DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Polacy to mordercy Żydów i właściciele niewolników – uważa tegoroczna laureatka nagrody NIKE

Polacy to mordercy Żydów i właściciele niewolników – uważa tegoroczna laureatka nagrody NIKE
Simona Supino / Forum

Zdaniem tegorocznej laureatki Nagrody Literackiej „Nike”, Olgi Tokarczuk, Polacy zafałszowali własną historię. Pisarka podaje w wątpliwość tolerancyjny charakter I Rzeczypospolitej. Jej zdaniem Polacy byli kolonizatorami, „większością, która tłumiła mniejszość”, właścicielami niewolników i mordercami Żydów.

 

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk zostały nagrodzone w tym roku Nagrodą Literacką „Nike”. Książka opowiada o losach Jakuba Franka, żyjącego w XVIII wieku polskiego Żyda z Podola, twórcy judaistycznej sekty frankistów. Taka tematyka stała się doskonałą okazją dla pani Tokarczuk, by wygarnąć Polakom. Istnieje także dodatkowy kontekst – sceptycyzm wobec przyjmowania imigrantów.

 

- Zaczynam myśleć, że my śniliśmy własną historię. Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. (…) Ale kiedy przyszedł test, okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zdać tego egzaminu - powiedziała Tokarczuk w programie „Minęła dwudziesta” TVP Info.

 

- Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów – stwierdziła pisarka.

 

Warto zwrócić uwagę, że tezy pani Tokarczuk nie są oryginalne, a podobnych ataków na Polaków dopuszcza się inny „twórca” hołubiony przez to samo lewicowo-liberalne środowisko – Jan Tomasz Gross. Amerykański historyk żydowskiego pochodzenia stwierdził niedawno, że w trakcie II Wojny Światowej Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców. Gross został za swoje słowa skrytykowany nawet przez środowisko „Gazety Wyborczej”, widać więc, że pani Tokarczuk siląca się na wielkie historyczne analizy nie wyciągnęła wniosków ze sprawy swojego starszego, ideowego towarzysza.


Za książkę pt. „Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka” Jan Tomasz Gross został w 2001 roku finalistą konkursu Literackiej Nagrody „Nike”.


Wedle ukraińskiej wersji Wikipedii pani Tokarczuk ma ukraińskie pochodzenie. Wikipedia polskojęzyczna o tym nie wspomina.

 

Źródło: tvp.info

MWł

DATA: 2015-10-09 09:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najbardziej nie cierpię idiomów propagujących historię Polski, zasłyszane z opowieści swojej pseudo polskiej rodziny.Naucz się kobieto Polskiej historii a nie opowiadaj bzdur .No chyba że mówisz to o historii twoich przodków za wschodniej granicy. Wstyd i głupotę.
7 miesięcy temu / Mumio
 
jak pani Tokarczuk taka szczera to niech opowiada o swojej rodzinie. Znajdzie sie materiał na niejedną ksiązkę. I cały świat dowiedziałby się i byliby sławni. Przecież lewactwo uwielbia być sławne.
8 miesięcy temu / Lidia
 
Polacy to mordercy Żydów i właściciele niewolników ? uważa tegoroczna laureatka nagrody NIKE CIESZE SIĘ ŻE PANI OLGA JEST NOBLISTKĄ POLKA, ALE OBRAŻA POLAKÓW ZWŁASZCZA TE OSOBY KTÓRE RATOWAŁY ŻYDÓW MAM PROŚBĘ PANI OLGO PROSZĘ KONKRETNE PRZYKŁADY AUTENTYCZNE PODAĆ, A MOŻE KTOŚ Z PANI NAJBLIŻSZYCH TO CZYNIŁ I MA PANI WIEDZĘ NA TAKIE STWIERDZENIE
8 miesięcy temu / KOBIETA
 
Co tak młoda osoba jak Tokarczuk, może wiedziec o historii polski.Tak wiele jest przekazów okresu lat 20 i30 tak bardzo się różniących.Myślę ,że ta pani pisze pod zamowienie konkretnych ugrupowań lobbujących przeciwko polakom i polsce.W nagrodę no własnie ,czy aby zasłużenie tak z reką na sercu.
8 miesięcy temu / zmęczony
 
Martyrologia, którą tak podstawiamy wszystkim pod nos, powinna być zakazana, choćby z taktyczno-politycznego, propagandowego punktu widzenia. Poza obłudnymi, zdawkowymi wyrazami ubolewania nie budzi na świecie nic, przeciwnie, szkodzi nam. ? W tonacji narodowej naszej jesteśmy czystymi masochistami, nawet w tym, jak się narzeka w kręgu rodzinnym?. Sławomir Mrożek
9 miesięcy temu / Eternity
 
Widocznie Izraelici zaplacili owej "inteligentnej autorce", zeby pokazala wsciekosc i nienawisc do Polski i Polakow:
9 miesięcy temu / Artist
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.