DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Pokazy „Golgoty Picnic”: w teatrach łamano prawo?

Pokazy „Golgoty Picnic”: w teatrach łamano prawo?

Jak wynika z relacji osób, które udały się na pokaz spektaklu „Golgota Picnic” do krakowskich teatrów: Nowego i Starego, w obydwu z nich ochrona przekraczała granice swoich kompetencji dokonując m.in. bezprawnych przeszukań.


Jak zachowywali się ochroniarze Teatru Nowego? Sprawdzali przy wejściach dowody osobiste. Czy wolno im wykonywać takie czynności? Zapewne przedstawiciele krakowskiego pseudoteatru powiedzieliby, że jak najbardziej, wszak przetwarzanie danych osób otrzymujących wejściówki czynili bezprawnie, tłumacząc to kwestiami bezpieczeństwa.


Jak twierdzi jednak przedstawiciel Centrum na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, dr Bartosz Lewandowski, legitymować może jedynie policja. – Co do zasady, to Policja posiada uprawnienia do legitymowania w celu ustalenia tożsamości – mówi prawnik.


Jest zrozumiałe, że zdecydowawszy o zaprezentowaniu publiczności bluźnierczych treści, „bohatersko” walczące z rzekomą cenzurą kierownictwo Teatru Nowego wystraszyło się katolików uzbrojonych w różańce. Jednak strach nie upoważnia do wątpliwych prawnie działań.


Podobnie rzecz miała się w przypadku Teatru Starego. Jak wiemy z relacji jednej z osób, która poszła na piątkową projekcję odrażającej „Golgoty Picnic”, ochrona obmacywała wchodzących po kieszeniach, by wykryć czy nie posiadają jakiś przedmiotów. Dyrekcję teatru zapewne również przeraziły demonstracje, które sprawiły, że obrzydliwa „sztuka” musiała zamknąć się za plecami ochrony. Nie usprawiedliwia to jednak – podobnie jak to miało miejsce w przypadku Teatru Nowego – ewidentnego naginania przepisów. Ochrona nie ma bowiem prawa nikogo przeszukiwać.


 Dr Lewandowski: - Ochroniarz nie ma prawa dokonywać kontroli osobistej ani legitymować. Takiego uprawnienia nie przyznaje ochroniarzom ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia. Ochroniarz może jedynie poprosić o okazanie zawartości plecaka i torby jeśli ma realne podejrzenia, że dana osoba ma jakieś przedmioty niebezpieczne. Osoba taka ma prawo odmówić nie narażając się na żadne sankcje. W takiej sytuacji ochroniarz powinien wezwać funkcjonariuszy Policji. Pamiętać należy, że w myśl art. 50 ustawy o ochronie osób i mienia pracownik ochrony, który przy wykonywaniu zadań przekroczył upoważnienia lub nie dopełnił obowiązku, naruszając w ten sposób dobro osobiste człowieka, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.


Czy ochrona Teatru Starego pytała o zgodę na rewizję wchodzące osoby? Skąd podejrzenia wobec każdej z nich, że może naruszyć prawo? Kontaktowaliśmy się z Teatrem Starym, ale z uwagi na okres urlopowy nie zastaliśmy żadnej osoby, która mogłaby udzielić odpowiedzi na nasze pytania. Z kolei w Teatrze Nowym podobne pytania zadaliśmy przy okazji zbierania informacji do artykułu o nielegalnym przetwarzaniu danych osobowych przez tę placówkę. Jej przedstawiciel niechętnie odpowiadał jednak na nasze pytania, a po chwili przerwał połączenie.ged


DATA: 2014-07-03 13:47
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Volvort, edek - nie zniżajcie się do poziomu tego chama. Niech wraca skąd przyszedł, czyli do swojego ukochanego szamboteatru. A my pamiętajmy o współczesnym przysłowiu: chcesz się odchamić - wyjdź z "teatru".
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 
@InSiDe: Skoro mówisz, że "wchodzący zostali poproszeni o pokazanie swojego dowodu tożsamości", to nie truj dupy, że nikt nikogo nie legitymował! A "gównoburzę" to ty masz u siebie w mózgownicy!
ponad 6 lat temu / Volvort
 
Gdzieś jest granica sztuki i zwykłego smaku. Pomijając wszystko inne,uważam, że golizna w teatrze jest nie do przyjęcia.
ponad 6 lat temu / elek
 
@inside, wy...laj stąd, jak ci sie nie podobają katolicy. a po drugie, to katolicy są jedni: nie ma ortodoksyjnych, ultraortodoksyjnych itp.
ponad 6 lat temu / edek
 
Dobry tekst.
ponad 6 lat temu / Leo
 
Prawda jest taka, że nikt nikogo nie legitymował. Wchodzący zostali poproszeni o pokazanie swojego dowodu tożsamości i mieli pełne prawo odmówić, odwrócić się na pięcie i wyjść. Całej tej hucpy by nie było gdyby nie Wasze ultraortodoksyjne katolickie manifestacje których natarczywość i dynamika kazały organizatorom obawiać się o przykre incydenty. Szczytem miłości do bliźniego jest nakręcanie gównoburzy pod teatrami której efektem były właśnie prośby o weryfikację swojej tożsamości a potem jeszcze stawanie rzekomo w obronie tych, którzy presji Waszej gównoburzy się nie poddali. Chrześcijanom gratulujemy logiki.
ponad 6 lat temu / InSiDe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.