DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   ROK KSIĘDZA PIOTRA SKARGI

Bartosz Kęciek

Podpora Kościoła w czasach rewolucyjnego zamętu


Są mężowie, którzy swój czas, swoje społeczeństwo przewyższają o całą głowę. Dla wyjątkowych, przełomowych epok Bóg zsyła i wyjątkowych, przełomowych ludzi, którzy podobni latarniom morskim dokoła oświetlają ciemności, tak iż zagrożeni falami rozhukanymi żeglarze szczęśliwie przybić mogą do portu – takimi słowy przed blisko stu laty „Przewodnik Katolicki” rozpoczął krótkie wspomnienie osoby kardynała Stanisława Hozjusza, którego zasługi dla Kościoła Świętego i naszej ojczyzny są bezcenne, a dziś, niestety, mocno zapomniane.

Stanisław Hozjusz urodził się 5 maja 1504 roku w Krakowie, jednak najmłodsze lata spędził w Wilnie. Jego ojciec Ulryk pochodził z Badenii, ale rodzina uległa szybkiemu spolonizowaniu. Atmosfera domu rodzinnego przepełniona była najszczerszą pobożnością, którą zaszczepiała szczególnie matka. Hozjusz studiował w Krakowie, Bolonii, Padwie. Czytał dzieła Ojców Kościoła, sześciokrotnie przestudiował pisma św. Augustyna, swego ukochanego świętego.

Najgorliwszy obrońca Kościoła
Przyszły kardynał po uzyskaniu podwójnego doktoratu wrócił do Krakowa, gdzie poświęcił się pracy w kancelarii królewskiej. W roku 1543 przyjął święcenia kapłańskie, by w ciągu kilku lat zostać najpierw biskupem chełmińskim, a następnie biskupem warmińskim. Nie posiadając szlachectwa, nie mógł być biskupem na terenie Korony. Katolicyzm na Warmii, ze względu na jej położenie geopolityczne, był szczególnie narażony na silne wpływy reformacji. Tzw. „dominium warmińskie” było otoczone ze wszystkich stron przez protestanckie Prusy Książęce. Stanisław Hozjusz gorliwie rozpoczął walkę z szerzącą się zarazą herezji, tym bardziej, że w większych miastach luteranizm zapuścił już głęboko korzenie. Warmiński biskup osobiście starał się nawracać wiernych, egzekwował prawo, wprowadził przysięgę, na mocy której każdy kanonik, jako członek kapituły, musiał oświadczyć, że nie należy do sekty Lutra. W kolejnych latach podejmował dalsze działania kontrreformacyjne, sprowadzając w roku 1564 zakon jezuitów do Polski, fundując słynne Collegium Hosianum oraz zakładając pierwsze w Rzeczypospolitej seminarium diecezjalne. Właśnie z Braniewa, ówczesnego centrum reformacji warmińskiej, Towarzystwo Jezusowe rozprzestrzeniło się na całą Rzeczpospolitą. Uprawniona zatem wydaje się teza, że bez Hozjusza nie byłoby księdza Piotra Skargi...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Miłość wybaczająca jest błogosławieństwem zwłaszcza dla tego, kto ją pełni. Jeśli według słów Pana Jezusa „szczęśliwsza rzecz dawać, aniżeli brać", to najradośniejszym dawaniem jest dawanie przebaczenia.

 
 

1846 – rozpoczęła się rzeź galicyjska. Mordy szlachty i osób związanych z dworem trwały do połowy marca. Podjudzeni przez urzędników austriackich chłopi w niezwykle bestialski sposób zabijali swoich dziedziców, odpiłowując im głowy, poddając najwymyślniejszym torturom.

 

Stosunki władz w Warszawie i Moskwie są lepsze niż tuż po wojnie, bowiem na terytorium Polski nie ma dziś radzieckich wojsk – taka jest odpowiedź polskiej ambasady w stolicy Rosji na wywiad Siergieja Andriejewa, przedstawiciela Kremla w naszym kraju.

 

Czy tradycyjny katolik może popierać globalizację i jaki powinien być jego stosunek do migracji oraz suwerenności – takie pytanie zadaje sobie redakcja Catholic World Report, jednocześnie cytując dotyczące Polski wypowiedzi kardynałów: Wyszyńskiego oraz Saraha, obecnego prefekta Kongregacji ds. kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Parlament Gibraltaru zdecydował o przeprowadzeniu referendum w sprawie tak zwanej aborcji. Ta brytyjska posiadłość na południu Półwyspu Iberyjskiego jest bastionem obrony życia w Europie – zabicie dziecka nienarodzonego to przestępstwo, za które grozić może nawet dożywocie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.