DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   ŚWIAT

Krzysztof Gędłek

Pokopani rycerze


Przed wiekami prawdziwymi idolami byli rycerze trzymający się kodeksu. Nie wolno było im łgać ani stchórzyć, musieli stawać w obronie słabszych i być wierni Bogu oraz koronie. To jednak wzorzec przeszłości, zaklajstrowany przez współczesny świat nowymi „bohaterami”.

 

Co oznaczało rycerstwo oraz kim był rycerz dla współczesnej jego czasów ludności, znakomicie oddają słowa kronikarza Jana Długosza, który niemal całą pełnię ówczesnych uczuć w stosunku do idoli w żelaznych zbrojach, zawarł w zaledwie kilku zdaniach opisu słynnego Zawiszy Czarnego.

 

Nie tylko w tej bitwie, w której pojmany zginął, ale we wszystkich wyprawach okazywał się rycerzem dzielnym i znakomitym, słynął odwagą i wielkimi czynami, w których nikt mu nie dorównywał. Był zaś w mowie słodki i ujmujący, tak że nie tylko ludzi zacnych i szlachetnych, ale barbarzyńców nawet swoją uprzejmością zniewalał. Miał przede wszystkim ten rzadki w sobie przymiot, że jak w bitwie najśmielszy zapał, tak w radzie najumiarkowańszą okazywał rozwagę. Godzien za swe bohaterskie dzieła nie moich słabych, ale i Homera samego pochwał.

 

Niemal dokładnie te same przymioty, które wymienił Długosz, nadawał bohaterom Trylogii Henryk Sienkiewicz. Byli więc oni bitni, odważni i dokonywali wielkich czynów, a odłożywszy na bok szable, okazywali się wzorem taktu, kultury i honoru.

 

Ideały te jednak zaledwie szczątkowo przetrwały do czasów nam współczesnych, w których popkultura usiłuje dowodzić, iż okres średniowiecza był czasem zaskorupienia, biedy, wyzysku i nagiej brutalności. Ta sama popkultura do rangi idoli wynosi dziś celebrytów, czyli osoby znane głównie z tego, że są znane, gwiazdy ekranu oraz wyimaginowanych superbohaterów. Znakomitego przykładu owego upadku obyczajów polegającego na postrzeganiu show-biznesu jako szczytu drabiny społecznej dostarcza świat piłki nożnej.

 

Papież, Sinatra i futbol

Nie trzeba być wielkim znawcą kopanej piłki, by się przekonać o wielkiej sile tego sportu – o jego niewiarygodnej wręcz mocy społecznej. Na punkcie futbolu szaleją miliony ludzi na całym świecie, czego dowodem są ogromne pieniądze, jakie przepływają przez konta działaczy piłkarskich i samych kopaczy. Świat piłki nożnej to niemal suwerenne władze, to wykreowani bohaterowie, to celebry wielkich meczy, które w opinii fanów tego sportu zmieniły świat.

 

Piłka nożna to także manifestacja polityczna. Przykłady? Proszę bardzo: rzymski klub Lazio nie przez przypadek kojarzy się z faszyzmem, a A.S. Livorno – z sierpem i młotem. Ale co tam polityka, futbol jest również dla wielu niemal religią: ma swoich kapłanów (piłkarze oraz trenerzy), świątynie (stadiony) oraz rytuały (hymny, style kibicowania). Piłka nożna to wreszcie styl życia, bo przecież mimo ogromnej komercjalizacji tego sportu, w Anglii wiele meczy nadal odbywa się w sobotę o godzinie trzeciej po południu, czyli wbrew zakusom speców od marketingu dążących do przeniesienia ich na nieco późniejsze godziny, ale za to w zgodzie z piłkarską tradycją tego kraju, bo przed dekadami właśnie o tej godzinie robotnicy prosto z fabryki udawali się na stadion.

 

Społeczną moc piłki doskonale oddał Urugwajczyk Alicide Gigghia – piłkarz, który w pamiętnym finale Mistrzostw Świata w Brazylii w 1950 roku na legendarnym stadionie Maracana wpakował piłkę po raz drugi do bramki gospodarzy, przyprawiając kibiców o prawdziwą rozpacz.

 

– Tylko trzy osoby uciszyły Maracanę – mówił po latach człowiek z koszmarnych snów brazylijskich fanów piłki nożnej – Jan Paweł II, Sinatra i ja.

 

Trudno więc zaprzeczyć, że ludzie odgrywający kluczową rolę na piłkarskich boiskach, są nowym wcieleniem dawnych bohaterów w zbrojach. Budzą powszechne zainteresowanie, krążą o nich legendy. Fan Barcelony – bez względu na płeć i wiek – musi mieć koszulkę jej gwiazdora, Leo Messiego, a kibic Realu Madryt nie obejdzie się bez trykotu najdroższego piłkarza tego klubu, Cristiano Ronaldo.

Skąd wzięli się ci ludzie? I jakie przekazują wzorce?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 
 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Tragiczna śmierć chrześcijan na Sri Lance, którzy zginęli w zamachach dokonanych w Wielką Noc, to potwierdzenie dramatycznych słów wypowiedzianych przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał” – mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Rafał Cyfka (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.

 

Na Sri Lance w mieście Dehiwala, na południe od największego miasta Kolombo doszło do kolejnej, siódmej eksplozji, w której zginęły co najmniej dwie osób. Z kolei ósma eksplozja miała miejsce na przedmieściach największego miasta - Kolombo. Według najnowszych informacji w wybuchach zginęło ponad 180 osób, a 500 zostało rannych. Według miejscowej policji wśród ofiar znajduje się co najmniej 35 obcokrajowców.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.