DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   POLSKA

Rozmowa z Wojciechem Sumlińskim

Polacy po lobotomii

Polacy po lobotomii
Wojciech Sumliński

Ludzie, którzy brali udział w zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki lub planowali zbrodnię na nim, jak generałowie Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski, stali się w naszym życiu publicznym „ludźmi honoru”. Natomiast osoby próbujące czegokolwiek w tej sprawie dociekać, jak prokurator Andrzej Witkowski, ksiądz Stanisław Małkowski i wielu innych, znaleźli się na totalnym marginesie jako „oszołomy”, szaleńcy, dziwacy czy wręcz przestępcy – mówi redaktor Wojciech Sumliński, dziennikarz śledczy, autor książek: Kto naprawdę Go zabił?, Z mocy bezprawia, Z mocy nadziei i Lobotomia 3.0, w rozmowie z Romanem Motołą.

 

Od wielu lat zajmuje się Pan sprawą porwania i zamordowania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Dlaczego nazywa ją Pan najważniejszym ze swoich dziennikarskich śledztw?


– Żoliborski kościół, w którym posługiwał ksiądz Jerzy, był również i moim kościołem. Dzisiaj mieszkam w Białej Podlaskiej, ale to właśnie przylegające do parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki w Warszawie ulice: Stołeczna (dziś księdza Popiełuszki), Suzina i Próchnika to miejsca mojego dzieciństwa i młodości. Gdy poznałem prokuratora Andrzeja Witkowskiego (był to 1996 rok) i zająłem się prowadzoną przezeń sprawą, od razu stała się ona dla mnie czymś o wiele bardziej znaczącym niż zwykły dziennikarski temat. To była kwestia życiowa – kwestia wykonania testamentu nieżyjących już dzisiaj moich bliskich, wśród których tutaj się wychowywałem, a także powinność wobec księdza Jerzego, który był naszym księdzem.

 

W książce Kto naprawdę Go zabił? ujawniłem sto stron dokumentów opatrzonych klauzulą Ściśle tajne. Materiały te dotyczyły między innymi Waldemara Chrostowskiego i jego ugody z resortem spraw wewnętrznych w tej sprawie. Miałem świadomość, że się w ten sposób narażam, bo każdego, kto wejdzie w posiadanie tajemnicy państwowej, obowiązuje zakaz jej publikowania. Wspólnie z wydawcą uznaliśmy jednak, iż trzeba to wydać, aby wstrząsnąć opinią społeczną. W przypadku procesu chcieliśmy się bronić argumentem, że wymagał tego interes publiczny, a w takim przypadku sąd może odstąpić od ukarania sprawcy, a prokuratura od jego ścigania. Ku memu zaskoczeniu, zapanowała cisza, mimo że wielu kolegów z bardzo różnych redakcji pomagało mi tę książkę nagłośnić. Liczyłem się z próbami dyskredytowania mnie, ataków, czarnego PR, ale ciszy się nie spodziewałem.


Wówczas pomyślałem, by pokazać tę publikację duchownym. Pojechałem do księdza biskupa Sławoja Leszka Głódzia, który wtedy był ordynariuszem diecezji warszawsko‑praskiej. Powiedział mi...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież do dzisiaj realną władzę mają byli funkcjonariusze UB, SB. Jednym z dowodów jest możliwość śmiałego wypowiadania się na temat m.in. stanu wojennego dopiero po śmierci Jaruzelskiego.
ponad 5 lat temu / marekb54
 
 

Eskalowanie napięcia przez proaborcyjną lewicę i niedostateczna stanowczość policji w walce z anarchistycznym buntem może wkrótce doprowadzić do zbrodni. Po serii obrzucania obrońców kościołów butelkami we wtorkowy wieczór doszło w Poznaniu do fizycznej napaści z użyciem gazu, noży, metalowych pałek i trzonków siekier. Jedna osoba odniosła obrażenia.

 
 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.

 

– Zwycięstwo w wojnie! To hasło to cecha bogów uranicznych. Wojny domagali się członkowie Hitlerjugend, do wojny nawołuje dzisiaj barbaria na polskich ulicach i atakująca nasze kościoły katolickie. Wobec tego nie można mieć wątpliwości, że symbol błyskawicy u feministek ma bliskie konotacje historyczne i znaczeniowe do symboliki nazistowskiej związaną z organizacją Hitlerjugend – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Tomasz Panfil (KUL, BEP IPN).

 

Francuskie władze nie ukrywają, że przygotowywana dyrektywa dotycząca usług cyfrowych (DSA) nie powinna ograniczać się wyłącznie do nielegalnych materiałów, ale winna również obejmować dezinformację i inne szkodliwe treści. Platformy internetowe zwracają uwagę, że będą zmuszone do cenzury.

 

Dziś, kiedy obserwujemy przetaczającą się przez Polskę falę nienawiści i pogardy, wszyscy zostaliśmy wezwani do dania świadectwa naszej wierze i miłości wobec Kościoła. Kiedy dzień po dniu dochodzi do kolejnych ataków na nasze świątynie, nasza diagnozaobecnej sytuacji i odpowiedź treszcza się w – dziś często pomijanych– wezwaniach Jana Pawła II. Tu, w trakcie całego naszego życia, należymy do Kościoła walczącego. O tym właśnie przypominał nam Jan Paweł II!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.