DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Podział liturgii na część męską i żeńską? Kolejne niemieckie propozycje „reformy”

Podział liturgii na część męską i żeńską? Kolejne niemieckie propozycje „reformy”
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Peter H)

Nieoficjalny portal Konferencji Episkopatu Niemiec promuje przeprowadzenie w Kościele feministycznej rewolucji. Proponuje dopuszczenie pań do głoszenia kazań lub zgoła podział liturgii na część żeńską i męską. Zachęca się też do dopuszczenia kobiet do kapłaństwa.

 

W Kościele katolickim w Niemczech trwa debata nad rolą kobiet w Kościele. Większość niemieckich biskupów i teologów stoi na stanowisku dopuszczalności wprowadzenia święceń dla kobiet, tak diakonatu, jak i prezbiteriatu. Taka rewolucja prawdopodobnie nie otrzymałaby jednak aprobaty Stolicy Apostolskiej w związku z rażącym zerwaniem jedności z Kościołem powszechnym. Stąd Niemcy szukają dróg wyjścia.

 

Proponują teraz między innymi rozwiązania, ich zdaniem, „połowiczne”. Na nieoficjalnym portalu Konferencji Episkopatu Niemiec (katholisch.de) pojawił się w połowie lipca artykuł o. Nikodemusa Schnabela OSB z Jerozolimy. Benedyktyn zaproponował, by wziąć pod uwagę opór części Kościoła powszechnego wobec otwarcia święceń dla kobiet. Jego zdaniem świeccy, w tym kobiety, powinni po prostu móc wykładać z ambony Słowo Boże. Według zakonnika nie ma żadnego powodu, by odmawiać kobietom możliwości głoszenia kazania i tłumaczenia wiernym Pisma, o ile tylko mają odpowiednie przygotowanie teologiczne. Według o. Schnabela możliwe byłoby nawet „stworzenie braterskiego Kościoła”, gdzie „mężczyźni byliby sługami Stołu Sakramentu, a kobiety sługami Stołu Słowa”.

 

Dosłownie kilka dni później sam przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx z Monachium, opowiedział się za dopuszczeniem do głoszenia kazań osób świeckich. Nie odniósł się w ogóle do ich płci, co sugeruje wyraźnie, że idzie także o kobiety. Publikacja na katholisch.de tekstu o. Schnabela była zatem swoistym przygotowaniem katolickiej opinii publicznej do propozycji Marxa.

 

Tydzień po wystąpieniu kardynała, portal katholisch.de opublikował kolejny artykuł na ten temat, tym razem pióra Tilla Magnusa Steinera, doktora teologii z Bonn, obecnie pracującego w Jerozolimie. Steiner uznał, że skoro przeciwnicy dopuszczenia kobiet do święceń są tak zdeterminowani, trzeba pójść inną drogą i – tak jak zaproponowali wcześniej o. Schnabel i kard. Marx – dopuścić świeckich do głoszenia kazań. Powołując się na Księgę Wyjścia oraz Ewangelie wg św. Mateusza i św. Łukasza autor dowodzi, że Chrystus Pan chciał, aby kobiety pouczały apostołów, stąd należy dziś pozwolić im głosić kazania. W jego ocenie rzecz należałoby rozwiązać na zasadzie dialogu. Kapłan miałby niejako wspólnie wygłaszać kazanie z kobietą, zapraszając ją do ambony i po krótkim wprowadzeniu oddając jej głos.

 

Ta propozycja rzekomej drogi środka nie oznacza jednak rezygnacji z programu maksimum. Już następnego dnia to samo medium ogłosiło artykuł Reginy Laudage-Kleeberg pracującej w duszpasterstwie diecezji Essen. Autorka uznała, że ci, którzy odrzucają święcenia kobiet, kierują się wyłącznie uprzedzeniami i stereotypami. Przekonuje, że dla Pana Jezusa płeć nie ma większego znaczenia. Sam Chrystus wyraźnie nie nakazał – jej zdaniem – ograniczenia kapłaństwa do kobiet, a Jego zbawcze dzieło nie miało wymiaru płciowego, ale duchowy, intelektualny i emocjonalny. Jeżeli zatem – twierdzi Laudage-Kleeberg – kobieta jest zdolna do bycia kapłanem – a, przekonuje, że jest – to należy ją do kapłaństwa dopuścić.

 

Biskup, w którego diecezji pracuje autorka, to Franz-Josef Overbeck – silnie zaangażowany w przygotowania do Synodu Amazońskiego. To on jest autorem głośnych słów o tym, że po Synodzie „nic już nie będzie takie samo”.

 

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja" Pawła Chmielewskiego

 

Niemiecka rewolucja

 

 


DATA: 2019-08-19 12:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Niemczech stracili cnote milczenia tylko usta otworza i odstepstwo albo herezja gotowa.Czy alarm na ustach a dzwonek w Vatykanie zdaly by sie na cos? Czy moze patrza tylko na nich jak nainteresujacy przypadek do studiowania.Rozum racz im wrocic Panie Boze.
5 miesięcy temu / Nick
 
taki podzial juz jest w Niemczech! Refereci, a wlasciwie referentki do spraw duszpasterskich w niemieckich parafiach organizuja co rusz takie "nabozenstwa" troche inne "der etwas andere Gotessdienst"... Tam wlasnie "baba-ksiunc" czyta ewangelie i mowi kazanie, a w tych parafiach "bardziej postepowych" udziela nawet komunni sw!!!! To sa dopiero rzeczy!!!! Kto nie wierzy niech jedzie do Niemiec... Jak w reklamie nie masz rzeczy niemozliwych....NIEMCY!!!!!
5 miesięcy temu / okirex
 
W kościołach protestanckich kapłanki i biskupki zresztą w znacznej części lesbijki głoszą kazania - ale od tego jakoś wiernych w tych kościołach nie przybywa...Może np. mężczyźni maja dość tych kazań w domu??
5 miesięcy temu / gość
 
A co na to papież?
5 miesięcy temu / A.G.
 
To nie schizma, to jawna HEREZJA
5 miesięcy temu / Mirosław Dakow
 
Jeśli już baby garną się do kapłaństwa, to niech przejdą na protestantyzm. Czy ktoś im broni? Dzieje się, oj dzieje...
5 miesięcy temu / jababa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.