DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Pogrzeb Wyklętych w przyszłym roku

Pogrzeb Wyklętych w przyszłym roku

Żołnierze zbrojnego podziemia antykomunistycznego odnalezieni na powązkowskiej „Łączce” zostaną pochowani w przyszłym roku. Uroczystość ma mieć charakter państwowy.


Szczątki bohaterskich żołnierzy, które były ekshumowane na  „Łączce", przechowywane są teraz na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Sytuacja ta nie może jednak trwać zbyt długo, od początku bowiem podkreślano, że jest to rozwiązanie tymczasowe.


W ubiegłym tygodniu u prezydenta Komorowskiego gościli prezes IPN, Łukasz Kamiński i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Krzysztof Kunert. Ustalono, że najbardziej godnym rozwiązaniem będzie uhonorowanie szczątków bohaterów oficjalnym państwowym pogrzebem. Uroczystość ma odbyć się na „Łączce" w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej – we wrześniu 2014 roku.


Do tej pory w wyniku prac na Powązkach zidentyfikowano m.in.: wybitnych dowódców AK i powojennego podziemia niepodległościowego: mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę", który w czasie wojny był dowódcą 
V Brygady Wileńskiej AK, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę", żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnego, dowódcę oddziałów partyzanckich AK i WiN, a także ostatniego komendanta głównego Narodowych Sił Zbrojnych Stanisława Kasznicę.


Nie wiadomo jeszcze, czy na Powązkach zostaną odnalezione szczątki generała Emila Fieldorfa „Nila”, oraz Witolda Pileckiego, awansowanego w zeszłym tygodniu do stopnia pułkownika. – Brakuje jeszcze ponad 90 osób – powiedział „Rzeczpospolitej” dr Andrzej Ossowski, szef zespołu naukowców  pracującego w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu (PBGOT).  Naukowcy z PBGOT za pracę w zespole badającym szczątki z „Łączki” nie pobierają wynagrodzenia. – Funkcjonujemy przede wszystkim dzięki prywatnym darczyńcom, bez których pomocy nie moglibyśmy prowadzić prac. Prywatni darczyńcy wpłacają na konto PBGOT od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych – dodał Ossowski.

 

 

Źródło: rp.pl

kra


DATA: 2013-09-09 08:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.