DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Pogrom - instrukcja obsługi


W oczekiwaniu na zapowiadane na 2012 rok otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich przeglądam Atlas Historii Żydów Polskich (Wydawnictwo DEMART 2010), mający – jak czytam we wstępie – wspólnych z wyżej wymienionym muzeum redaktorów. Atlas, owszem, zgodnie z nazwą zawiera mnóstwo barwnych map, ale objętość towarzyszącego im tekstu sprawia, że w istocie mamy tu do czynienia ze śmiałą propozycją wykładu podręcznikowego. Moją uwagę zwraca między innymi podrozdział Pogromy, który z niejakim zdziwieniem odnajduję w części poświęconej dziejom Żydów w Polsce pod zaborami.

Zdziwienie budzi sam koncept wpisania w polskie dzieje tej moskiewskiej specjalności, jaką były zwane wszak właśnie z rosyjska, pogromy. Wprawdzie autor, profesor Marcin Wodziński, wspomina, że o inspirowanie i kierowanie pogromami podejrzewano rosyjskie władze państwowe, ale zaraz tę wersję dezawuuje przez radykalne przeniesienie akcentu (władze nie potrafiły się zdobyć na skuteczne wystąpienie przeciw chrześcijańskim, słowiańskim uczestnikom pogromów) i wprowadzenie na użytek głośnego w świecie pogromu białostockiego z 12 lipca 1906 roku karkołomnego metodologicznie rozróżnienia między odpowiedzialnością władz, a wsparciem carskich sił wojskowych i policji.

Drążąc temat, sięgam do wspomnień Apolinarego Hartglasa (1883–1953) – jednego z najwybitniejszych polityków żydowskich pierwszej połowy XX wieku, który jako znany adwokat i publicysta przewodził w latach dwudziestych Kołu Żydowskiemu w Sejmie II RP, a szczęśliwie przeżywszy II wojnę światową, został wysokim urzędnikiem MSW w Izraelu. Jest to zatem świadek historii, którego relację nie sposób ignorować. Otóż, latem 1906 roku na wieść o pogromie w Białymstoku, Hartglas, wówczas młody aplikant adwokacki i początkujący działacz polityczny, wyrusza z Warszawy, by dokonać wizji lokalnej wspólnie z innym wybitnym później politykiem, liderem ruchu syjonistycznego, Włodzimierzem Żabotyńskim...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Komisja Europejska chce się spotkać z przedstawicielami polskich władz w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej – poinformowało RMF FM. Pismo w tej sprawie zostało wysłane przez przedstawicieli Komisji Europejskiej do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 
 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

„Uzdrowienie sytuacji w Kościele w związku z nadużyciami seksualnymi kapłanów – wymaga czegoś więcej niż skruchy” – pisze ks. Jerry Pokorsky. Kapłan z Arlington, księgowy z wykształcenia i zarazem teolog moralny, założyciel dwóch organizacji - CREDO i Adormeus, przekonuje że właśnie teraz biskupi mogą przywrócić „normalność” w Kościele, odrzucając wszelkie błędy liturgiczne, formacyjne i katechetyczne, które wdarły się po Soborze Watykańskim II.

 

Straszenie nas Polexitem przez liberalnych komentatorów nie ma większego sensu. Przecież Europa zmienia się dynamicznie na naszych oczach krocząc najprawdopodobniej w kierunku upadku. Czy wyjdziemy z niej, czy ona wyjdzie z nas i czy pomożemy jej w tym z nowym partnerem, tym razem już nie brytyjskim, a włoskim?

 

Kwestia kwot migrantów we Francji obecnie stała się jedną z najważniejszych wskutek „debaty narodowej”, zainicjowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona gwałtownie tracącego poparcie społeczne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.