DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Polacy – Naród Pielgrzymów. Skąd wzięła się polska fascynacja pątnicza?

Polacy – Naród Pielgrzymów. Skąd wzięła się polska fascynacja pątnicza?
fot. flickr / Rufus Gefangenen
#PIELGRZYMKA    #MODLITWA    #JASNA GÓRA    #POKUTA    #GIETRZWAŁD    #POLACY    #LICHEŃ    #DUCHOWOŚĆ    #POLSKA

Pielgrzymki są jedną z ulubionych praktyk pobożnościowych Polaków. Co siódmy z nas pielgrzymuje przynajmniej raz w roku do miejsc kultu. W związku z tym stanowimy 20 procent wszystkich pielgrzymów w Europie i 5 procent w skali całego świata.

 

Początków polskiego zamiłowania do pielgrzymek można doszukiwać się w XV wieku, gdy tłumy wiernych katolików zmierzały w stronę sanktuarium Świętego Krzyża, gdzie przechowywane były relikwie narzędzia męki Jezusa Chrystusa. Na górę Święty Krzyż (dziś Łysa Góra) udawali się wszyscy: królowie, książęta, magnaci, biskupi oraz prosty lud.

 

Dziś Polacy stanowią niezwykłą pątniczą siłę – stanowimy 20 procent wszystkich pielgrzymów w Europie i 5 procent w skali świata. Pielgrzymuje co siódmy z nas. W kraju udajemy się najchętniej do Częstochowy, Lichenia i Gietrzwałdu słynących kultem Matki Bożej. Za granicą pielgrzymujemy do Ziemi Świętej, Watykanu, Fatimy, Lourdes oraz Santiago de Compostela.

 

Głównym celem pątniczych zmagań jest oczywiście Jasna Góra. Przed wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej w samym tylko 2016 roku przybyło 4,5 miliona pielgrzymów. Sanktuarium w Licheniu nawiedzane jest przez blisko milion osób, które oddają cześć Matce Bożej Licheńskiej.

 

Do Ziemi Świętej zmierza co roku około 125 tysięcy, a do Watykanu 100 tysięcy pielgrzymów. W Fatimie, w której Matka Boża objawiła się trójce Pastuszków, Polacy stanowią trzecią najsilniejszą grupę – zaraz po Hiszpanach i Włochach – z silną reprezentacją ponad 11 tysięcy osób. Wymagającą wielkiej siły nie tylko duchowej, ale również fizycznej Drogę św. Jakuba rocznie pokonuje średnio 4 tysiące naszych rodaków.

Skąd w Polakach zamiłowanie do takiej, bądź co bądź, pokutnej formy pobożności?

 

Badania socjologów wykazują, że fenomen pielgrzymowania widziany w ciągu ostatnich lat to pokłosie czasów sprzed transformacji ustrojowej. Wtedy to – jak na przykład w latach 80. – pielgrzymki przybierały formę „narodowych rekolekcji” i poza sferą religijną gęsto czerpały z treści patriotycznych. W takim podejściu przodowała przede wszystkim krakowska pielgrzymka na Jasną Górę, zrodzona z Białego Marszu mającego miejsce w 1981 roku.

 

W reakcji na zamach na papieża Jana Pawła II krakowscy studenci odwołali juwenalia i zorganizowali Biały Marsz. „Pójdziemy ulicami miasta, którymi kroczył Jan Paweł II, pójdziemy protestując przeciwko bólowi i przemocy. Pragniemy, aby wymowa otaczającej nas ciszy była wyraźna. Chcemy dostrzec i zwalczyć zło zalewające świat, zanim zniszczy jego najcenniejsze wartości. Zjednoczymy się na Rynku Krakowskim z całym społeczeństwem pragnącym zwycięstwa cywilizacji miłości, pokoju i dobra...” – oznajmili w Rezolucji Białego Marszu. Pochód tysiąca mieszkańców Krakowa zakończył się Mszą Świętą w intencji zdrowia papieża-Polaka, a celebrował ją kardynał Franciszek Macharski.

