DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Początek przygotowań do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski

Początek przygotowań do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski
Zaprowadzenie chrześcijaństwa, Jan Matejko (1889 r.)
#POLSKA    #POZNAŃ    #ROCZNICA    #CHRZEST    #ARCHIDIECEZJA    #GĄDECKI

Archidiecezja poznańska rozpoczęła przygotowania do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Obydwa wymiary dokonanego w 966 r. chrztu Polski – religijny i polityczny – stworzyły symbiozę wzajemnego współistnienia obu instytucji: Kościoła i państwa, służących dobru każdego z członków narodu i dobru wspólnemu całego narodu – czytamy w komunikacie skierowanym do duszpasterzy. Obchody, oprócz przypomnienia religijno-historycznych okoliczności przyjęcia chrztu, mają być przede wszystkim okazją do „zdiagnozowania kondycji polskiego katolicyzmu” i do refleksji nad konsekwencjami tego wydarzenia dla chrześcijan żyjących w Polsce dziś i w przyszłości.

 

O duszpasterskich przygotowaniach do zaplanowanych na 2016 rok uroczystości poinformował w Warszawie podczas obrad Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

 

W specjalnym komunikacie skierowanym do duszpasterzy i dyrektorów wydziałów duszpasterskich poszczególnych kurii diecezjalnych, Archidiecezja Poznańska przypomina, że „1050. rocznica chrztu Polski jest nie tylko wspomnieniem wydarzenia historycznego, które miało miejsce w roku 966 i zapoczątkowało dzieje Kościoła na ziemiach polskich, a także zaistnienie państwowości Polski, lecz również zobowiązaniem do refleksji nad konsekwencjami tego faktu dla teraźniejszości i przyszłości”.

 

Należy dostrzec przede wszystkim wymiar religijny decyzji Mieszka I; był to „akt decyzyjny o charakterze ewangelizacyjnym”. Wiara stała się „żywą rzeczywistością w życiu poszczególnych osób, przybrała też kształt wspólnotowy i instytucjonalny”.

 

Wymiarowi religijnemu chrztu Polski towarzyszy też wymiar polityczno-kulturalny: poprzez chrzest Polska została włączona trwale w krąg określonych wartości, określiła też jednoznacznie „swoje miejsce w Europie jako narodu łacińskiego pośród Słowian i słowiańskiego pośród Latynów”.

 

Obydwa elementy – religijny i polityczny – „stworzyły zarazem symbiozę wzajemnego współistnienia obu instytucji: Kościoła i państwa, służących dobru każdego z członków narodu i dobru wspólnemu całego narodu”. Chrzest stanowił także, analogicznie do podstawowego znaczenia sakramentu, niezatartą pieczęć określającą tożsamość narodu polskiego” – brzmi fragment komunikatu adresowanego do środowisk duszpasterskich.

 

„Jednak dziś świadomość własnej tożsamości stała się dla wielu katolików w Polsce problemem” – czytamy dalej w tekście przygotowanym przez Archidiecezję Poznańską. Z tego względu założeniem obchodów jubileuszowych jest refleksja nad odszukaniem owej „drogi najlepszej” [Jer 6,16] „przez współczesnych Polaków w świetle wyzwań, które niesie nasza chrześcijańska przeszłość”.

 

Zatem świętowanie jubileuszu chrztu Polski należy rozpatrywać w dwóch aspektach – jako wydarzenie religijno-historyczne i wyzwanie dla czasu obecnego, który „domaga się zdiagnozowania kondycji polskiego katolicyzmu w świetle dziedzictwa chrześcijańskiej przeszłości naszego narodu”. Celem programu obchodów jest odczytanie na nowo konsekwencji przyjęcia chrztu przez pierwszego władcę Polski przed 1050 laty dla chrześcijan żyjących w Polsce zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości.

 

Realizacja przygotowań do jubileuszu ma przebiegać w archidiecezji poznańskiej na czterech płaszczyznach, którym odpowiadają powołane w tym celu cztery komisje tematyczne: duszpasterska, edukacyjna, historyczno-naukowa i ds. kultury.

 

Zadaniem komisji duszpasterskiej będzie rozwijanie wśród wiernych duchowości chrzcielnej w nawiązaniu do wydarzenia sprzed 1050 lat. Tematyka skoncentrowana wokół sakramentu chrztu świętego ma tę duchowość wśród wiernych „rozwijać i umacniać”. Przygotowania do obchodów mają być też szerzej częścią „Programu duszpasterskiego dla Kościoła katolickiego w Polsce na lata 2013-2017”.

 

Celem prac komisji edukacyjnej będzie popularyzacja założeń jubileuszu wśród różnych kręgów społeczeństwa, szczególnie wśród młodzieży i dzieci w wieku szkolnym. Służyć temu będą m.in. prelekcje i publikacje przygotowane przez specjalistów Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Ukazanie roli chrześcijaństwa w dziejach narodu i państwa polskiego ma pomóc w odkryciu chrześcijaństwa „jako promotora autentycznego humanizmu, a także postępu kulturowego i cywilizacyjnego”. Komisja będzie realizować swoje zadania w pionie katechetycznym i oświatowym, obejmującym szkoły podstawowe, gimnazja i licea.

 

Z kolei prace komisji historyczno-naukowej będą miału na celu ukazanie chrztu jako wydarzenia kościelnego i politycznego, czemu mają służyć konferencje i sympozja naukowe, których tematem będzie m.in. chrystianizacja Europy, w tym krajów słowiańskich, czy sytuacja Kościoła na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia.

 

Zadaniem komisji ds. kultury ma być przygotowanie szerokiej oferty kulturalnej (wystaw, konferencji, koncertów i spektakli) na temat znaczenia chrystianizacji Polski. Otwarcie wystaw planuje się od września 2015 r. Wszystkie te inicjatywy powinny być współorganizowane i koordynowane przez odpowiednie instytucje kultury.

 

W Archidiecezji Poznańskiej wszystkie komisje podlegają Radzie Programowej, której przewodniczy Arcybiskup Poznański, a należą do niej przewodniczący komisji, ich zastępcy i inne osoby powołane przez Arcybiskupa Metropolitę.

 

Abp Gądecki przypomniał, że ogólny zakres przygotowań do jubileuszu zatwierdziła niedawno Konferencja Episkopatu Polski. Jednocześnie zachęcił, by podobne komisje powołano w każdej diecezji oraz w zakonach i zgromadzeniach zakonnych.

 

Archidiecezja poznańska wyraża także nadzieję, że „w przeciwieństwie do obchodów Millennium w 1966 roku, rocznica 1050-lecia będzie obchodzona w harmonijnej współpracy Kościoła i państwa”.

 

Zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego, istnieje szansa na to, że na obchody przyjedzie Ojciec Święty Franciszek. Gdyby jednak Polsce przypadła organizacji Światowego Dnia Młodzieży w 2015 r. (aspiruje do tego Kraków), papież przybyłby do naszego kraju rok wcześniej, a obydwa wydarzenia zostałyby połączone.

 

Źródło: KAI


DATA: 2013-04-13 18:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.