18 sierpnia 2019

Czy do Tczewa powrócą niemieckie nazwy ulic? Mieszkańcy: to powrót do czasów okupacji

(źródło: pixabay.com)

Mieszkańcy Tczewa są przeciwni umieszczeniu przez władze miasta na jednym z osiedli tabliczek z dawnymi, niemieckimi nazwami ulic. Przeciwnicy niemieckojęzycznych tabliczek podkreślają, że takie nazwy ulice Tczewa nosiły podczas niemieckiej okupacji, kiedy zamordowano wielu polskich mieszkańców tego pomorskiego miasta.

 

Tabliczki z niemieckimi nazwami ulic znajdują się na osiedlu Suchostrzygi. „To nie do pomyślenia. Nie po to tylu Polaków oddało życie za wolność i niepodległość, żeby teraz na naszych ulicach pojawiały się tablice z napisami, które obowiązywały w czasie wojny… Może niech jeszcze powieszą w Tczewie tabliczkę z nazwą ulicy z czasów wojny, która nosiła imię Hitlera” – napisała w liście skierowanym do mediów osoba, która chce zachować anonimowość.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Władze miasta umieszczenie tabliczek z niemieckimi nazwami ulic tłumaczą, że ulice te nazywały się tak, nie tylko podczas okupacji miasta przez Niemców, ale również o wiele wcześniej. Zdaniem Adama Burczyka, wiceprezydenta Tczewa, niektóre niemieckojęzyczne nazwy ulic pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Twierdzi on, że mieszkańcy Tczewa powinni pogodzić się z faktem historycznym, iż jak mówi: „Kilkaset lat historii Tczewa jest związane z niemieckim kręgiem kulturowym”. W odpowiedzi na to przeciwnicy niemieckojęzycznych tabliczek zapytują władze miasta: „To może by nawzajem poprosić władze Niemiec, aby wprowadziły w niemieckich miastach, w których żyje wielu Polaków, polskie nazwy ulic?”

 

Tczew nie jest jedynym pomorskim miastem, w którym władze samorządowe eksponują dawne niemieckie nazwy ulic, skwerów czy obiektów architektonicznych. Zjawisko to bardzo wyraźnie obecne jest m.in. w Gdańsku. W roku 2017 z oddanego po remoncie do użytku zabytkowego budynku gdańskiej poczty znikła polska nazwa „Urząd pocztowy – Gdańsk 2”. Zamiast niej na ścianie budynku pojawił się napis w języku niemieckim Postam. Natomiast kilka lat temu przy szkole w Kokoszkach stanął przedwojenny słup graniczny, oddzielający wówczas Gdańsk od Rzeczypospolitej, a rondu znajdującemu się w pobliżu tego słupa nadano imię Rondo Graniczne.

 

Źródło: radiogdansk.pl / dziennikbaltycki.pl

AB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 625 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram