DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Polacy wykorzystywani przy pracy w rzeźni? Merkel interweniuje

Polacy wykorzystywani przy pracy w rzeźni? Merkel interweniuje
Anzenberger Agency

Niemcy położą kres niesprawiedliwości, jaka dotyka polskich i rumuńskich pracowników w rzeźniach – informuje „Die Welt”. Zdaniem minister pracy, Ursuli von der Leyen, „warunki w niektórych zakładach przetwórstwa mięsnego są zatrważające”. „Robotnicy pracujący na podstawie umów o dzieło powinni być objęci ustawową płacą minimalną” – twierdzi minister.

 

Z informacji podanych przez „Związek Zawodowy Przemysłu Spożywczego i Gastronomii” („Gewerkschaft Nahrung-Genuss-Gaststätten” – NGG”) wynika, że wielu niemieckich pracodawców rzeźni wciąż łamie prawo pracy – i to na szeroką skalę. „Robotnicy pracują w warunkach uwłaczających godności człowieka, otrzymują znikome wynagrodzenie (…) stawki wynoszą od 5 do 10 euro, przy czym pracownicy zagraniczni nie podlegają niemieckim przepisom prawa pracy, w tym robotnicy z Polski i Rumunii. Najczęściej nie są oni zatrudniani przez rzeźnie, w których pracują, ale przez tzw. podwykonawców, którzy mają swoje siedziby poza granicami Niemiec” – informuje „Die Welt”.

 

Problem nieludzkiego traktowania pracowników zagranicznych dotyczy w szczególności zakładów przetwórstwa mięsnego w krajach związkowych Dolna Saksonia i Nadrenia Północna-Westfalia. Minister pracy i spraw socjalnych, Ursula von der Leyen (CDU) stwierdziła, że „warunki w niektórych rzeźniach są zatrważające”. W podobnym tonie wypowiedziała się kanclerz Angela Merkel, która podczas wiecu wyborczego w Cloppenburgu (Dolna Saksonia) zauważyła, że „ledwo wprowadzono ustawową płacę minimalną dla pracowników najemnych, a już niektórzy pracodawcy próbują obchodzić regulację”. Jest jednak nadzieja na poprawę sytuacji rumuńskich i polskich pracowników najemnych.

 

Kres wykorzystywaniu pracowników jako taniej siły roboczej ma położyć nowa regulacja, która wejdzie w życie z początkiem 2014 roku. Minister pracy zapewniła, że również w branży przetwórstwa mięsnego będą obowiązywać ustawowe płace minimalne, co dalej oznacza, że pracodawcy będą zobowiązani do płacenia stawki minimalnej nawet pracownikom z umowami o dzieło.

 

Plany wprowadzenia nowej regulacji spotkały się z pozytywnymi reakcjami zwłaszcza wśród członków związku zawodowego „NGG” oraz „Federalnego Zrzeszenia Niemieckich Organizacji Pracodawców”  („Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände” – BDA).

 

- Są bardzo duże szanse, że regulacja dojdzie do skutku – potwierdziła prezes „NGG”, Valerie Holsboer. Minister von der Leyen wyraziła nadzieję również na to, że umowa regulująca minimalne zarobki będzie wyznaczała także standardy socjalne dla zagranicznych pracowników.

 

 

Źródło: Die Welt

 

Klaud 


DATA: 2013-08-29 08:11
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Liberalizm omija prawo, władza mnoży regulacje. W socjalizmie władza mnoży regulacje, liberałowie je omijają. Za wszystko słono płaci podatnik. Liberalizm i socjalizm to jedno.
ponad 7 lat temu / circ
 
Koreańczycy z północy daliby się pokroić za 5 zł/h.Dlaczego nikt w Polsce nie chce pracować za taką stawkę?
ponad 7 lat temu / cynik
 
5-10 euro za godzinę? Przecież całe rzesze ludzi w Polsce dałoby się pokroić za taką płacę. A tam to są nieludzkie warunki?
ponad 7 lat temu / o
 
Płaca minimalna spowoduje że przestanie się opłacać zatrudniać ludzi którzy pracują DOBROWOLNIE. Za wszystko zapłaci oczywiście podatnik, bo wzrosną ceny mięs.
ponad 7 lat temu / DGD
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.