DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Podkarpackie: krzywa Laffera działa!

Podkarpackie: krzywa Laffera działa!
fot.ilco/sxc.hu

Kilka lat temu w gminie Wiązownica w województwie podkarpackim wprowadzono znaczącą obniżkę podatków i opłat lokalnych. W rezultacie zwiększyły się wpływy do kasy gminnej, do Wiązownicy przenoszą się niektórzy przedsiębiorcy, licząc oszczędności w dziesiątkach tysięcy złotych.

 

Jak poinformowało Radio Rzeszów, od sześciu lat mieszkańcy płacą tam podatki o 50-60 proc. niższe w stosunku do stawek maksymalnych ustalonych przepisami prawa. Obniżono tam podatek od nieruchomości, od środków transportu i rolny. Ponadto, całkowicie zwolniono z podatku od nieruchomości m.in. budynki mieszkalne o powierzchni użytkowej do 350 m kw., budynki gospodarcze osób fizycznych nie związane z działalnością gospodarczą oraz drogi należące do osób prywatnych.

 

Korzyści finansowe widoczne są szczególnie po trzech latach funkcjonowania obniżonych stawek. Mówimy tu o obniżeniu od 2007 r. szczególnie istotnego podatku, od nieruchomości, a także podatku rolnego, co przyniosło niewielki ubytek dochodów. Natomiast sukcesywnie, w poszczególnych latach, począwszy od 2009, 2010 r., aż do roku obecnego nastąpiła istotna podwyżka, czyli większy wpływ podatków z tego tytułu, że stały się bardziej powszechne, coraz więcej osób podatki reguluje terminowo. Mniejsze stawki jednocześnie powodują, że w większym stopniu regulowane są terminowo – stwierdziła Stanisława Czyż, skarbnik gminy Wiązownica. Prośby o umorzenie zaległości podatkowych ze strony zarówno firm, jak i osób fizycznych należą obecnie do rzadkości, ich liczba stała się wręcz symboliczna.

 

Okazuje się, że ministrem finansów nie powinien być doktor nauk ekonomicznych Mateusz Szczurek, były pracownik ING Banku, ale wójt gminy Wiązownica Marian Ryznar. – Wiem, że wysokie podatki rozwijają szarą strefę, że ludzie uciekają od płacenia zbyt drakońskich opłat. Niższe pozwalają jakoś związać koniec z końcem, motywują do tego, by zachować się zgodnie z literą prawa, bo nie powodują zbyt dużego obciążenia. Historia pokazała, że mieliśmy rację, choć pierwsze lata były trudne. Nie od razu uzyskaliśmy takie dochody, jak w 2006 r., ale po upływie 2, 3 lat zaczęły je nawet przewyższać – relacjonował wójt.

 

Niższe podatki zostały również docenione przez przedsiębiorców. – Nasza działalność to handel materiałami budowlanymi, również transport międzynarodowy. Porównując podatki, jakie płaciliśmy w Jarosławiu, gmina Wiązownica jest podatkowym eldorado. Gdy okazało się, że podatki w gminie Wiązownica są znacznie mniejsze, niż w Jarosławiu, przenieśliśmy tu całą działalność gospodarczą. Oszczędności z tego tytułu sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. (…) Podatki są bardzo dużym obciążeniem. Wyjście gminy do nas, do przedsiębiorców, to bardzo dobry krok. Myślę, że państwo również powinno pójść w podobną stronę – postulowała Anna Dusiło, współwłaścicielka przedsiębiorstwa handlowo-usługowego.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: radio.rzeszów.pl


DATA: 2013-12-24 08:09
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ta gmina zadziałała jak specjalna strefa ekonomiczna, zdrenowała inne gminy z podatków, bo do niej przeniosły się firmy. Państwo bez podatków na wojsko i administracje upadnie jak I RP. To widać obcenie głowne wpływy to VAT, akcyza, potem PIT a CIT ma najmniejszy udział. Do tego 100 mld zł rocznie transferów zysków z Polski na zachód i najdroższy gaz zyski na wschód.
ponad 6 lat temu / maro
 
Odpowiednie niskie podatki w całej Polsce, spowodowałyby na tyle dużą akumulację kapitału, że wkrótce Polacy byliby znacznie bardziej bogaci, a to by spowodowało zwiększone wpływy do budżetu, co jest również uwzględnione w krzywej Laffera
ponad 6 lat temu / Ja
 
Panie Gawron, jasne, po co przedsiębiorca miałby przenosić się, gdyby wszędzie były tak samo niskie podatki? Głównym atutem i rezultatem decyzji władz Wiązownicy nie jest przenoszenie działalności gospodarczej, ale mniejsze obciążenia finansowe. Gwarantuję Panu, że gdyby cała Polska stała się taką Wiązownicą, bezrobocie znacznie by spadło.
ponad 6 lat temu / Tomasz Tokarski
 
Podatki oczywiscie jako takie to forma haraczu. Ale oni sami pisza, ze sie tam przeniesli bo podatki byly mniejsze. Jakby bylya takie same wszedzie toby sie nie przeniesli wiec nie byloby w ogole tego efektu opisywanego przez autora. Po prostu zadzialaloby to inaczej. I napewno firmy by sie do nich nie przesniosly - bo po co, skoro mieliby tam gdzie sa to samo a do tego blizej.
ponad 6 lat temu / gawron
 
Politycy myślą w perspektywie wyborów (maksymalnie 4 lat) i chociaż z powodu obniżki pojawiłaby się góra pieniędzy ale np. w 5 roku to obniżka zastanie odrzucona.Tak działa system wielopartyjny.
ponad 6 lat temu / cynik
 
o tym, że ministrami finansów nie powinni być różni szarlatani z tytułami doktorów czy profesorów ekonomii z wyuczonymi formułkami, głowami pełnymi różnych dziwacznych wzorów, których i tak nie umieją rozwiązać, szkolonych na keynesizmie, wie każdy kto zetknął się chociaż pobieżnie z austriacką szkołą ekonomii; a dzieło - potężna księga, w której nie ma żadnych wzorów matematycznych - Ludwiga von Misesa "Ludzkie działanie" chyba najlepiej oddaje sens ekonomii; brawo panie wójcie!!! tylko ilu takich mądrych ludzi zasiada w Polsce na stanowiskach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów, marszałków i wojewodów, że o sejmie, senacie i prezydencie kraju nie wspomnę? najwyższy czas to zmienić, najwyższy!!!
ponad 6 lat temu / jaro
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.