DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Podnieśli rękę na bohaterów. Zniszczono mural poświęcony „Wyklętym”

Podnieśli rękę na bohaterów. Zniszczono mural poświęcony „Wyklętym”

Tuż przed Świętem Niepodległości nieznani sprawcy uszkodzili nowy mural „Żołnierze Wyklęci” znajdujący się na ścianie budynku blisko centrum Białegostoku. Coraz więcej osób o patriotycznym charakterze tworzy murale poświęcone pamieci żołnierzy Niezłomnych i konsekwentnie broni ich przed zniszczenim, na co niestety są one narażone.  

Do uszkodzenia muralu "Żołnierze Wyklęci", znajdującego się na ścianie budynku stojącego na rogu ulic Starobojarskiej i Sienkiewicza, doszło po zmroku. Nieznani sprawcy zamazali farbą niektóre wyrazy z wypisanego na muralu hasła „Żołnierze Wyklęci Białystok ma was w pamięci” i dopisali inne. Chcieli w ten sposób zmienić hasło tak, aby miało ono obelżywą wymowę. Na szczęście nie zdążyli dokończyć swojego odrażajacego czynu, gdyż coś ich spłoszyło.  Prawdopodobnie radiowóz wyjeżdżający, z położonej po drugiej stronie ulicy, Komendy Wojewódzkiej Policji. Jeszcze przed policją, na miejsce zdarzenia przybyli autorzy muralu ze Stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska. Szybko go naprawili, choć ślady aktu wandalizmu jeszcze widać,  dzięki czemu znów jest ono wyrazem wdzięczności Białostoczan za odzyskaną wolność i przypomina o tym, jak drogo zapłacili za nią Niezłomni.    

Malowidło ścienne ku czci żołnierzy Niezłomnych, przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Starobojarskiej w Białymstoku, z pomocą środków ze zbiórki publicznej, powstało w ostatnich dniach. Stworzył je artysta, zaangażowany do tego dzieła przez białostocki oddział Młodzieży Wszechpolskiej. Pomagali kibice białostockiego klubu piłkarskiego Jagiellonia.  Dwie rogowe ściany budynku, w którym znajduje się lokal gastronomiczny, pod mural udostępnił jego właściciel. Malowidło nawiązuje do czynu bojowego Narodowych Sił Zbrojnych, jest na nim symbol tej wojskowej organizacji niepodległościowej, której żołnierzy komunistyczna bezpieka ścigała i mordowała ze szczególną zajadłością. Według zapowiedzi białostockich środowisk patriotycznych, murali poświęconych żołnierzom podziemia niepodległościowego będzie wkrótce w Białymstoku więcej.

 

Murale ku czci Niezłomnych tworzone są również w miastach nieodległych od Białegostoku. Niedawno malowidło ścienne poświęcone ofiarom Obławy Augustowskiej, którymi w większości byli żolnierze AK, powstało w Augustowie. Do stworzenia muralu upamiętaniającego zmarłego kilka lat temu Józefa Rogali, człowieka zwykłego o niezwykłym życiorysie, przygotowują się patrioci ze Szczytna.  Józef Rogala, jako 22-letni uczeń szkoły podoficerskiej brał udział m.in. w obronie Piątnicy. Następnie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, który niedługo przekształcono w Armię Krajową. W sierpniu 1944 roku żołnierz podziemia został aresztowany przez NKWD i trafił na krótko do obozu na Majdanku, a następnie wywieziono go do łagru na Sybir. Do Polski Rogala wrócił w lutym 1946 roku. Na rodzinnej ziemi łomżyńskiej, komuniści nie pozwolili mu znaleźć pracy. Zatrudnił się w szkole na Mazurach w Szczytnie, gdzie uczył języka polskiego i  patriotycznie wychowywał młodzież.

 

Adam Białous

 DATA: 2016-11-11 14:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Za dobrze w Polsce przeciwnikom Polski.
ponad 3 lata temu / panda
 
PostPRL żyje i ma się dobrze...
ponad 3 lata temu / bi
 
A teraz władza narodowa winna odrąbać tę rękę!
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Czemu ci narodowcy nie ukryli kamery gdzieś naprzeciw? Bo czemu milicja tego nie zrobiła - o to koniecznie trzeba zapytać Komendanta Policji.
ponad 3 lata temu / Miroslaw Dakowski
 
Komunizm wcale się nie skończył. Ma wiernych spadkobierców i przepoczwarzonych wyznawców, których trzeba nazywać po imieniu. To po prostu komuniści.
ponad 3 lata temu / nt
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.