DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Pokładajmy całą ufność w Bogu

Pokładajmy całą ufność w Bogu

Niech nasza nadzieja będzie powszechna - to znaczy uciekajmy się do Boga w każdej potrzebie. Pokładajmy w Nim wielką ufność, kiedy jesteśmy chorzy – przecież On za życia ziemskiego uleczył tylu chorych. Jeżeli nasze zdrowie ma się przyczynić do chwały Bożej i zbawienia naszej duszy, to na pewno je otrzymamy. Jeżeli natomiast przeciwnie – korzystniejsza będzie dla nas choroba, to On udzieli nam męstwa, żebyśmy cierpliwie ją znieśli i zasłużyli sobie na wieczną nagrodę. […]

W ciężkich walkach i pokusach pokładajmy ufność w Jezusie Chrystusie – wtedy nie ulegniemy. Przecież Zbawiciel sam przeszedł przez diabelską pokusę i wysłużył nam łaskę zwycięstwa. Jeśli ugrzęźliśmy w złych nałogach, nie popadajmy w rozpacz, bo przy pomocy Bożej powstaniemy z nich!

Ale zarazem wystrzegajmy się przesadnego zadufania. Bo Bóg pospieszy nam na pomoc tylko wtedy, kiedy znajdziemy się w niebezpieczeństwie bez własnej winy. Nie nadużywajmy więc Bożej cierpliwości, nie myślmy sobie, że Pan Bóg nam przebaczy, chociaż rozmyślnie z dnia na dzień będziemy odwlekali pokutę. Umrzeć możemy w każdej chwili – nie znamy dnia ani godziny.

Przesadna ufność w Boże miłosierdzie dla wielu stała się powodem potępienia. Powinniśmy się bać zbytniej ufności, ale także powinniśmy się bać rozpaczy – bo rozpacz jest grzechem najcięższym. Nawróćmy się do Boga szczerze, a wtedy On nie odmówi nam Swojego przebaczenia. Miłosierdzie Boże jest nieskończone, wobec niego najcięższe grzechy są jak drobny piasek w porównaniu do olbrzymiej góry. Gdyby Kain po zabiciu brata szukał przebaczenia, byłby je u Boga na pewno znalazł. Gdyby Judasz rzucił się do nóg Zbawiciela z prośbą o przebaczenie, otrzymałby je tak samo jak święty Piotr.


Wiecie, dlaczego ludzie tak długo leżą w grzechach i boją się spowiadać? Powodem tego jest pycha. Gdybyśmy mieli pokorę, to nie trwalibyśmy w grzechu, nie biedzilibyśmy się tyle czasu z pójściem do spowiedzi. Niech Bóg sprawi, żebyśmy pogardzili sobą i natychmiast wyspowiadali się ze swoich grzechów!


Na zakończenie zachęcam was, żebyście często prosili Pana Boga o świętą cnotę nadziei; żebyście wszystkie uczynki spełniali w chęci podobania się Bogu. A w chorobach i smutkach strzeżmy się rozpaczy. Pamiętajmy zawsze, że przez te choroby i smutki nawiedza nas Bóg, dając nam w ten sposób dowód Swego miłosierdzia i okazję do zbierania zasług na życie wieczne. Amen.


Św. Jan Maria Vianney, Kazania Proboszcza z Ars, VIATOR, Warszawa 1999, s. 285-287.

 


DATA: 2019-03-12 05:53
AUTOR: ŚW. JAN MARIA VIANNEY
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.