DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

„Pokolenie Putina”, czyli przyszłe rosyjskie elity myślą jak Władimir Putin

„Pokolenie Putina”, czyli przyszłe rosyjskie elity myślą jak Władimir Putin
fot. Metzel Mikhail/TASS/FORUM

Ellen Mickiewicz, której fragment książki pt. „The Voices of Russia’s Future Leaders” publikuje magazyn „The Foreign Affairs”, uważa, że Zachód nie powinien mieć złudzeń co do przyszłej elity Federacji Rosyjskiej. Kolejne pokolenie elit nie będą odbiegać znacząco od tego, co prezentuje Władimir Putin.


Ellen Mickiewicz jest politologiem, wykłada m.in. w Duke University. Specjalizuje się w sprawach Rosji. Jest dyrektorem DeWitt Wallace Center for Communications and Journalism, związana jest także z Centrum Cartera. Po rozpadzie Związku Sowieckiego wraz z innymi członkami Narodowego Instytutu Demokratycznego trafiła do miasta Chimki, niedaleko Moskwy.


Jaki pisze, „w szarym mieszkaniu wraz z kolegami próbowała zrozumieć, co mieszkańcy Rosji myślą o kandydatach ubiegających się o wybór do Dumy”. Przeprowadziła wówczas wiele sondaży. W późniejszych latach ankietowała przedstawicieli grup, z których mogłaby się wywodzić przyszła elita rządząca.

Według amerykańskiej uczonej, wielu na Zachodzie miało na początku nadzieję, że Rosja w końcu ulegnie demokratyzacji. Okazało się jednak, że większość respondentów, z którymi rozmawiano niedługo po rozpadzie Związku Sowieckiego, miała ambiwalentny stosunek do demokracji. Rosjanie wątpili, by zachodni „demoliberalizm” mógł odnieść sukces w Rosji.


W latach 2005 - 2007 przeprowadzono kolejne badania dotyczące poglądów i aspiracji młodych ludzi w wieku około 20 lat, opisywanych jako „pokolenie Putina”. Liberalni naukowcy chcieli się przekonać, czy dobrobyt, łatwy dostęp do Internetu i podróży zagranicznych poskutkował przyjęciem liberalnych zapatrywań i postaw oraz odmiennego spojrzenia na rolę Rosji w świecie.


Okazało się, że „pokolenie Putina” chce silnego, suwerennego państwa, które niekoniecznie musi przestrzegać międzynarodowych norm prawnych. Większość respondentów chwaliła Putina za nadanie Rosji „właściwego kierunku”. Mickiewicz ubolewa, że młodzi Rosjanie dalej są „ksenofobami” i „homofobami” nienawidzącymi Stanów Zjednoczonych. Im bardziej są wykształceni, tym bardziej antyamerykańscy.


W 2011 roku, po serii antyrządowych protestów, Putin zlikwidował niemal wszystkie organizacje krytyczne wobec rządu. Utrudnił także prowadzenie badań opinii publicznej i wywiadów grupowych. Jednocześnie znacznie ograniczył możliwość współpracy lokalnych organizacji z zachodnimi instytucjami wprowadzając obowiązek rejestracji grup, które otrzymują fundusze z zagranicy. W tym kontekście badania, które na przestrzeni wielu lat przeprowadziła prof. Mickiewicz wraz ze współpracownikami - choć dalekie od doskonałości - nabierają szczególnego znaczenia.


Zdaniem Mickiewicz, młodzi Rosjanie są sceptyczni wobec polityki i niezwykle bierni. Najbardziej zależy im na ukończeniu studiów i znalezieniu dobrze płatnej pracy w agencjach rządowych oraz wiodących firmach prywatnych. Nie potrzebują oni „większej wolności i godności, które doprowadziły młodych ludzi na ulice w tak różnych krajach, jak Tunezja i Ukraina” – dodaje. „Pokolenie Putina” jest przekonane, że protesty publiczne nie mogą wystąpić samoistnie, lecz są inspirowane przez Stany Zjednoczone.


Studenci trzech najlepszych uczelni: Uniwersytetu Moskiewskiego, Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Moskwie i Narodowego Uniwersytetu Badań Wyższej Szkoły Ekonomicznej, są kandydatami na przyszłych technokratów. Świetnie znają obce języki, odebrali dobre wykształcenie, ale jeśli chodzi o zmianę władzy – są bierni. Choć bywają rozczarowani rządem, to zamierzają dla niego pracować. Krytykują skorumpowanych urzędników, ale nie chcą im się opierać. Większość dalej zamierza popierać główną partię polityczną, mimo że jest ona skorumpowana.


Zachodnich uczonych zdziwiło, że przyszłe pokolenie, choć dostrzega słabości rządzącej elity władzy, wcale nie zamierza się przeciw niej buntować. Ubolewają oni, że młodzi ludzie w Rosji – w przeciwieństwie do młodych w Brazylii, Indonezji, Meksyku, czy na Ukrainie – nie są w stanie stworzyć miejskich ruchów obywatelskich, występujących przeciwko korupcji i nadużyciom władzy. Rosjanie powtarzają, że antyrządowe protesty i demonstracje są inspirowane przez Amerykanów. Nie wierzą, by mogły wybuchnąć bez zagranicznego wsparcia. Waszyngton – twierdzą rosyjscy studenci - wspiera i finansuje wielu grup, które w ciągu ostatnich 15. lat brały udział w zmianach prodemokratycznych w kilku krajach postkomunistycznych. Według nich, zewnętrzne wsparcie dla takich grup w Rosji oznacza zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Drugim wielkim wrogiem Rosjan – w opinii większości pytanych studentów z elitarnych uczelni – są „nacjonaliści” z Kaukazu Północnego.Źródło: foreignaffairs.com, AS.


DATA: 2015-02-06 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak zmieniła się Rosja w ciągu 15 lat rządów Władimira Putina?(w latach 1999 ? 2013) PKB wzrósł z 195 miliardów dolarów w 1999 roku do 2113 mld dolarów w roku 2013. PKB per capita ? wzrost z 1 320 dolarów do 14 800 dolarów. Inflacja poszła z 36,5% do 6,5%. Rezerwy złota wzrosły z 12,6 mld $ do 511 mld dolarów. Dług publiczny zmalał z 78% PKB do 8% PKB. Średnia miesięczna emerytura wzrosła z 499 rubli do 10 000 rubli. Średnia miesięczna płaca wzrosła z 1 522 rubli do 29 940 rubli. Ach ten Putin, prawie położył kres gwałtom i rozgrabianiu Rosji przez obcych reformatorów i ich oligarchicznych udomowionych pomagierów, poza tym stanął do walki z panowaniem chaosu. Nie może być! A jak tam w naszym kraju pod rządami chazarów...?
ponad 5 lat temu / mc
 
Mickiewicz ubolewa, że młodzi Rosjanie dalej są ?ksenofobami? i ?homofobami? To tylko cieszyć się że Polacy już nie są "ksenofobami" i "homofobami". :)
ponad 5 lat temu / korek
 
Brawo rosyjska młodzieży! Brawo! Z tego optymistycznego artykułu wynika, że w Rosji Putina rośnie młode pokolenie rozumiejące świat i mechanizmy nim rządzące... Może ( co daj Boże) oni wyłamią zęby międzynarodowej hydrze tzw " elicie finansowej" A to najzwyklejsi złodzieje i grandziarze typu Chodorkowski, Nawalny i inni
ponad 5 lat temu / Elżbieta
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.