DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Pogrom - instrukcja obsługi


W oczekiwaniu na zapowiadane na 2012 rok otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich przeglądam Atlas Historii Żydów Polskich (Wydawnictwo DEMART 2010), mający – jak czytam we wstępie – wspólnych z wyżej wymienionym muzeum redaktorów. Atlas, owszem, zgodnie z nazwą zawiera mnóstwo barwnych map, ale objętość towarzyszącego im tekstu sprawia, że w istocie mamy tu do czynienia ze śmiałą propozycją wykładu podręcznikowego. Moją uwagę zwraca między innymi podrozdział Pogromy, który z niejakim zdziwieniem odnajduję w części poświęconej dziejom Żydów w Polsce pod zaborami.

Zdziwienie budzi sam koncept wpisania w polskie dzieje tej moskiewskiej specjalności, jaką były zwane wszak właśnie z rosyjska, pogromy. Wprawdzie autor, profesor Marcin Wodziński, wspomina, że o inspirowanie i kierowanie pogromami podejrzewano rosyjskie władze państwowe, ale zaraz tę wersję dezawuuje przez radykalne przeniesienie akcentu (władze nie potrafiły się zdobyć na skuteczne wystąpienie przeciw chrześcijańskim, słowiańskim uczestnikom pogromów) i wprowadzenie na użytek głośnego w świecie pogromu białostockiego z 12 lipca 1906 roku karkołomnego metodologicznie rozróżnienia między odpowiedzialnością władz, a wsparciem carskich sił wojskowych i policji.

Drążąc temat, sięgam do wspomnień Apolinarego Hartglasa (1883–1953) – jednego z najwybitniejszych polityków żydowskich pierwszej połowy XX wieku, który jako znany adwokat i publicysta przewodził w latach dwudziestych Kołu Żydowskiemu w Sejmie II RP, a szczęśliwie przeżywszy II wojnę światową, został wysokim urzędnikiem MSW w Izraelu. Jest to zatem świadek historii, którego relację nie sposób ignorować. Otóż, latem 1906 roku na wieść o pogromie w Białymstoku, Hartglas, wówczas młody aplikant adwokacki i początkujący działacz polityczny, wyrusza z Warszawy, by dokonać wizji lokalnej wspólnie z innym wybitnym później politykiem, liderem ruchu syjonistycznego, Włodzimierzem Żabotyńskim...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Antykultura to część ideologii, która chce robić nieustanną rewolucję, by tworzyć nowy świat i nowego człowieka. Bliska jest jej wulgarna, nastawiona na zysk część popkultury. Ten sojusz antychrześcijańskich ideologii z prymitywną komercją widać przed świętami Bożego Narodzenia”, pisze na łamach tygodnika „Gość Niedzielny” ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, dziekan Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

 
 

W Niemczech coraz mniej jest ludzi religijnie „letnich”. Zwiększa się za to odsetek głęboko wierzących oraz zadeklarowanych bezwyznaniowców. Dotyczy to nie tylko katolików, ale także protestantów – i muzułmanów.

 

Prezydent Donald Trump i prezydent Andrzej Duda bardzo się lubią. Wolność waszego kraju jest gwarancją naszej wolności. Stany Zjednoczone wspierały, wspierają i będą wspierać Polskę – mówi w rozmowie z „Super Expressem” ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

 

Platforma Netflix po raz kolejny udowodniła, że jest nie tylko internetową wypożyczalnią filmów, seriali i programów telewizyjnych, ale również, a może przede wszystkim przedsięwzięciem ideologicznym o charakterze antychrześcijańskim. Dowodzi tego bluźniercza produkcja „Pierwsze kuszenie Chrystusa”, która przedstawia naszego Pana Jezusa Chrystusa jako homoseksualistę i Dziewicę Maryję jako cudzołożnicę.

 

Greta Thunberg została uznana przez ważnego watykańskiego kardynała za „wielkiego świadka” Kościoła nauczającego o trosce o człowieka i stworzenie – podaje portal Crux Now.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.