DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Polacy wymierają. Nasze istnienie jest zagrożone?

Polacy wymierają. Nasze istnienie jest zagrożone?
Diether/Wikimedia

Prognozy demograficzne dla Polski wieszczą zbliżającą się katastrofę. Społeczeństwo będzie coraz starsze, liczba urodzeń nie zapewni tzw. zastępowalności pokoleń, zatem w efekcie z czasem będzie nas coraz mniej. I choć wydaje się to być odległą perspektywą, warto mieć świadomość, że to decyzje obecnych pokoleń mają kluczowe znaczenie. Jeśli tendencje demograficzne Polski się utrzymają, za 30 lat może nas być nawet 5 milionów mniej. A co dalej?

 

„Od zakończenia II wojny światowej nie było roku, w którym rozstało się z życiem tak wielu Polaków. Tak dużą jak w ubiegłym roku liczbę zgonów GUS przewidywał dopiero w 2032 r.” – alarmował „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi o dotyczące zgonów dane Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2018, z których wynika, że ubyło wtedy aż 414 tys. polskich obywateli. Dość dodać, że owe straty nie zostały zrekompensowane urodzeniami. Jaki los zatem czeka polskie społeczeństwo? Czy jesteśmy skazani na powolne wymieranie? Statystyki nie napawają optymizmem. Ważne jednak, by wyciągać z nich właściwe wnioski. Bo jeśli chcemy uniknąć demograficznej zapaści w 2050 roku, działać trzeba już teraz.

 

Prognoza jak ostatnie ostrzeżenie

Według „Prognozy ludności według płci i wieku” GUS (stan na koniec 2018 roku), Polska będzie się nie tylko wyludniać, ale i starzeć. O ile jeszcze w 2020 roku ma nas być nieco ponad 38 mln, to już w 2030 roku będzie to milion mniej, w 2040 liczba ludności Polski zmniejszy się do ok. 35,6 mln a w 2050 roku do niespełna 34 mln!

 

W tym czasie znacząco zmieniać się też będzie struktura wiekowa społeczeństwa. Ubywać będzie ludzi młodych i w średnim wieku, a przybędzie osób starszych. Tak np. liczba osób poniżej 18 roku życia spadnie z obecnego poziomu 6,8 mln do 4,9 mln w roku 2050. Zmniejszy się też liczba osób w wieku 18-44 – z obecnie ok. 15 mln do 9,3 mln. Mniej będzie też ludzi przed 60. (spadek z 7,8 mln do 5,9 mln). Przybędzie za to osób starszych, w wieku powyżej 65 lat. Obecnie jest ich około 7 milionów. W 2050 roku ta grupa społeczeństwa będzie liczyła już ponad 11 milionów. Widać zatem wyraźnie, że znacząco zmieni się struktura wiekowa społeczeństwa – ujmując rzecz statystycznie – jako naród, postarzejemy się.

 

Oczywiście owo starzenie się społeczeństwa jest także wynikiem dłuższego życia. Jeszcze na początku XXI wieku Polacy żyli bowiem krócej niż obecnie (mężczyźni średnio niemal 70 lat, kobiety – 78). Dziś „przeciętne dalsze trwanie życia” (wedle danych GUS z lat 1970-2017) wynosi dla mężczyzn niemal 74 lata, dla kobiet – prawie 82 lata. Co ciekawe, ostatnie dane pokazują, że wzrost długości życia Polaków (po jego dość szybkim wzroście notowanym do 2010 roku) w ostatnich latach nieco wyhamował. Specjaliści uważają, że to efekt złego podejścia Polaków do problemu zdrowia – słaba profilaktyka, unikanie lekarzy, niestosowanie się do ich zaleceń, niezdrowy tryb życia oraz nałogi.

 

To wszystko przełożyło się na tegoroczny „rekordowy wynik” umieralności Polaków (414 tys. zgonów). Dla porządku należy dodać, że liczba zgonów w Polsce wyniosła: w 2000 roku – 368 tys., w 2010 roku – 378,5 tys. W 2017 roku zmarło 402,9 tys. osób.

