mordowali ich mieszkańców, ale wieś nie wiedziała za co, o tym się nie mówiło. Ważne, by teraz o tym mówić i pisać, pokazywać te postawy - podkreślił.

Po konferencji uczestnicy mogli obejrzeć wystawę o Polakach zamieszkujących wieś, którzy w czasie II wojny światowej ratowali ludność żydowską przed zagładą.


Źródło: KAI

RoM

 


DATA: 2016-11-15 20:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I mówią wszem,że Polacy to nie antysemici.A tu tylko nagonka na Żydów.Uważam, że należałoby zakończyć ten spektakl żydowsko-polski.Była czasy minęły nikt ich już nie zmieni.Byli tacy co ratowali Żydów,ale bili i tacy Polacy,którzy w czasie okupacji niemieckiej wykorzystywali Żydów.Po co takie jątrzące tematy.
ponad 3 lata temu / NN
 
czy te informacje można zobaczyć w Muzeum Żydów w Warszawie? jeśli nie to może warto zmienić zarząd tej placówki zbudowanej i finansowanej z naszych podatków?
ponad 3 lata temu / pytanie
 
Niech żydzi płacą odszkodowania.
ponad 3 lata temu / jACEK
 
Dla Żydów to i tak za mało. Na marginesie, wystąpienie prof. Żaryna (?Kapelani na wiejskiej wsi ratujący Żydów?) miał chyba inny tytuł. Trudno uwierzyć, żeby profesor użył sformułowania "wiejska wieś". Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Stefan
 
przestańcie w końcu i wy o tym pisać, to nie są nie byli i nie będą Polacy, nie zajmijmy się wreszcie innymi często wrogimi narodami tylko sobą!
ponad 3 lata temu / guter
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.