DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Polacy krytycznie o Grupie Wyszehradzkiej. Nie znamy własnej siły?

Polacy krytycznie o Grupie Wyszehradzkiej. Nie znamy własnej siły?
fot. Joggie Botma/shutterstock.com

Lata agitacji wmawiającej Polakom, że tylko poprzez „podpięcie się” pod możnego i wpływowego protektora – Niemcy, USA, Rosję itp. – nasz kraj może osiągnąć znaczenie na arenie międzynarodowej przynoszą efekty. Polacy tracą wiarę w regionalną współpracę.

 

Polacy przestali wierzyć, że nasz kraj w prawdziwie partnerskiej współpracy z Węgrami, Słowacją oraz Czechami w ramach Grupy Wyszehradzkiej może stworzyć liczącą się w Europie wspólnotę. Posiadające długą tradycję oraz możnych protektorów haniebny proceder wmawianie Polakom zaściankowości i słabości ich kraju sprawiło, że zapominamy o naszej sile.

 

Jak wynika  z sondażu przeprowadzonego przez słowacki Instytut Spraw Publicznych w czterech krajach należących do Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Węgier, Czech i Słowacji - najmniej zwolenników tej formy regionalnej współpracy mieszka nad Wisłą. Największymi zwolennikami V4 są Słowacy.

 

Z roku na rok poparcie dla Grupy Wyszehradzkiej w naszym kraju kurczy się. Obecnie spadło do 41 proc., podczas gdy w przeszłości przekraczało połowę ankietowanych. Na Węgrzech wynosi ono 43 proc., w Czechach - 51 proc., zaś na Słowacji - 70 proc.

 

Z pewnością formuła G4 wymaga poprawy, jednak czy warto odrzucać możliwości jakie daje współpraca w gronie partnerów? Z pewnością nie! Być może warto powrócić w polskiej polityce zagranicznej do koncepcji Międzymorza. Tej idei poświęcony był 49. nr magazynu „Polonia Christiana”. Zdobiący jego okładkę apel „Trzymajmy się razem”, najlepiej oddaje istotę tej śmiałej i nietuzinkowej koncepcji. Zachęcamy do lektury!

 

Papierowe wydanie tradycyjnie można zamówić na stronie Internetowej Księgarni Kontrrewolucji. Za pośrednictwem serwisu EPCh24.pl można bezpłatnie pobrać fragment magazynu oraz zakupić go w wersji elektronicznej.

 

 

 

 

 

Źródło:interia.pl

luk

 

 

 

 

 


DATA: 2016-05-24 12:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mysle ze Polacy nie traca wiary w nasza sile byle by wsrod nas byli ludzie tacy jak Grzegorz Braun , prof. Boguslaw Wolniewicz , prof. J. R. Nowak i wielu innych ktorzy beda wskazywac naszym rodakom ze jest to nasza najwieksza sila gdy odbudujemy nasza stara poczciwa Unie Jagielonska nie tylko grupe Wyszochradzka . Nalezy tez zaprzestania judzenia przeciw Rosji a rozpoczecie z nia wspolpracy by ruszyc tzw. jedwabny szlak . Czas wywalic zydoskich judaszy z otoczenia Prezydenta i rzadu a bedzie dobrze ! ...
ponad 4 lata temu / Maciej
 
ABC:PiS slimaczy sie z mediami wrogimi Polsce.Nie trzeba politologow,profesorow,doktorow i innych "gadaczy"przelewajacych z pustego w prozne ale DZIALANIA(Wegrzy daly przyklad jak zwyciezac) Rece opadaja,posluchajcie Maxa Kolonke jak powinna dzialac TVP!!!!!!!!!!Dlaczego w koncu nie zdekomunizowano systemu prawnego w P_olsce,gruba kreska nadal dziala,dlaczego ,pytan jest duzo ale akcji nie widac. GOD SAVE POLAND !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!_
ponad 4 lata temu / count
 
@abc: to prawda, polityka medialna partii rządzącej praktycznie nie istnieje.
ponad 4 lata temu / obywatel
 
Przecież to ewidentne, że ten efekt to spuścizna 8 lat zaprzańskich rządów tzw. Platformy i wmawiania ludziom, że Polska może tylko słuchać i płynąć z prądem jak zdechła ryba. Tu jest wielka praca do wykonania i olbrzymia rola mediów w kształtowaniu opinii społecznej - tylko jak to zrobić skoro przestraszony PiS nawet nie tknął antypolskich mediów szczujących 24 godziny na dobę i i myśli, że wszystko załatwi się samo programem 500+...
ponad 4 lata temu / abc
 
Polacy po prostu wolą tych, u których pracują, tj. Niemców i Anglików.
ponad 4 lata temu / obywatel
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.