DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Pokusy atakują nas stopniowo

Pokusy atakują nas stopniowo
Ks. Piotr Semenenko CR

My tedy po szczeblach, jedne po drugich, musimy zwyciężyć wszystkie pokusy, iżby przyjść do zatwierdzenia w nas miłości Bożej. Jest to sprawa całego naszego życia. Jest jeszcze i inna różnica pokusy Adama i naszych, a mianowicie, że na Adama uderzyła ona wprost, nie kryjąc się, aż do dna pokazując, czym jest, uderzyła przeciw wszystkiemu: Będziecie jako bogowie. To wyrażenie wywracało wszystko Boże do gruntu.


Adama bowiem pokusa oszukać nie mogła. Dla nas i pod tym względem pokusa jest rozłożona. Gdyby nam od razu powiedziała: będziecie jako bogowie, przelęklibyśmy się, a nie jest w interesie pokusy z góry odstraszać, ale powoli, nieznacznie pociągać. Na nas tedy pokusy biją stopniowo. Każdy dobry uczynek, który mamy zrobić dla Boga, jest zaczepiony przez pokusę, ale na końcu jest zawsze owo: zostań bogiem. Tak np. przeciwko wierze przyjmujemy pewne opinie, że piekło nie jest wieczne, że wieczność piekła nie zgadzałaby się z miłosierdziem Bożym itp. Przychodzi tedy z początku mała jakaś wątpliwość co do jednego jakiegoś dogmatu; ale kiedy na to zezwolimy, pokusa idzie coraz dalej. Jak raz tylko na jedną człowiek się zgodzi, przepadł, bo choć jeszcze długo wierzy w Boga, ale już nie wierzy prawdziwie, bo gdyby wierzył prawdziwie, powinien by był wszystkie Jego słowa jako prawdę przyjmować. I dlatego, kto jednemu tylko postanowieniu Bożemu zaprzeczył, postępując dalej, zaprzeczy wszystkim a w końcu i Bogu samemu. W gruncie taki człowiek od razu stawia się na miejscu Boga, bo sam sądzi, co jest godnym Boga. Sam wtedy jest twórcą prawdy, on wie, co dobre a co złe, sam stanowi prawo, a więc jest Bogiem wiedzącym wszystko. Wszędzie się tedy sprawdza owo: Będziecie jako bogowie wiedzący dobre i złe, i ostatnim słowem każdej pokusy jest: zostań bogiem.

Tylko że pokusa do tego przychodzi z daleka i powoli. Gdy zwyciężymy jedną pokusę, przychodzi druga, trzecia i dziesiąta, aż póki nie staniemy na tym punkcie, który niszczy grunt pokus przeciwko wierze, to jest, aż póki nie uznamy, że tylko Pan Bóg jest źródłem prawdy i wiary, póki Go prosić nie będziemy, żeby On mówił sam w nas, co jest dobre a co złe, aby On nam rozkazywał. Jak dojdziemy do tego punktu, wszelka pokusa przeciwko wierze zniknie.

Ks. Piotr Semenenko, O pokusach Alleluja, Kraków 2001, s. 42-43.


DATA: 2019-06-04 04:59
AUTOR: KS. PIOTR SEMENENKO CR
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.