DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Pojednanie z Białorusią? Marszałek Senatu chwali wschodniego sąsiada oraz Aleksandra Łukaszenkę

Pojednanie z Białorusią? Marszałek Senatu chwali wschodniego sąsiada oraz Aleksandra Łukaszenkę
Stanisław Karczewski. Fot. Alex Kuhn/ArtService/FORUM

Niezwykle rzadko polscy politycy chwalą Aleksandra Łukaszenkę. W ostatnich latach raczej mogliśmy spotkać się ze złowieszczą narracją o ostatnim dyktatorze Europy. Tym mocniej zaskakują słowa marszałka Senatu. Stanisław Karczewski w rozmowie z „Rzeczpospolitą” określił białoruskiego prezydenta jako „gospodarza, który buduje swoje państwo”. Polityk PiS zauważył również pozytywy w systemie służby zdrowia u wschodniego sąsiada.

 

Atmosfera, która jest wokół Białorusi, nasze z nią relacje i relacje Białorusi z Unią Europejską zmieniają się. Unia zniosła sankcje nałożone na Białoruś i otworzyła możliwość współpracy. Jest to nasz sąsiad, z którym mamy bogatą, wspólną, przenikającą się wzajemnie historię – powiedział „Rzeczpospolitej” marszałek Senatu, zwracając również – co rzadkie u polityków III RP – uwagę na liczną mniejszość polską żyjącą za wschodnią granicą. Karczewski skomentował ponadto osobę białoruskiego dyktatora, Aleksandra Łukaszenki.

 

W trakcie tak krótkiej rozmowy trudno przeprowadzić psychologiczną analizę. Odbiera się go jako gospodarza, który buduje swoje państwo. Nasza rozmowa przebiegła w normalnej atmosferze. Tak jak przebiegają rozmowy polityczne dotyczące bezpieczeństwa Polski, przyszłości gospodarczej i współpracy we wszystkich obszarach – zauważył marszałek Senatu. Polityk PiS odnotował, że obecnie na Białorusi duży nacisk kładzie się na podkreślanie istnienia narodu białoruskiego i jego historyczne osiągnięcia.

 

Trwające ocieplenie na linii Warszawa-Mińsk może natrafić jednak na pewne trudności. Aleksander Łukaszenka stanowczo wykluczył możliwość przeprowadzenia ekshumacji w Kuropatach i powstania tam cmentarza. Ta sprawa może być kluczowa dla pełnego otwarcia się Polski na Białoruś. Jednak już teraz czyni się pewne pojednawcze gesty dotyczące innych kwestii.

 

Jednym z nich nie jest jednak – wedle słów marszałka Senatu – planowane zamknięcie telewizji Biełsat i wcielenie jej do TVP. Polska nigdy nie zrezygnuje z propagowania ideologii demokratycznej na wschodzie – powiedział polityk PiS.

 

Mimo iż Stanisław Karczewski mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” o problemach w relacjach polsko-białoruskich, to widać realny przełom – wszak niecodziennie polski polityk chwali Białoruś i część panującego tam systemu. – Byłem zaskoczony tym, że ten kraj wygląda tak dobrze. Zauważa się duży porządek i dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Odwiedziłem szpital onkologiczny i moi koledzy lekarze z Białorusi mówili, że ten szpital jest na światowym poziomie. Mogę potwierdzić, że tak jest. Nie mam wiedzy, jak wygląda cała służba zdrowia, ale rozmawiałem z lekarzami Polakami, którzy tam pracują, i mówili, że ta służba sobie radzi. Białorusini są bardzo zdolnym narodem – stwierdził marszałek Senatu.

 


Źródło: „Rzeczpospolita”

MWł
 


DATA: 2016-12-30 12:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Juz najwyzszy czas abysmy wspolpracowali z Bialorusia a ochlodzili stosunki z banderowska Ukraina. z Bialorusia laczy nas bardzo wiele i nigdy bie mielismy konfliktow. Jesli Bialorus ma mocnego przywodce dobrego dla narodu i kraju to powinnismy moze wziac od nich wzor bo nadmierny liberalizm serwowany bam przez Unie Europejska juz nam wychodzi bokiem.
ponad 3 lata temu / GeorgeR
 
Białorusini to naprawdę dobrzy ludzie. Życzliwi Polakom. Wiem to z autopsji.
ponad 3 lata temu / Kruk
 
oby tak dalej , starajmy sie z sasiadami zyc w zgodzie .
ponad 3 lata temu / opinia
 
@wmo: Nie masz racji. Jeśli tylko Karczewski i PiS nie zechcą wprowadzać demoNkracji na Białorusi to jest to dobre posunięcie. Pewnie nie śledziłeś ostatnich wydarzeń, ale Łukaszenka jest przeciwny wchłonięciu Białorusi przez Rosję, to samo dotyczy UE. Potrafi postawić się Putinowi. Pokazywał to wiele razy. Geopolitycznie Białoruś jest zagrożona z zewnątrz identycznie jak Polska, mamy tych samych wrogów i powinniśmy prowadzić podobną politykę zagraniczną. Jeśli PiS nie ma am-ż zleceń dotyczących Białorusi to są to dobre posunięcia. Wreszcie.
ponad 3 lata temu / wr
 
Znam Białoruś z netu,z reportaży prywatnych osób i ich relacje były podobne.Białoruś to nie Szwajcaria (może i dobrze) ale nie widać nigdzie przerażającej biedy,żebrzących cyganów ani "uciekinierów" finansowych z całej Afryki i Azji. Byłem osobiście w Mińsku 30 lat temu i było podobnie...Pan Karczewski opowiedział to co widział i nie były to "potomkinowskie wioski" ale realna rzeczywistość.Nie rozumiem skąd ten szok,niedowierzanie a nawet teorie spiskowe...
ponad 3 lata temu / ee
 
Mam dziwne przeczucie, że bardzo źle się to skończy...
ponad 3 lata temu / wmo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.