DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Pokuta i nawrócenie – słowa, które należy ponownie odkryć

Pokuta i nawrócenie – słowa, które należy ponownie odkryć
Pietro Antonio Novelli 1779

„Zbyt wielu katolików czuje się niekomfortowo używając biblijnych i tradycyjnych słów „pokuta”, „nawrócony” i „nawrócenie”. Pokutować znaczy odmienić umysł i dojść do nowego sposobu życia” – tłumaczy ks. Charles Pope.

 

„(…) zbyt wielu katolików, w tym księży, czuje się niewygodnie używając takich słów. (…) Wielu się przed tym cofa, uważając, że sugerują w ten sposób, że inni są w błędzie, „czynią źle”, powinni się zmienić i – Boże broń – są „grzeszni”. Słowa takie jak „pokuta” i „nawrócenie” bardziej niż tylko sugerują, że istnieją rzeczy słuszne i niesłuszne, prawda i fałsz, świętość i grzeszność, dobro i zło” – tłumaczy proboszcz parafii pw. św. Cypriana w Waszyngtonie.

 

Jak podkreśla, wielu z nas potrzebuje pokuty i nawrócenia. Duża liczba osób potrzebuje bezwarunkowego nawrócenia i całkowitej odmiany umysłu, serca i zachowania. „Oczywiście, pokuta i wezwanie do nawrócenia są kluczowymi biblijnymi wezwaniami. Pokuta nie jest zalecana, jest nakazana, bez niej nie ujrzymy Królestwa Niebieskiego” – podkreśla w artykule opublikowanym na portalu archidiecezji.

 

Jak zauważa duchowny, sprzeciw wobec pokuty i nawrócenia posiada określone źródła. Jedno z nich wydaje się szczególnie dziś poważne. „Prawdopodobnie główną przyczyna zawstydzenia, jakie wiele osób czuje w związku z wezwaniem do pokuty i nawrócenia, jest to, że rujnuje ono pewnego rodzaju „konsumpcyjne chrześcijaństwo”, w którym wiara jest redukowana do wykorzystywania Bożych łask w celu otrzymania błogosławieństw, ale bez oddawania własnego życia w miłości i posłuszeństwie Chrystusowi” - dodaje. Takie „konsumpcyjne chrześcijaństwo” opiera się na „osobach poszukujących”, nie uczniach Chrystusa.

 

„Ale gdy wiara jest redukowana do osobistego ubogacenia, prawdziwy uczeń wydaje się być kimś nieznośnym i słowa takie jak pokuta, nawrócenie, pojęcia takie jak poświęcenie oraz krzyż, są niepociągające i odrzucane jako „negatywne”, osądzające i – używając języka konsumentów – stanowią złą reklamę” – podkreśla ks. Pope.

 

 

źródło: adw.org

mat


DATA: 2020-01-12 17:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dotyczy również pasterzy
6 miesięcy temu / ale ale
 
No jak obecnie nawet papież Franciszek nie umie ocenić co jest grzechem to jak? Biskupi zapomnieli ze ich obowiazkiem jest ekskomunikowanie tych którzy publicznie gorszą. O czym mowa? Czy ja mam ekskomunikować tych gorszycieli?
6 miesięcy temu / Jot
 
Zbyt często czyste sumienie jest tylko rezultatem marnej pamięci.
ponad 6 lat temu / Św. Ambroży
 
obawiam się że wielu katolików tak naprawdę oszukuje się samych, że są wierzący, a tak naprawdę od prawdziwej wiary są daleko i co gorsza nie są nawet tego świadomi
ponad 6 lat temu / romanista
 
+
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.