DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   ROK KSIĘDZA PIOTRA SKARGI

Bartosz Kęciek

Podpora Kościoła w czasach rewolucyjnego zamętu


Są mężowie, którzy swój czas, swoje społeczeństwo przewyższają o całą głowę. Dla wyjątkowych, przełomowych epok Bóg zsyła i wyjątkowych, przełomowych ludzi, którzy podobni latarniom morskim dokoła oświetlają ciemności, tak iż zagrożeni falami rozhukanymi żeglarze szczęśliwie przybić mogą do portu – takimi słowy przed blisko stu laty „Przewodnik Katolicki” rozpoczął krótkie wspomnienie osoby kardynała Stanisława Hozjusza, którego zasługi dla Kościoła Świętego i naszej ojczyzny są bezcenne, a dziś, niestety, mocno zapomniane.

Stanisław Hozjusz urodził się 5 maja 1504 roku w Krakowie, jednak najmłodsze lata spędził w Wilnie. Jego ojciec Ulryk pochodził z Badenii, ale rodzina uległa szybkiemu spolonizowaniu. Atmosfera domu rodzinnego przepełniona była najszczerszą pobożnością, którą zaszczepiała szczególnie matka. Hozjusz studiował w Krakowie, Bolonii, Padwie. Czytał dzieła Ojców Kościoła, sześciokrotnie przestudiował pisma św. Augustyna, swego ukochanego świętego.

Najgorliwszy obrońca Kościoła
Przyszły kardynał po uzyskaniu podwójnego doktoratu wrócił do Krakowa, gdzie poświęcił się pracy w kancelarii królewskiej. W roku 1543 przyjął święcenia kapłańskie, by w ciągu kilku lat zostać najpierw biskupem chełmińskim, a następnie biskupem warmińskim. Nie posiadając szlachectwa, nie mógł być biskupem na terenie Korony. Katolicyzm na Warmii, ze względu na jej położenie geopolityczne, był szczególnie narażony na silne wpływy reformacji. Tzw. „dominium warmińskie” było otoczone ze wszystkich stron przez protestanckie Prusy Książęce. Stanisław Hozjusz gorliwie rozpoczął walkę z szerzącą się zarazą herezji, tym bardziej, że w większych miastach luteranizm zapuścił już głęboko korzenie. Warmiński biskup osobiście starał się nawracać wiernych, egzekwował prawo, wprowadził przysięgę, na mocy której każdy kanonik, jako członek kapituły, musiał oświadczyć, że nie należy do sekty Lutra. W kolejnych latach podejmował dalsze działania kontrreformacyjne, sprowadzając w roku 1564 zakon jezuitów do Polski, fundując słynne Collegium Hosianum oraz zakładając pierwsze w Rzeczypospolitej seminarium diecezjalne. Właśnie z Braniewa, ówczesnego centrum reformacji warmińskiej, Towarzystwo Jezusowe rozprzestrzeniło się na całą Rzeczpospolitą. Uprawniona zatem wydaje się teza, że bez Hozjusza nie byłoby księdza Piotra Skargi...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1676 – kardynał Benedykt Odescalchi (1611-1689) został wybrany papieżem i przyjął imię Innocenty XI. Podczas swego pontyfikatu zwalczał symonię i nepotyzm w Państwie Kościelnym. Przyczynił się do zawarcia antytureckiego przymierza między Polską i Austrią, którego owocem była wiktoria wiedeńska, a potem skutecznie organizował Ligę Świętą.

 
 

22 bohaterów walczących o wolną Polskę, zamordowanych przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu, zostanie pochowanych na „Łączce” stołecznego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w niedzielę 22 września i rozpocznie ją Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. 

 

Rodzice nie mają prawa prowadzić edukacji domowej swoich dzieci jeśli nie zgadzają się na to władze regionalne – uznał szwajcarski Sąd Najwyższy rozpatrując odwołanie matki z Bazylei.

 

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował o likwidacji pomnika tzw. wdzięczności Armii Czerwonej, który od roku 1953 stoi w Czechowicach-Dziedzicach. IPN uznał, na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, że monument ten propaguje komunistyczny ustrój totalitarny. Samorząd miasta zakomunikował, że nie będzie próbował podważać rozporządzenia.

 

Szarża ułańska. Wielka bitwa w okopach. Niewola i ucieczka. Akcje dywersyjne. Pojedynki ze snajperami. Dramaty szpitalu polowego. Jednym słowem – kino wojenne. Na dodatek – udane!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.