DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Polacy z Mariupola mogą wrócić do kraju i nie zostaną bez pomocy. To kolejny efekt zbliżających się wyborów.

Polacy z Mariupola mogą wrócić do kraju i nie zostaną bez pomocy. To kolejny efekt zbliżających się wyborów.
fot.Oleg Pereverzev/NurPhoto/ZUMA Wire
#RZĄD    #POLSKA    #PO    #UKRAINA    #POLACY    #REPATRIANCI    #EWAKUACJA    #MARIUPOL    #POLACY NA UKRAINIE

Jeszcze niespełna miesiąc temu rząd przekonywał, że kilkudziesięciu osobom polskiego pochodzenia, które zamieszkują w Mariupolu nie grozi niebezpieczeństwo i nie ma potrzeby przeprowadzenia ich ewakuacji. Decyzję zmieniono, a chętni będą mogli wrócić do Polski, gdzie otrzymają wsparcie. Można tylko zgadywać na co jeszcze rząd, w trosce o wynik wyborów parlamentarnych, może zmienić pogląd.


Po buńczucznych zapewnieniach polskiej dyplomacji, że życie w zasięgu prorosyjskich armat separatystów nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców Mariupola, polski rząd zmienił zdanie. Osoby polskiego pochodzenia nie tylko otrzymają pomoc w powrocie do Polski, ale też na miejscu będą mogli liczyć na czasowe wparcie. Do niedawna rozmowa na ten temat była dość problematyczna, bo w Mariupolu ucichły strzały, nie było bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia osób tam mieszkających, a przecież chodziło o obywateli Ukrainy, choć z polskimi korzeniami.

 

Oficjalnie decyzja o sprowadzeniu potomków Polaków do kraju jest określana jako „wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowisk polskich ze wschodniej Ukrainy”. Faktycznie jest to jedynie próba ratowania nadszarpniętego wizerunku rządu. Powodów do wstydu było kilka. Przede wszystkim była to zgoda na system kwotowy w polityce imigracyjnej UE i idące z nią przerzucenie środków finansowych z programu repatriacyjnego na pomoc uchodźcom. Ogrom krytyki jaki spadł na rząd nie sprawił co prawda zmiany decyzji co do liczby imigrantów jakie zadeklarowała przyjąć Polska, ale zadecydował o przywróceniu 1,2 mln zł na repatriację oraz wpłynął na zapowiedź dwukrotnego zwiększenia środków na ten cel w przyszłorocznym budżecie, jak i przyspieszenie samej repatriacji. Kolejnym krokiem była sprawa kilkuset obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia zamieszkujących Mariupol, którzy błagali wręcz o pomoc w wyjeździe do Polski. W końcu pod naporem społecznym udało się i to.

 

Jak poinformowały MSZ i MSW, program wyjazdu do Polski jest adresowany wyłącznie do osób polskiego pochodzenia i członków ich najbliższej rodziny zameldowanych i faktycznie zamieszkałych w mieście Mariupol oraz w przylegających do niego rejonach pierszotrawniewym, wołodarskim i nowoazowskim.

 

Program koordynuje Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie, a w południowo-wschodniej Ukrainie ruszyły prace związane ze zbieraniem informacji na temat osób polskiego pochodzenia chcących wyjechać do Polski w związku z niebezpieczną sytuacją w tym regionie.

 

Procedura zajmie kilka tygodni. Zgłoszenia będą przyjmowane i analizowane do końca października, po czym przygotowane zostaną dokumenty umożliwiające pobyt na terytorium Polski. Same wyjazdy mają zostać zrealizowane do końca listopada. Na miejscu ewakuowani będą mogły skorzystać z pakietu adaptacyjnego, takiego samego na jaki mogły liczyć osoby ewakuowane z Donbasu. Takie wsparcie ma być realizowane przez pół roku, do maja przyszłego roku. Po tym okresie przybysze powinni być zdolni do rozpoczęcia samodzielnego życia w Polsce.

 

Ewakuowane osoby polskiego pochodzenia uzyskają pozwolenia na pobyt stały. Taki status zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Jednak osoby te mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce.

 

Sprawa ewakuacji ma jeszcze jeden aspekt, polityczny. Bo w połowie okresu przygotowań do ewakuacji nastąpi zmiana rządu i trudno ocenić jak w tym świetle potoczą się losy przygotowywanej akcji.

 

 

Marcin Austyn

 


DATA: 2015-10-14 07:59
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.