DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   POLSKA

Krzysztof Warecki

Pod okiem namiestnika


Gdy pod koniec 2015 roku władzę w Polsce przejmowało Prawo i Sprawiedliwość, skala spustoszenia i zaniedbań w polityce zagranicznej Polski była ogromna. Wielu Polaków z nadzieją więc witało zmianę władzy, tym bardziej, że formacja polityczna, która przejęła odpowiedzialność za państwo, chętnie odwoływała się do patriotycznych wartości, a będąc w opozycji, z upodobaniem piętnowała serwilizm poprzedników u steru, zwłaszcza wobec Brukseli i Berlina. Zapowiadało to głębokie przeorientowanie priorytetów w polskiej polityce zagranicznej…


 

Prawo i Sprawiedliwość zaskoczone wynikami wyborów, które dały tej partii samodzielne rządy, z marszu musiało stawić czoła ogromnym wyzwaniom, tym bardziej, że rządząca dotąd Platforma Obywatelska zostawiła w spadku szereg nierozwiązanych spraw i szkodliwych z punktu widzenia interesów Polski zobowiązań. Na to wszystko nałożyła się wrogość wobec PiS ze strony lewicowych elit politycznych, które opanowały struktury władzy praktycznie we wszystkich państwach zachodnich.

 

Konsekwencją tego było przyjęcie przez nowy rząd dwóch zasadniczych imperatywów określających polską politykę zagraniczną: po pierwsze, nie ma alternatywy dla Unii Europejskiej, po drugie, należy dążyć do ścisłego zbliżenia w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, a w konsekwencji – do wzmocnienia tak zwanej wschodniej flanki NATO. W praktyce sprowadziło się to do niemal całkowitego podporządkowania polskiej polityki zagranicznej na kierunku wschodnim interesom USA.

 

Sukces na Zachodzie

 

Na początek rządów Prawa i Sprawiedliwości nałożyła się kulminacja kryzysu imigracyjnego, kiedy ogromna fala głównie islamskich przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu zalała południową i zachodnią Europę. Nowy rząd już od pierwszego dnia urzędowania musiał zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem, tym większym, że poprzednicy tuż przed końcem kadencji podrzucili następcom kukułcze jajo w postaci porozumienia zobowiązującego Polskę do przyjęcia siedmiu tysięcy tych tak zwanych uchodźców. Chociaż po przejęciu władzy rząd zadeklarował, że będzie respektować poczynione zobowiązania, jednak w obliczu braku przyzwolenia społecznego praktycznie udało się wycofać z groźnego dla bezpieczeństwa Polski zobowiązania. Wprawdzie ośmielona deklaracją polskiego rządu Bruksela, za którą stanęła cała potęga Niemiec, zaciekle atakowała Warszawę, uciekając się nawet do szantażu moralnego, jednak z odsieczą władzom w Warszawie przyszli sami „uchodźcy”, dokonując serii krwawych zamachów terrorystycznych w zachodniej Europie.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Mieszkańcy greckich ośrodków imigranckich dostaną nową szansę na powrót do domu. Dla 5 000 osób, które zechcą opuścić kraj, przygotowano „stypendium” w wysokości 2 000 euro. Na powrót decydują się m.in. Irakijczycy.

 
 

Atak nuklearny na Hiroszimę przykrył wszystko, ponieważ Hiroszima była miastem większym i znanym, czy też raczej kojarzonym na świecie. Nagasaki z kolei, na czym polega jeszcze większa tragedia tego miasta, było celem zastępczym. Wybrano je ze względu na to, że nad „ważniejszym celem”, czyli nad Kokurą były złe warunki atmosferyczne. Wprawdzie nie wykluczało to bombardowania, ale wykluczało zrobienie dobrych zdjęć – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Jakub Polit z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Chyba jeszcze nigdy wcześniej w historii Kościoła nie przeżywaliśmy tak wielkiego zamętu wokół Eucharystii i sposobów jej przyjmowania. Każdy w tej sprawie wydaje się mieć wyrobione zdanie i broni swoich racji do upadłego. Na stole leżą argumenty historyczne, teologiczne, eklezjologiczne i jurydyczne (wszystkie używane „w dobrej wierze”), ale jednocześnie nikt nie potrafi podać jasnego rozwiązania, a to prędzej czy później doprowadzić może do rozłamu. Tu nie chodzi o to, czyje argumenty są lepsze czy mocniejsze. Ostatecznie chodzi o to, że ucierpieć może szacunek do Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, a na to pozwolić sobie nie możemy.

 

1382 – książę Władysław Opolczyk wystawił akt fundacyjny klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Pierwsi zakonnicy przybyli tam z Węgier. Najprawdopodobniej dwa lata później do klasztoru trafił cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Magazyn „Global Times”, będący dodatkiem do organu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) wyraził optymizm w sprawie przedłużenia ważności porozumienia watykańsko-chińskiego. Dokument zawarty czasowo 22 września 2018 na dwa lata, wygasa za półtora miesiąca.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.