 

Wtedy też studenci postanowili zanieść swoją intencją na Jasną Górę. Nie da się jednak ukryć, że poza charakterem błagalnym pielgrzymka ta nosiła znamiona wolnościowej i politycznej manifestacji przeciwko komunistycznym rządom PRL. Dziś już – mimo, iż wciąż obecny – ten ostatni motyw jest zmarginalizowany.

Socjolodzy są zdania, że wielkie znaczenie dla współczesnych pątników ma chęć doświadczenia działania Boga. W pielgrzymce Polacy widzą szansę pokuty – umęczając ciało wynagradzają grzechy popełnione przez nich samych lub ludzi im bliskich, błagają również o pomoc w sytuacjach kryzysu, jak w 2010 roku, gdy doszło do Katastrofy Smoleńskiej. Ponad 22 procent pielgrzymujących na Jasną Górę przyznało, że wydarzenie to zadecydowało o ich udziale w tej formie pokuty.

 

W latach 90. duszpasterze i socjolodzy zauważyli, że pielgrzymowanie jest odpowiedzią na wezwanie Kościoła apelującego o większą aktywność w życiu społecznym. Wtedy też – poza standardowymi, fundamentalnymi wręcz, intencjami błagalnymi – leitmotivem stało się przecieranie pątniczych szlaków w poszukiwaniu własnego powołania, czyli odpowiedzi na pytania takie jak „kim jestem?”, „czego Pan Bóg chce ode mnie?”.

 

Wspólnotowy charakter daje pątnikom poczucie jedności oraz solidarności, a także – co jest kolejnym z argumentów – pozwala poznać osoby o zbieżnych wartościach i światopoglądach. Człowiek – co naturalne i konstytutywne dla Kościoła – pragnie przeżywać swoją wiarę w grupie osób, stąd w Polakach tak wielkie zamiłowanie do praktyk pobożnościowych gromadzących tłumy. Widać to nie tylko w przypadku pielgrzymek, ale również podczas spotkań z kolejnymi papieżami, Dróg Krzyżowych ulicami miast oraz rozmaitych spotkań stanowych na terenie całego kraju, jak chociażby popularne Spotkanie Młodych Lednica.

 

Trudno jednoznacznie i ogólnikowo stwierdzić czy przeżywanie wiary w ten sposób wpływa na pogłębianie duchowości. Jednak praktyka duszpasterska oraz statystyki pozwalają nam wierzyć, że tak w istocie jest.

W 2016 roku na samej tylko Jasnej Górze (odwiedzonej przez 4,5 miliona pielgrzymów) sprawowano niemal 75 tysięcy Mszy świętych, w trakcie których rozdzielono ponad 2,72 miliona Komunii świętych. Bracia paulini na posługę pokuty poświęcili prawie 36 tysięcy godzin w konfesjonałach. Te ogromne liczby sugerują, że nie zaginął w pielgrzymkach duch pokuty i wciąż mają one charakter rozwoju duchowego, nie są zaś – jak twierdzą niektórzy – formą religijnej rozrywki.

 

Nawet fakt, iż to Jan Paweł II był papieżem, który odbył rekordową liczbę pielgrzymek – w trakcie swojego pontyfikatu odwiedził 132 kraje – zdaje się potwierdzać tezę mówiącą o tym, że Polacy to naród pielgrzymów. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, iż – szczególnie latem – ulice, szlaki, pola i łąki przemierzają pątnicy kierujący swe kroki w święte miejsca. Zawsze to robili. I zawsze będą robić.

 

 

 

 

om


DATA: 2018-08-24 11:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uscislijmy. Pielgrzymka była, jest i zawsze będzie piesza wyprawa do miejsc świętych i cel ma pokutny. Wyprawy samolotem lub busem to wycieczki o charakterze religijnym. Nasz wysiłek w pokonanie tej drogi jest żaden.
ponad 3 lata temu / Antymodernista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.