DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Podkomisja-widmo. Jak „pracują” posłowie w sprawie projektu „Zatrzymaj Aborcję”?

Podkomisja-widmo. Jak „pracują” posłowie w sprawie projektu „Zatrzymaj Aborcję”?

Powołana w lipcu ubiegłego roku podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia obywatelskiego projektu „Zatrzymaj Aborcję” jest bezczynna. Mimo zapewnień jej przewodniczącego, posła Grzegorza Matusiaka (PiS), nie zostało zwołane do tej pory żadne merytoryczne posiedzenie tego gremium, a jego członkowie nie wystąpili o opinie i ekspertyzy do służb prawnych Kancelarii Sejmu.

 

Pod koniec stycznia Katolicka Agencja Informacyjna zwróciła się z kilkoma pytaniami do Kancelarii Sejmu RP w sprawie aktywności sejmowej podkomisji powołanej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Pytania dotyczyły głównie liczby posiedzeń podkomisji od chwili jej utworzenia, czyli od 2 lipca 2018 do stycznia obecnego roku.

Jak informuje Kancelaria Sejmu, podkomisja kierowana przez posła PiS Grzegorza Matusiaka „odbyła jedno posiedzenie 2 lipca 2018 r., na którym przeprowadziła wybór przewodniczącego”.

Na pytanie, kiedy planowane jest najbliższe spotkanie jej członków, padła odpowiedź: „Na chwilę obecną przewodniczący nie wyznaczył terminu kolejnego posiedzenia”.

Agencja wielokrotnie pytała Grzegorza Matusiaka, kiedy zostanie zwołane pierwsze merytoryczne posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji. Poseł nigdy jednak nie dał jednoznacznej odpowiedzi. – Chcemy [się zebrać] jak najszybciej, tym bardziej, że mamy bardzo dużo innych obowiązków, a to jest jeden z priorytetów. Staram się to w jakiś sposób zorganizować. Ja działam – zapewniał parlamentarzysta kilka miesięcy temu.

„Od 2 lipca 2018 r. do 25 stycznia 2019 r. podkomisja nie występowała o opinie i ekspertyzy do służb prawnych Kancelarii Sejmu ani do podmiotów wewnętrznych. Co do ewentualnych opinii zamawianych indywidualnie przez członków podkomisji, w ramach wykonywania mandatu posła, nie mamy wiedzy” – napisało Centrum Informacyjne Sejmu.

Krzysztof Kasprzak, zastępca pełnomocnika inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję”, interpretuje bezczynność podkomisji jednoznacznie. – Zachowanie podkomisji kierowanej przez posła Matusiaka odzwierciedla proaborcyjne stanowisko PiS. Koalicja rządząca nie zamierza zmienić prawa aborcyjnego i ratować nienarodzonych dzieci – uważa.

Zdaniem przedstawiciela autorów projektu „Zatrzymaj Aborcję”, wyjdzie on z komisji i zostanie uchwalony „tylko i wyłącznie wtedy, kiedy w parlamencie znajdzie się siła polityczna (nawet mniejszościowa, ale zdecydowana i stanowcza), która postulaty pro-life traktuje serio”.

W skład nadzwyczajnej podkomisji powołanej w ramach komisji polityki społecznej i rodziny, weszło dziewięcioro posłów: pięciu z PiS (Urszula Rusecka, Anita Czerwińska, Teresa Wargocka, Grzegorz Matusiak i Ewa Kozanecka), dwóch z PO (Joanna Frydrych i Joanna Augustynowska), a także Monika Rosa z Nowoczesnej i Agnieszka Ścigaj z Kukiz15.

„Zatrzymaj Aborcję” jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą zgłoszoną przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej o tej samej nazwie. Projekt został złożony w Sejmie 30 listopada ubiegłego roku. Jego celem jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży tzw. przesłanki eugenicznej, pozwalającej na zabijanie dzieci, u których stwierdzono podejrzenie nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pod projektem podpisało się ponad 830 tysięcy Polaków.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2019-02-02 18:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Głosując przeciwko Zjednoczonej Prawicy na bardziej antyaborcyjnych kandydatów niż PiS możemy, niestety, zwiększyć ryzyko tego, że będą rządzić ludzie, którzy mają jeszcze bardziej proaborcyjne podejście. Nie można zrobić czegoś, żeby zniknęła możliwość popełniania aborcji?
ponad 1 rok temu / castabium
 
Oczywiście warto zagłosować na Brauna i Panią Kaię ...
ponad 1 rok temu / JackEm
 
PIS tak jak i PO nie zmieni prawa i nie zapewni ochrony dzieciom. To przez nich na Polskiej ziemi mordowane są w świetle prawa niewinne dzieci. Mamy jednak możliwość aby to zmienić. Głosujmy więc na obrońców życia jak Ruch Narodowy, Grzegorz Braun, Marek Jurek.
ponad 1 rok temu / ann
 
Walka o zakaz aborcji trzyma nas, wierzących w gotowości, "na czuwaniu", dzięki temu mobilizujemy się- Różaniec, pielgrzymki, ofiary- modlitwa płynie i żarem zbiera się na Ołtarzu w niebie. Bóg wie, co robi.
ponad 1 rok temu / szema
 
, PiS POpełnia błąd przegraja następne wybory nie tylko przez to jedno oszustwo !
ponad 1 rok temu / Jack Em
 
Myślę że się tym zajmą ale w kolejnej kadencji. Taki szantaż z ich strony żeby na nich głosować bo każda inna partia jest jawnie za zabijaniem dzieci. Przydałaby się prawdziwą prawica z prawdziwym obrońcą życia na czele jak Marek Jurek.
ponad 1 rok temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.