 

Wyniki te trzeba jeszcze powiązać z urodzeniami. Na przełomie wieków było to ogółem 380 tys. dzieci rocznie. Dekadę później – 415 tys., w 2016 – 383 tys., w 2017 – 403 tys. (za: GUS, „Urodzenia”). W roku 2018 miało być to 388 tys. (wstępne dane).

 

Tak się starzejemy

Co w praktyce znaczy, że „społeczeństwo się starzeje”? Warto w tym miejscu przyjrzeć się danym GUS na temat „wieku środkowego” ludności. W 2000 roku było to 35,4 lat, w 2010 już 38 lat, a w 2017 roku 40,6 lat. Ile może wynieść wiek środkowy ludności w przyszłości?

 

Na podstawie prognoz demograficznych GUS do roku 2050 i zawartych w nich informacji o strukturze wiekowej społeczeństwa, dokonaliśmy szacunkowych obliczeń. Z przyjętych założeń otrzymaliśmy wynik wskazujący, że w 2020 roku „wiek środkowy” ludności wyniesie prawie 41 lat (zatem jest to szacunek zbieżny z realnymi danymi GUS za 2017 rok). Idąc dalej tym tropem wyliczyliśmy, że „wiek środkowy” ludności w Polsce w 2050 roku może wynieść już aż 47 lat!

 

Demografia a wartość życia

Przywołane dane i szacunki potwierdzają tylko, że Polacy stoją przed ważnym demograficznym wyzwaniem. Chcąc zachować swoją tożsamość obecne pokolenia muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za rozwój ludności Polski. Rząd PiS zauważył ten problem i uruchomił program 500+, ale stał się on dla rodzin w większym stopniu środkiem do wyjścia z biedy niż zachętą do prokreacji. Jak program będzie oddziaływał na zachowania Polaków w kolejnych latach? Czas pokaże.

 

Wiemy już jednak, że na efekty trzeba poczekać, zatem braki demograficzne uzupełniane będą imigrantami. I jest to uwzględnione w rządowym planie dla Polski. Więcej o sprawie pisaliśmy w materiale: „Rząd będzie zachęcał nas do podzielenia się Polską z imigrantami” [CAŁOŚĆ MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ].

 

Myśląc o przyszłości naszego kraju nie sposób pominąć problemu ochrony życia. Jesteśmy obecnie świadkami pieczętowania przez ekipę Zjednoczonej Prawicy „kompromisu aborcyjnego”. Wszelkie inicjatywy pro-life zostały skutecznie zamrożone. Czekają nas wybory, a na scenie politycznej obserwujemy ruchy, które z jednej strony omijają PiS z prawej strony i dają nadzieję na polepszenie ochrony ludzkiego życia i docenienie rodziny. Jednak z drugiej jest ruch lewicowo-liberalny, którego lider nie kryje, że w pierwszej kolejności załatwi wyborcom „kwestie cywilizacyjne”. A to oznacza większe przyzwolenie na aborcję oraz dalsze poluzowanie obyczajowości.

 

Nie oszukujmy się, scenariusz polityczny uwzględniający promocję aborcji, in vitro, związków jednopłciowych oraz większe uznanie dla zwierząt (niż człowieka), obecnych, niekorzystnych trendów demograficznych nie rozwiąże.

 

Jeśli zatem na poważnie myślimy o Polsce, to potrzebna jest nam PILNIE mądra i odpowiedzialna polityka prorodzinna. Jeśli tego zabraknie – depopulacji już nie uda się zatrzymać.

