TabOg) > 0): ?> headMeta()->setProperty('og:title', $this->TabOg['title']); ?> headMeta()->setProperty('og:type', $this->TabOg['type']); ?> headMeta()->setProperty('og:url', $this->TabOg['url']); ?> headMeta()->setProperty('og:image', $this->TabOg['image'] . '?v=' . rand(0, 9999)); ?> headMeta()->setProperty('og:description', $this->TabOg['description']); ?> TabOg['video']) != ''): ?> headMeta()->setProperty('og:video', $this->TabOg['video']); ?> headMeta()->setProperty('og:video:type', $this->TabOg['video_type']); ?> headMeta()->setProperty('og:site_name', 'Pch24.pl'); ?>
showSocial == 1): ?>
Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   FELIETONY

TabDane[0]['autor']?>
TabDane[0]['nadtytul']?>

TabDane[0]['tytul']?>


W oczekiwaniu na zapowiadane na 2012 rok otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich przeglądam Atlas Historii Żydów Polskich (Wydawnictwo DEMART 2010), mający – jak czytam we wstępie – wspólnych z wyżej wymienionym muzeum redaktorów. Atlas, owszem, zgodnie z nazwą zawiera mnóstwo barwnych map, ale objętość towarzyszącego im tekstu sprawia, że w istocie mamy tu do czynienia ze śmiałą propozycją wykładu podręcznikowego. Moją uwagę zwraca między innymi podrozdział Pogromy, który z niejakim zdziwieniem odnajduję w części poświęconej dziejom Żydów w Polsce pod zaborami.

Zdziwienie budzi sam koncept wpisania w polskie dzieje tej moskiewskiej specjalności, jaką były zwane wszak właśnie z rosyjska, pogromy. Wprawdzie autor, profesor Marcin Wodziński, wspomina, że o inspirowanie i kierowanie pogromami podejrzewano rosyjskie władze państwowe, ale zaraz tę wersję dezawuuje przez radykalne przeniesienie akcentu (władze nie potrafiły się zdobyć na skuteczne wystąpienie przeciw chrześcijańskim, słowiańskim uczestnikom pogromów) i wprowadzenie na użytek głośnego w świecie pogromu białostockiego z 12 lipca 1906 roku karkołomnego metodologicznie rozróżnienia między odpowiedzialnością władz, a wsparciem carskich sił wojskowych i policji.

Drążąc temat, sięgam do wspomnień Apolinarego Hartglasa (1883–1953) – jednego z najwybitniejszych polityków żydowskich pierwszej połowy XX wieku, który jako znany adwokat i publicysta przewodził w latach dwudziestych Kołu Żydowskiemu w Sejmie II RP, a szczęśliwie przeżywszy II wojnę światową, został wysokim urzędnikiem MSW w Izraelu. Jest to zatem świadek historii, którego relację nie sposób ignorować. Otóż, latem 1906 roku na wieść o pogromie w Białymstoku, Hartglas, wówczas młody aplikant adwokacki i początkujący działacz polityczny, wyrusza z Warszawy, by dokonać wizji lokalnej wspólnie z innym wybitnym później politykiem, liderem ruchu syjonistycznego, Włodzimierzem Żabotyńskim...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
render('informacje/render/films_by_tags.phtml')?>
render('informacje/render/komentarze.phtml')?>
 

1809 – w okolicach Raszyna wojsko polskie dowodzone przez ks. Józefa Poniatowskiego (14 tys. żołnierzy) stoczyło bitwę z maszerującą w kierunku Warszawy armią austriacką pod dowództwem arcyksięcia d'Este (28 tys. żołnierzy). Do legendy przeszedł kontratak batalionu 1 pułku piechoty na groblę falencką, na czele którego szedł sam książę Pepi z karabinem w ręku i fajeczką w zębach.

 
 

Policyjni śledczy z Paryża uważają, że przyczyną pożaru katedry Notre Dame było zwarcie sieci elektrycznej. Informacja została opublikowana przez Associated Press, która powołuje się na nieoficjalne ustalenia funkcjonariuszy.

 

Red. Stanisław Michalkiewicz ujawnił treść notatki dyplomatycznej dotyczącej rozmowy polskiego i amerykańskiego dyplomaty na temat tzw. roszczeń żydowskich. W notatce była mowa o tym, że USA oczekują postępu w sprawie restytucji. W związku z tym, poseł Robert Winnicki wystosował interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego dopytując o stanowisko polskiego rządu w sprawie roszczeń żydowskich.

 

Abp Heiner Koch, ordynariusz Archidiecezji Berlina nazwał „prorokiem” 16-letnią Gretę Thunberg, aktywistkę zaangażowaną w działalność tzw. ruchów ekologicznych. Zdaniem hierarchy, wagarowanie na rzecz klimatu przypomina nieco biblijną scenę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

 

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić, za niektóre występki naszych współbraci – powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. krzyżma. – Nieprawdą jest jednak, że taki jest Kościół – podkreślił metropolita krakowski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.