DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Podkomisja smoleńska o przyczynach katastrofy: ślady wskazują na użycie materiału wybuchowego

Podkomisja smoleńska o przyczynach katastrofy: ślady wskazują na użycie materiału wybuchowego
Fot. PRSteam.net / cc licence

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że za katastrofą samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku stoi użycie materiału wybuchowego – tak o ustaleniach komisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej mówił jej przewodniczący Kazimierz Nowaczykna na antenie Telewizji Republika.

 

Szef podkomisji zauważył, że wniosek ekspertów mówiący o uszkodzeniu skrzydła przed zderzeniem z brzozą, jest efektem pracy rekonstrukcyjnej. – Wzajemne rozłożenie śrub i nitów jest jak odcisk palca. Każda część jest inna co pozwala nam zidentyfikować każdą pojedynczą część samolotu – podkreślił. Jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, że „rodzaj rozpadu skrzydła świadczy o rozbiciu tego skrzydła przez ogromne wewnętrzne ciśnienie”. – Jedyny nasuwający się wniosek to materiał wybuchowy – powiedział Nowaczyk.

 

Potwierdzać to ma zebrany materiał. To ponad 40 odłamków skrzydła, które zostały „zlokalizowane na zdjęciach” oraz określono ich kształt i rozmiar. Wykonany został też trójwymiarowy model przełomu skrzydła i komputerowe modele wszystkich odłamków. Obecnie trwa odtwarzanie całej konstrukcji samolotu razem z materiałem wewnątrz skrzydeł i wewnątrz samolotu.

 

Nowaczyk twierdził, że dowody wskazują, że „skrzydło się rozpadło, a nie zostało odcięte”, a jego elementy zostały zidentyfikowane na obszarze 50 metrów. Wciąż jednak prowadzone są badania mechanizmu rozpadu skrzydła.

 


Źródło: wprost.pl

MA
 

Czytaj także:
DATA: 2017-09-13 09:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dajcie już spokój. Przez kilka lat komisja opowiadała o udowodnionych kilku wybuchach w kadlubie. Teraz kiedy ekshumacje wykluczyly tą możliwość to twierdzą że wybuch nastąpił w skrzydle i idealnie równo odciął 7 metrowy element. Konczcie już ten kabaret.
ponad 2 lata temu / Poppo
 
No i zgodnie z waszym planem nie wylądował. Czy tak trudno to zrozumieć?
ponad 2 lata temu / do DJ mind
 
Ten samolot nie powinien tam ladowac. Czy tak trudno to zrozumiec?
ponad 2 lata temu / DJ mind
 
Nie ma żadnego "zawijania". Nie wiem i nie rozumiem, dlaczego wraku nie ma w PL. Nie wiem i nie rozumiem dlaczego po katastrofie, w której ginie prezydent kraju i grupa osób za kraj odpowiedzialnych, nie robi się wszystkiego aby rozwikłać zagadkę tylko operuje się domysłami, symulacjami itd, a najważniejszego "twardego dowodu" nadal brak. Nie ma dla mnie żadnego racjonalnego wytłumaczenia takiej sytuacji. Choć może bym i znalazł, ale na poziomie kolejnych domysłów kolejnej komisji, bo też twardych dowodów bym nie miał. Tak jak ich nie mają śledczy. Ciekawi mnie sposób weryfikacji kolejnych komisyjnych rewelacji. W obecnej sytuacji można wysnuć prawie dowolne wnioski i nikt nie może powiedzieć, że są błędne. Ani prawdziwe.
ponad 2 lata temu / Pierre_
 
Symulacje komputerowe oparte na położeniu szczątków są wystarczające by niemal pewnie rozróżnić zderzenie od wybuchu, ale nie są wystarczające by stwierdzić co doprowadziło do wybuchu. Do tego byłoby już potrzebne zbadanie samych szczątków. Poza tym, w przypadku samolotu holenderskiego zdarzenie miało miejsce na dużej wysokości, a polskiego na niskiej, co czyni model komputerowy dużo dokładniejszym. Dlatego Holendrom symulacja do niczego by się nie przydała. Co do przezywania, ja tylko użyłem słowa które zostało użyte wobec mnie, proszę więc darować sobie hipokryzją. Zresztą, dalej ma miejsce "zawijanie" przez udawanie że nie wie się czemu wraku w Polsce nie ma i zapewne nigdy nie będzie. Rosja wraku nie odda choćby dlatego, by pokazać że Polska jest dla niej niczym.
ponad 2 lata temu / do Pierre
 
Dlaczego Polacy nie mieli? Choć ranga lotu i pasażerów była radykalnie inna? Zatem nadal poruszamy się w sferze domniemań, domysłów, mniej lub bardziej pobożnych życzeń aby rzeczywistość okazała się taka a nie inna. Więc powtarzając moje ostatnie zdanie z poprzedniego wpisu- ktoś znów chce coś ugrać na tragedii, a nie ją wyjaśnić. przez 7 lat od katastrofy nadal wraku na terenie PL nie ma. Dziękuję za rozwiązanie moich problemów, ale proszę bez przezywanek. A dlaczego Holendrzy wystąpili i dostali zezwolenie na przeczesanie terenu? Dlaczego o to wystąpili? Przecież symulacje komputerowe są wystarczające, prawda?
ponad 2 lata temu / Pierre_
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.