DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   POLSKA

Rozmowa z Wojciechem Sumlińskim

Polacy po lobotomii

Polacy po lobotomii
Wojciech Sumliński

Ludzie, którzy brali udział w zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki lub planowali zbrodnię na nim, jak generałowie Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski, stali się w naszym życiu publicznym „ludźmi honoru”. Natomiast osoby próbujące czegokolwiek w tej sprawie dociekać, jak prokurator Andrzej Witkowski, ksiądz Stanisław Małkowski i wielu innych, znaleźli się na totalnym marginesie jako „oszołomy”, szaleńcy, dziwacy czy wręcz przestępcy – mówi redaktor Wojciech Sumliński, dziennikarz śledczy, autor książek: Kto naprawdę Go zabił?, Z mocy bezprawia, Z mocy nadziei i Lobotomia 3.0, w rozmowie z Romanem Motołą.

 

Od wielu lat zajmuje się Pan sprawą porwania i zamordowania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Dlaczego nazywa ją Pan najważniejszym ze swoich dziennikarskich śledztw?


– Żoliborski kościół, w którym posługiwał ksiądz Jerzy, był również i moim kościołem. Dzisiaj mieszkam w Białej Podlaskiej, ale to właśnie przylegające do parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki w Warszawie ulice: Stołeczna (dziś księdza Popiełuszki), Suzina i Próchnika to miejsca mojego dzieciństwa i młodości. Gdy poznałem prokuratora Andrzeja Witkowskiego (był to 1996 rok) i zająłem się prowadzoną przezeń sprawą, od razu stała się ona dla mnie czymś o wiele bardziej znaczącym niż zwykły dziennikarski temat. To była kwestia życiowa – kwestia wykonania testamentu nieżyjących już dzisiaj moich bliskich, wśród których tutaj się wychowywałem, a także powinność wobec księdza Jerzego, który był naszym księdzem.

 

W książce Kto naprawdę Go zabił? ujawniłem sto stron dokumentów opatrzonych klauzulą Ściśle tajne. Materiały te dotyczyły między innymi Waldemara Chrostowskiego i jego ugody z resortem spraw wewnętrznych w tej sprawie. Miałem świadomość, że się w ten sposób narażam, bo każdego, kto wejdzie w posiadanie tajemnicy państwowej, obowiązuje zakaz jej publikowania. Wspólnie z wydawcą uznaliśmy jednak, iż trzeba to wydać, aby wstrząsnąć opinią społeczną. W przypadku procesu chcieliśmy się bronić argumentem, że wymagał tego interes publiczny, a w takim przypadku sąd może odstąpić od ukarania sprawcy, a prokuratura od jego ścigania. Ku memu zaskoczeniu, zapanowała cisza, mimo że wielu kolegów z bardzo różnych redakcji pomagało mi tę książkę nagłośnić. Liczyłem się z próbami dyskredytowania mnie, ataków, czarnego PR, ale ciszy się nie spodziewałem.


Wówczas pomyślałem, by pokazać tę publikację duchownym. Pojechałem do księdza biskupa Sławoja Leszka Głódzia, który wtedy był ordynariuszem diecezji warszawsko‑praskiej. Powiedział mi...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież do dzisiaj realną władzę mają byli funkcjonariusze UB, SB. Jednym z dowodów jest możliwość śmiałego wypowiadania się na temat m.in. stanu wojennego dopiero po śmierci Jaruzelskiego.
ponad 6 lat temu / marekb54
 
 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 
 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.

 

Komisja Europejska nie ustaje w próbach wprowadzenia ideologii gender do unijnego prawa. Na wypadek niepowodzenia planu ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, zapowiedziała podjęcie działań w celu przyjęcia nowego wiążącego prawa opierającego się na tych samych genderowych założeniach, co Konwencja


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.