DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Pogańskie płomienie pochłonęły gotycką „katedrę”

Pogańskie płomienie pochłonęły gotycką „katedrę”
Screen: YouTube

Wyobraźnia wielu artystów coraz częściej przyjmuje wymiar antychrześcijański. Tym razem do skandalicznego incydentu doszło we wsi Nikoła – Leniwiec w rosyjskim obwodzie kałuskim. Podczas obchodów wywodzonego z okresu pogańskiego święta Maslenicy spalono wielką konstrukcję, przedstawiającą makietę kościoła zbudowanego w stylu gotyckim. Odebrany jako antykatolicki performance został surowo oceniony w Rosji przez opinię publiczną.

 

Spalenie 30-metrowej makiety świątyni tłumaczono jako wydarzenie artystyczne, performance pod nazwą „Płonący gotyk”. Wydarzenie miało miejsce w sobotę w parku artystycznym „Nikoła – Leniwiec” w rosyjskiej wsi o takiej samej nazwie.

 

Pretekstem do takiej manifestacji stało się święto Maslenicy, zachowane w tradycji rosyjskiej od czasów pogańskich. Kojarzone jest ono z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, w tradycji pogańskiej przypadało ono na dzień równonocy wiosennej. Nawet jednak w czasach pogańskich było rozumiane jako dzień pojednania i wybaczania.

 

Pseudoartystyczne wydarzenie raczej nie wpisywało się ani w sens pojednania ani wybaczania. Dzisiaj, gdy na zachodzie Europy kościoły są burzone a w krajach islamskich palone, trzeba było wykazać się dużym brakiem wyczucia i taktu, by palenie budowli kojarzącej się z kościołem katolickim przedstawiać jako wydarzenie artystyczne.

 

Maslenica została przyjęta w cerkwi prawosławnej i obchodzona jest jako święto religijne, przypadające na siedem tygodni przed Wielkanocą. Posłużenie się terminem Maslenicy przez autora projektu „Płonący gotyk” zostało mocno skrytykowane w samej Rosji.

 

Jak podaje portal ntw.ru, Wachtang Kipszidze, zastępca szefa Wydziału Synodalnego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej do spraw relacji ze społeczeństwem i mediami, dość mocno skrytykował bulwersujące przedsięwzięcie. Jak podkreślił, słowa autora wydarzenia o tym, że miało ono charakter obojętny dla osób wierzących, nie oddają wymowy „Płonącego gotyku”. Kipszidze wyjaśnił, iż architektura gotycka jest typowa dla sakralnych budowli katolickich a poszanowanie symboli chrześcijańskich powinno być normą niezależną od przynależności do różnych jego obrządków.

 

Autor wydarzenia przeprowadzonego w art-parku, Nikołaj Polisskij, podtrzymywał – w wypowiedzi dla „Echa Moskwy” – że spalenie budowli nie miało podtekstu religijnego i wyraził zdziwienie rezonansem, jaki wzbudziło jego „dzieło”.

 

Niemniej ocena ekscesu przez większość komentatorów była odmienna niż interpretacja artysty Polisskiego. Estoński rosyjskojęzyczny portal Rus.Postimees.ee, posługując się doniesieniami z mediów rosyjskich, także jednoznacznie wyraził wzburzenie wydarzeniem, którego sens inaczej rozumieją dziennikarze, duchowni prawosławni i wierni Kościoła katolickiego. Z opinii wyrażonej przez Wachtanga Kipszidze portal zacytował ten fragment, który mówił o zachowaniu powagi i szacunku dla wiernych różnych religii.

 

Jako podsumowaniem informacji z „Rus.Postimees.ee” posłużono się opinią deputowanego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, Witalija Miłonowa, który organizatorów święta z spaleniem 30-metrowej budowli, wzorowanej na kościele gotyckim, nazwał diabelskim potomstwem a samo spalenie budowli – ekstremizmem. Porównanie takie pokazuje, że brak szacunku do chrześcijaństwa i jego symboli jest dostrzegany także w Rosji.

 

Pozytywną rolę odegrała w całym zajściu wypowiedź przedstawiciela cerkwi prawosławnej Wachtanga Kipszidze, którą odciął się od aktu wrogiego wobec Kościoła katolickiego. W dotychczasowych relacjach obydwu wspólnot dawało się raczej odczuć co najmniej chłód. Zmiana sytuacji w świecie i coraz powszechniejsze prześladowania chrześcijan dowodzą, że w obronie religii lepiej się zjednoczyć i przynajmniej nie walczyć ze sobą. Stąd też performance odczytany jako antykatolicki, zorganizowany w Rosji, jest oceniany ze szczególną wrażliwością.

 

Antykatolicki incydent nie powinien przejść bez echa także w świecie katolickim, ponieważ każde przyzwolenie na eksponowanie wrogości wobec Kościoła odczytywane jest jako zgoda na inicjowanie zachowań antyreligijnych.

 

PK

 

 


DATA: 2018-02-19 18:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@zdziwiony? Bo, wierni Kościoła katolickiego to nie to samo co budynek kościoła katolickiego, a cerkiew to tylko budynek, bo wierni uczęszczający do cerkwi też są Kościołem, tyle że prawosławnym. I tyle.
4 miesiące temu / agricola
 
Zastanawia mnie tylko dlaczego Kościół wielką literą a cerkiew już nie...
4 miesiące temu / zdziwiony
 
Sądzę ,że w obecnej Rosji nie jest możliwa taka demonstracja bez zgody rządu . Prawdopodobnie Włodzimierz Putin chce przypodobać sie pogańskim rządom Europy Zachodniej.
4 miesiące temu / Mirek
 
Niestety Rosja, Niemcy i USA są na kagańcu Chazarskiej sekty szatana. Ale Deus Vult!
4 miesiące temu / Yamamoto
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.