DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Podlasie: trwają prowadzone przez IPN poszukiwania Żołnierzy Niezłomnych

Podlasie: trwają prowadzone przez IPN poszukiwania Żołnierzy Niezłomnych

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji białostockiego oddziału IPN prowadzi prace poszukiwawcze na terenie miejscowości Pluszanka – Baranki w gminie Brańsk. Z kolei w pierwszej połowie września w ramach śledztwa białostockiej prokuratury IPN rozpoczną się ekshumacje na prywatnej posesji położonej w rejonie cmentarza prawosławnego w Białymstoku.

 

Prace w miejscowości Pluszanka – Baranki będą trwały do czwartku. Na podstawie archiwalnych dokumentów i obecnych badań sprawdzane jest tam ewentualne miejsce pochówku jednego z żołnierzy Wileńskiej Brygady AK, który zginął w obławie po wojnie.

 

W pierwszej połowie września rozpoczną się ekshumacje i poszukiwania na prywatnej posesji położonej w rejonie cmentarza prawosławnego w Białymstoku. „W ramach śledztwa S 21.2000.Zk dotyczącego zbrodni popełnionych w latach 1944 - 1954, przez funkcjonariuszy WUBP i PUBP w Białymstoku, odbędą się, w najbliższym czasie na jednej z białostockich, prywatnych posesji, prace ekshumacyjne szczątków ludzkich, odkrytych w 2016 r. pochodzących z tajnych pochówków dokonywanych przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w 1946 r.” – czytamy w informacji przesłanej nam przez rzecznika prasowego IPN w Białymstoku.

 

Chodzi tu o posesję przyległą do cmentarza prawosławnego w Białymstoku. W sierpniu roku 2016, na podstawie  zeznań świadków oraz raportów wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, prokuratura białostockiego oddziału IPN przeprowadziła pierwsze prace poszukiwawcze w tej lokalizacji. Odkryto jamy grobowe, a w nich odsłonięto szczątki 5 osób oraz ślady wskazujące na większą liczbę pochowanych. Już wówczas zapowiadano przeprowadzenie ekshumacji znalezionych szczątek w roku 2017.

 

Według zeznań świadków w miejscu gdzie znaleziono szczątki jeszcze po wojnie były okopy. Co kilka dni, z białostockich katowni UB, przyjeżdżał tu samochód, a osoby w mundurach ludowego wojska polskiego, zrzucały do dołów zwłoki, które przysypywano warstwą słomy, a potem piasku.

 


Adam Białous


DATA: 2017-08-30 14:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oby pamięć ludzka jeszcze zdążyła odkryć wszystkich zamordowanych żołnierzy. Chwała Bohaterom !
ponad 2 lata temu / Heeni
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.