DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

„Pójść na mszę to nie to samo, co iść do kina!”. Katolicy we Francji walczą o otwarcie kościołów dla wiernych

„Pójść na mszę to nie to samo, co iść do kina!”. Katolicy we Francji walczą o otwarcie kościołów dla wiernych
Fot. Pixabay

Władze Francji zapowiedziały, że sprawowanie liturgii z udziałem wiernych w kościołach katolickich zostanie wznowione po 2 czerwca. Decyzja ta wywołała ostrą reakcję niektórych biskupów, wiernych i grupy deputowanych. Oznacza to bowiem pozbawienie katolików we Francji możliwości pójścia do kościoła w Zielone Świątki i w Święto Wniebowstąpienia.

 

Bp Mathieu Rouge oskarżył władze państwowe o „brutalność w traktowaniu katolików, którzy mają poczucie, że się ich nie szanuje”

 

Dużo łagodniej sprawę skomentował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskup metropolita Reims, Eric de Moulins-Beaufort, który stwierdził, że „trzeba się z tym pogodzić”. Nawiązując do sugestii, że rząd podjął decyzję, która „zabija wolność”, metropolita podkreślił, że „we Francji wolność wyznania jest przestrzegana i jedynie obecnie mamy do czynienia z jej częściowym ograniczeniem”. – Władze państwowe mają do tego prawo – dodał abp Moulins-Beaufort.

 

Częściowe złagodzenie restrykcji nałożonych na społeczeństwo Francji w związku z epidemią koronawirusa nastąpi już 11 maja. W tym dniu ponownie zostaną otwarte biblioteki i niewielkie muzea. Świątynie katolickie nadal jednak pozostaną zamknięte, a wierni będą musieli ograniczyć swoje uczestnictwo w liturgii do korzystania z transmisji mszy świętych za pośrednictwem internetu.

 

„Większość katolików nie wyobrażała sobie, że kwestia ich wiary będzie odłożona na półkę i potraktowana jako problem uboczny, którego ranga społeczna jest niższa od sportu, wypożyczalni DVD czy małych muzeów”, czytamy w dzienniku „Le Figaro”.

 

Media przypominają, że epidemia uniemożliwiła wiernym nawiedzanie kościołów w okresie Wielkiej Nocy, a przedłużenie restrykcji sprawi, że również obchody dwóch innych ważnych świąt, jak Wniebowstąpienie Pańskie obchodzone 21 maja (dzień wolny we Francji) i Zesłanie Ducha Świętego, które przypada 31 maja, również nie będą obchodzone jak zazwyczaj.

 

Jesteśmy niesamowicie rozczarowani. Przedłożyliśmy rządowi propozycje. Dowiedliśmy, że potrafimy przestrzegać norm izolacji. Pójść na mszę to przecież nie to samo, co iść do kina! – mówił, nie kryjąc goryczy, metropolita paryski arcybiskup Michel Aupetit w rozmowie z „Radio Notre Dame”.

 

W piątek wieczór na stronie internetowej „Le Figaro” opublikowano protest podpisany przez 67 deputowanych i senatorów, którzy pytają w nim: „czy wolność praktykowania religii jest mniej ważna niż wolność konsumpcji?”

 

Parlamentarzyści zwracają uwagę rządu na fakt, że utrzymany przezeń „zakaz zgromadzeń w świątyniach, który ma obowiązywać podczas wielkich świąt chrześcijańskich, odczuwany jest przez wielu katolików jako upokorzenie i niespotykany zamach na swobodę sumienia”.

 

Parlamentarzyści i senatorowie ostrzegają rząd, że „ten bezprecedensowy atak na jedną z podstawowych swobód obywatelskich, jaką jest wolność praktykowania religii, może mieć poważne konsekwencje”.

 

Źródło: wPolityce.pl

TK

 

Kliknij i podpisz petycję My chcemy Boga!

Czytaj także:
DATA: 2020-05-03 10:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cały światowy katolicki episkopat wraz z o.św. Franciszkiem powinni także podjąć odpowiednie restrykcje wobec różnych bywalców wspaniałych katolickich katedr i kościołów na czas po pandemii. Koniec ze zwiedzaniem - tylko do modlitwy - w pełnym ubraniu - tak jak na wizycie w pałacu Buckingham a nie w gatkach, klapkach i podkoszulkach , albo na "bosaka" jak do meczetu i na kolana przed Najświętszym Sakramentem wystarczy tylko ustawić odpowiednią barierę elektroniczną na odpowiedniej wysokości . Reszta niech zwiedza markety i salony fryzjerskie, zajezdnie autobusowe biblioteki i szalety do tych ostatnich nie ma obecnie zaleceń nawet maseczkowych.
5 miesięcy temu / Bernard Gui
 
czas na powszechny BUNT, przynajmniej w tych krajach w ktorych koscioly sa calkowicie zamkniete
5 miesięcy temu / Rrr
 
"Ballada o śmierci. Piosenki Harcerskie. Siedem mil za Warszawą. Wydał ojciec córkę za mąż. Wyszła ona za Henryka. Za wielkiego rozbójnika. On po górach, on po lasach. Ona sama w tych szałasach. Raz jej przyniósł chustkę białą. Całą we krwi umazaną. Żonko, żonko wypierz mi ją. I na słonku wybierz mi ją. Żonka prała i płakała. Bo po chuście poznawała. To jest chusta brata mego. Wczoraj w nocy zabitego. Henryk nie spał , wszystko słyszał. Aż ze złości głośno dyszał. Wyprowadził ją za rączke. I wykręcił nóżke, rączke. Siedem noży, trzy widelce. Wbił dziewczynie prosto w serce. Synek pyta, gdzie jest mama. Tam na łączce pochowana. O 12 biją dzwony. Henryk został powieszony. Synek pyta gdzie jest tata. Tam na wieży sobie lata. Potem synka uśmiercili. I do rzeki go wrzucili. Tak się kończy ta ballada. Co o śmierci opowiada"
5 miesięcy temu / kwiatek77
 
"Władze państwowe mają do tego prawo ? dodał abp Moulins-Beaufort."??? Błąd z Syllabus Błędów Pius IX "44. Władza świecka może się mieszać do spraw religii, moralności i władzy duchownej. Dlatego może osądzać zalecenia, jakie zgodnie ze swoją misją wydają pasterze Kościoła dla kształtowania sumień; może nawet decydować o udzieleniu sakramentów świętych i warunkach ich przyjmowania."; "V. BŁĘDY DOTYCZĄCE KOŚCIOŁA I JEGO PRAW 19.Kościół nie jest społecznością prawdziwą i doskonałą, w pełni wolną; nie posiada własnych, stałych praw nadanych przez boskiego Założyciela; do władzy świeckiej należy określenie praw Kościoła i granic, w których może on z nich korzystać." Ostatnio jak słyszę grane pieśni w Kościele o wolności...to nie wiem czy śmiać się czy płakać...nie płaczę, bo w kościele od maseczki na twarzy jest gorsze tylko jedno - mokra maseczka..."ona prała i płakała, ona prała i płakała, i o chuście tak myślała i o chuście tej myślała" - z piosenki
5 miesięcy temu / kwiatek77
 
Piekło czeka
5 miesięcy temu / x
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.