DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Polacy dobrze oceniają Wojska Obrony Terytorialnej. Uważają, że nowa formacja jest potrzebna

Polacy dobrze oceniają Wojska Obrony Terytorialnej. Uważają, że nowa formacja jest potrzebna
Fot. Roman Tomczak / Foto Gosc / FORUM

Choć piąta siła Sił Zbrojnych RP jest jeszcze na wczesnym etapie budowy, a kampania społeczna zachęcająca do zasilenia szeregów „terytorialsów” jeszcze nie ruszyła, Polacy z entuzjazmem podchodzą do Wojsk Obrony Terytorialnej. Są przekonani, że nowa formacja jest potrzebna.

 

Z badań przeprowadzonych przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 58 proc. ankietowanych uważa, że Wojska Obrony Terytorialnej są Polsce potrzebne. Przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych. Pozostali nie mają na ten temat zdania.

 

Co ciekawe, WOT bardziej popierają kobiety (63 proc.), niż mężczyźni (53 proc.). „Zwolennikami jej powołania są głównie osoby młode w wieku 18-24 lata (65 proc. wskazań) oraz do 44 roku życia, czyli ludzie dojrzali” – napisała „Rz”.

 

Wyniki sondażu korespondują z tym co dzieje się w Wojskowych Komendach Uzupełnień, prowadzących rejestrację kandydatów do służby. Okazuje się, że starsi ochotnicy do służby w WOT, to głównie rezerwiści. Wśród zgłaszających się, co trzecia osoba ma wyższe wykształcenie.

 

Z danych IBRiS wynika też, że do służby chętnie zgłaszają się beneficjenci programu 500+ (53 proc.) oraz mieszkańcy obszarów wiejskich (63 proc.). WOT wspierają głównie osoby o szeroko rozumianych „poglądach prawicowych”.

 Źródło: „Rzeczpospolita”

MA


DATA: 2017-03-09 10:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do stasiu : ?Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny? podkreslam "do wojny" ale ta formacja do zadnej wojny sie nie nadaje.To nawet nie partyzantka bo bron widuje tylko na cwiczeniach.Powtarzam jest to niestety "mieso armatnie" rocznikow 1830,1861,1944,ktorego celem jest wybicie odradzajacego sie pokolenia narodowo myslacych polakow.Bez broni,bez dobrego dowodztwa,bez szans w nowoczesnym konflikcie zbrojnym.Patronami i bohaterami tej formacji sa Zolnierze Wykleci i nic w tym zlego ale pamietajmy jak sie skonczyla ich walka za wolna i niepodlegla Polske.
ponad 3 lata temu / Marcin
 
C.d. Od 170 lat Szwajcaria nie doświadczyła jakiejkolwiek wojny i właściwie nie wiadomo, jak ten system sprawdziłby się w praktyce wojny pełnoskalowej. Zapewne dobrze, ale patrz punkt 1 i każdy potencjalny napastnik to wie, poza tym Szwajcaria nie ma żadnych naturalnych wrogów. Prawdę pisząc nie widzę jakiegoś państwa o sytuacji geostrategicznej tak podobnej do polskiej, by kopiować jego rozwiązania. W obecnych warunkach cywilizacyjnych zresztą każdy napastnik spróbuje najpierw "środków miękkich", atak zbrojny jest ostatecznością.
ponad 3 lata temu / stasiu
 
Do Marcina: "Si vis pacem, para bellum" Polityce powinni robić wszytko co w ich mocy, by nie dać wciągnąć kraju w wojnę, ale możliwość, że jednak się nie uda trzeba zawsze brać pod uwagę i przygotowywać się na taką ewentualność. Składowanie broni OT wyłącznie w magazynach jest z oczywistych powodów niepraktyczne i rozmija się z samą ideą OT. Przy czym, nie oszukujmy się- OT bardziej przyda się do walki z klęskami żywiołowymi a podczas wojny do zwalczani dywersantów i ogólnie "zabezpieczania tyłów" niż do bezpośredniego boju. Wojna partyzancka wbrew legendom jest strasznie kosztowna dla napadniętego i mało skuteczna, powinna być więc traktowana jako absolutna ostateczność. Co do wzorów szwajcarskich widzę dwa problemy- 1) Pod względem wielkości, jak i ukształtowania terenu wybitnie sprzyjającego obronie jest to kraj nietypowy, a zupełnie odmienny od Polski, 2) Od 170 lat Szwajczria nie dos
ponad 3 lata temu / stasiu
 
Mieso armatnie,rocznik '1944.
ponad 3 lata temu / Marcin
 
Czy którakolwiek z pytanych osób znała zakres zadań stawianych OT?
ponad 3 lata temu / df
 
Wojska Obrony Terytorialnej są potrzebne, ale: - Nie na takich zasadach jakie proponuje Macierewicz i PiS. Nie powinny służyć do pacyfikowania nastrojów społecznych. Powinny być wolne apolityczne. - Broń żołnierzy WOT powinna być przechowywana tak jak to ma miejsce w Szwajcarii. W razie konfliktu może być tak, że jedna rakieta może uderzyć w budynek (np. na ''przesmyku suwalskim'' gdzieś w Suwałkach, Sejnach czy Augustowie), przechowujący broń którejś z powiatowych jednostek WOT. I co wtedy? Broń żołnierzy WOT musi być łatwej dostępna, a wzorem szwajcarskim możemy armię dużo szybciej zmobilizować...
ponad 3 lata temu / SympatykRuchuNarodowego
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.