 

 

Marcin Austyn

 

 


DATA: 2019-02-08 11:21
AUTOR: MARCIN AUSTYN
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba skończyć z socjalizmem z centralizmem państwowym, państwową edukacją.
4 dni temu / Leaf427
 
@stasiu: teraz też to robią, ale dawniej szycie ubranek dla dzieci to była konieczność - po prostu nie było gdzie kupić. Ogródek też można mieć, gotować w domu - przecież to powszechne. Poza tym, kiedyś prace domowe zajmowały dużo więcej czasu, choćby pranie :)))) @Leaf427: Nie, 3 godziny pracy to za mało, a ludzie raczej nie mają powodu, żeby narzekać na nadmiar czasu. Wynalazki nie spadają z nieba, wszelkie techniczne nowinki to efekt ludzkiej pracy. "jeśli ludzie poprzestawaliby na biblijnym 'jeśli macie co jeść i czym się odziać to na tym poprzestawajcie' - a kto komu broni? I nikt nie zaplanował docelowo (czyli do kiedy?) liczby obywateli, bo nikt nie był, nie jest i nie będzie w stanie. @Druh Ryszard: Ci, co wyemigrowali wrócą, jeżeli będą musieli. Zazwyczaj nie mają po co wracać. No i po co fundować dzieciom wyprowadzkę do obcego kraju. A lekarze stażyści pracują ponad miarę i za grosze, do tego problem ze zrobieniem specjalizacji - nie dziw im się.
4 dni temu / margeritta
 
Problem jest i trzeba podjąć mądre, dalekosiężne decyzje ze strony decydentów. Przez kilkadziesiąt lat wszyscy sprawujący władzę centralną, unikali tego zmierzenia się z zagrożeniem bytu narodu, patrząc bardziej na to co jest, a nie co będzie gdy jego już nie będzie ( u władzy ). Niestety, czasu straconego się nie wróci i trzeba konkretnych posunięć. Sprawę niedoboru rąk do pracy, nie rozwiąże się imigrantami, widać to na przykładzie Europy Zachodniej. Trzeba skoordynowanego i scentralizowanego działania, będzie to kosztowny proces ale koniczny,innej drogi nie ma. Sam program 500 + problemu nie rozwiązał ( co widać na danych statystycznych ), wydaje się że drogę wskazały Węgry pod rządami Orbana. Oprócz tego ( powielenie rozwiązań węgierskich ),starać się poprzez zachęty skłonić młodą emigrację polską ( za chlebem )do powrotu do kraju. Następnie utrudnić wyjazd z Polski wysokiej klasy specjalistom po studiach bezpłatnych ( vide lekarze po specjalizacji ) za granicę.
5 dni temu / Druh Ryszard
 
Kilkadziesiąt lat temu Turcja miała tyle samo ludności co Polska. Teraz Turków jest 82 miliony. 50 milionów Polaków to minimum. Postęp techniczny powinien spowodować boom demograficzny, nadmiar czasu a nie brak czasu. Kiedyś z jednego ziarna rodziło się 3 ziarna a dzisiaj 30. Jedna baryłka ropy(energia w niej zawarta) zastępuje pracę 2 mężczyzn przez rok.Maszyny, komputery - powinien być nadmiar czasu, 3 godziny pracy i do domu (jeśli ludzie poprzestawaliby na biblijnym "jeśli macie co jeść i czym się odziać to na tym poprzestawajcie"). Ale dla Polski masoneria zaplanowała docelowo 15 milionów obywateli i realizują ten program poprzez obsadzanie sejmu bezbożnikami. Mamy biurokrację, chore prawo i ucisk podatkowy. To wpływa na demografię jak już wcześniej pisałem.
5 dni temu / Leaf427
 
Przed wojną żona i teściowa też pracowały, tylko że w domu, szyły,(szycie ubranek dzieciom we własnym zakresie,a co najmniej ich przerabianie i reperowanie było wtedy oczywistością) prasowały, pieliły grządki (przydomowe ogródki były powszechne nie tylko na wsi, ale w małych miastach, gotowały itd. Pracowały tyle samo, co mąż robotnik, a nieraz nawet więcej. Po uwzględnieniu rzeczywistej wartości tej pracy, zarobki przynoszone przez męża nie były wcale takie oszałamiające. wielu rzeczy po prostu nie trzeba było kupować. Były albo wyprodukowane w domu, albo nabyte drogą sąsiedzkiej wymiany.
5 dni temu / stasiu
 
errata: 50 mln. :)
5 dni temu / margeritta
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.