DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Polacy na Litwie walczą o to od lat. Białorusini wprowadzą to sami z siebie. Dlaczego?

Polacy na Litwie walczą o to od lat. Białorusini wprowadzą to sami z siebie. Dlaczego?
FOT. SEBASTIAN INDRA/MSZ
#NAZWY    #MNIEJSZOŚĆ    #KRESY    #BIAŁORUŚ    #LITWA    #JĘZYK    #OJCZYZNA    #POLSKI    #POLSZCZYZNA    #GRODNO    #ULICE    #POLACY

Władze Grodna chcą umieścić na wybranych ulicach w centrum tabliczki z ich dawnymi nazwami, także tymi używanymi w czasach gdy miasto należało do Polski.

 

„Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu, przewidującego umieszczenie na ulicach w centrum historycznym miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami” – informuje dziennik „Rzeczpospolita” cytując informację jaka pojawiła się na lokalnym grodzieńskim portalu. Decyzja dotyczy 43 ulic, przy czym w najbliższym czasie polskie nazwy mają pojawić się na 16 z nich.

 

Decyzja miejskich władz jest skutkiem akcji portalu Hrodna.life, który zainicjował petycję domagającą się takiego zaakcentowania historycznych nazw ulic. Podpisało się pod nią 881 mieszkańców. Historyczne nazwy ulic miasta konsultowano z pracownikami Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały i miejscowego muzeum historyczno-archeologicznego.

 

W centrum miasta pojawią się więc nazwy ulic z czasów II RP, ale najpewniej także z czasów wcześniejszego panowania imperium rosyjskiego. „W całym przedsięwzięciu chodzi o to, by wiernie oddać chronologię zmian. Jedynym wyjątkiem będą nazwy z okresu okupacji hitlerowskiej. Na prośbę władz nie pojawią się one na tabliczkach, zostaną pominięte” – opisuje akcję historyk Andrej Daszkiewicz, jeden z inicjatorów petycji.

 

Grodno pozostaje głównym ośrodkiem wspólnoty polskiej na terytoriach, które dziś wchodzą w skład Białorusi. W mieście żyje 81,2 tys. Polaków co oznacza, że stanowią niemal 25 proc. jego zaludnienia.

 


Źródło: kresy.pl/„Rzeczpospolita”

MWł
  


DATA: 2017-01-31 11:53
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nawet jeśli tylko to przejaw marketingu skierowanego na polskich turystów to i tak godnę uszanowania i nawet zacząłem rozważać wakacyjny wyjazd do Grodna.
ponad 3 lata temu / [email protected]
 
Efekty wizyt pana ministra ze zdjęcia oraz marszałka senatu. Brawo! Mówiłem, że można rozmawiać z marksistami-leninistami w XXI w. Są konserwatywni, a z racji biedy w swoich krajach wprowadzają kapitalizm określany przez lewicę jaki "dziki", bo jest bardziej liberalny od np. amerykańskiego czy zachodnio-europejskiego.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.