3 października 2012

Polacy coraz bardziej uzależnieni

(fot. Toni Lozano/commons/crative)

Już ponad 50 tysięcy Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tysięcy narażonych jest na ryzyko uzależnienia. Takie dane można wyczytać w raporcie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przygotowanym przez Fundację CBOS. Wśród osób, które grają w sposób ryzykowny, przeważają mężczyźni, a najbardziej zagrożeni uzależnieniem są młodzi ludzie, poniżej 18 lat. Wczoraj ruszyła kampania „Hazard. Nie igraj”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych, zwłaszcza wśród młodzieży.

 

Badanie przeprowadzano od listopada 2011 roku do lipca 2012 roku. Jak poinformowała Jolanta Kalka z Fundacji CBOS, w ciągu roku poprzedzającego badanie prawie jedna czwarta respondentów (23,5 proc.) grała w gry na pieniądze. W przypadku 3,7 proc. Polaków gra może prowadzić do uzależnienia, a 0,2 proc. osób ma poważny problem z hazardem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak wyjaśnia Joanna Kalka, sygnałami ostrzegawczymi są m.in. przekonanie, że gra może zastąpić pracę, rezygnowanie z niskich stawek, potrzeba, a nawet przymus odgrywania się. Jako czynniki ryzyka wskazała np. brak świadomości, że wszystkie gry na pieniądze mają właściwości uzależniające, społeczne przyzwolenie na granie na pieniądze, a także łatwą dostępność miejsc, gdzie można grać – jest ich wiele, są długo otwarte i dostępne właściwie dla każdego, niezależnie od statusu materialnego i społecznego.

 

Dr Jolanta Celebucka, kierowniczka Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu oraz specjalistka terapii uzależnień, mówiła, że nałogowi hazardziści na ogół przechodzą przez cztery etapy: faza wygranej, faza strat, faza desperacji – gdy gracz zaczyna sobie uświadamiać konsekwencje uzależnienia, odczuwa wyrzuty sumienia – oraz faza utraty nadziei, w której podejmuje próby zaprzestania grania, często wspomagając się środkami psychoaktywnymi, w skrajnych przypadkach podejmuje próby samobójcze.

 

Aby pomóc Polakom przygotowano właśnie specjalną akcję „Hazard. Nie igraj”, która w sposób szczególny ma dotrzeć do młodzieży z wiedzą dotyczącą ryzyka, które podejmuje, angażując się w granie, zarówno na automatach o niskiej wygranej, jak i w gry liczbowe, zdrapki, loterie czy konkursy sms. – Niezbędne jest pokazanie, do jakich szkód w życiu może doprowadzić uzależnienie od hazardu – mówił na konferencji prasowej Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, któremu podlega Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Istotnym aspektem kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat czynników chroniących przed nałogiem oraz miejsc, gdzie osoby uzależnione, zagrożone uzależnieniem lub ich bliscy mogą otrzymać pomoc.

 

Źródło: narkomania.gov.pl, stefczyk.info, nieigraj.com.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram