DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Początek przygotowań do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski

Początek przygotowań do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski
Zaprowadzenie chrześcijaństwa, Jan Matejko (1889 r.)
#POLSKA    #POZNAŃ    #ROCZNICA    #CHRZEST    #ARCHIDIECEZJA    #GĄDECKI

Archidiecezja poznańska rozpoczęła przygotowania do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Obydwa wymiary dokonanego w 966 r. chrztu Polski – religijny i polityczny – stworzyły symbiozę wzajemnego współistnienia obu instytucji: Kościoła i państwa, służących dobru każdego z członków narodu i dobru wspólnemu całego narodu – czytamy w komunikacie skierowanym do duszpasterzy. Obchody, oprócz przypomnienia religijno-historycznych okoliczności przyjęcia chrztu, mają być przede wszystkim okazją do „zdiagnozowania kondycji polskiego katolicyzmu” i do refleksji nad konsekwencjami tego wydarzenia dla chrześcijan żyjących w Polsce dziś i w przyszłości.

 

O duszpasterskich przygotowaniach do zaplanowanych na 2016 rok uroczystości poinformował w Warszawie podczas obrad Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

 

W specjalnym komunikacie skierowanym do duszpasterzy i dyrektorów wydziałów duszpasterskich poszczególnych kurii diecezjalnych, Archidiecezja Poznańska przypomina, że „1050. rocznica chrztu Polski jest nie tylko wspomnieniem wydarzenia historycznego, które miało miejsce w roku 966 i zapoczątkowało dzieje Kościoła na ziemiach polskich, a także zaistnienie państwowości Polski, lecz również zobowiązaniem do refleksji nad konsekwencjami tego faktu dla teraźniejszości i przyszłości”.

 

Należy dostrzec przede wszystkim wymiar religijny decyzji Mieszka I; był to „akt decyzyjny o charakterze ewangelizacyjnym”. Wiara stała się „żywą rzeczywistością w życiu poszczególnych osób, przybrała też kształt wspólnotowy i instytucjonalny”.

 

Wymiarowi religijnemu chrztu Polski towarzyszy też wymiar polityczno-kulturalny: poprzez chrzest Polska została włączona trwale w krąg określonych wartości, określiła też jednoznacznie „swoje miejsce w Europie jako narodu łacińskiego pośród Słowian i słowiańskiego pośród Latynów”.

 

Obydwa elementy – religijny i polityczny – „stworzyły zarazem symbiozę wzajemnego współistnienia obu instytucji: Kościoła i państwa, służących dobru każdego z członków narodu i dobru wspólnemu całego narodu”. Chrzest stanowił także, analogicznie do podstawowego znaczenia sakramentu, niezatartą pieczęć określającą tożsamość narodu polskiego” – brzmi fragment komunikatu adresowanego do środowisk duszpasterskich.

 

„Jednak dziś świadomość własnej tożsamości stała się dla wielu katolików w Polsce problemem” – czytamy dalej w tekście przygotowanym przez Archidiecezję Poznańską. Z tego względu założeniem obchodów jubileuszowych jest refleksja nad odszukaniem owej „drogi najlepszej” [Jer 6,16] „przez współczesnych Polaków w świetle wyzwań, które niesie nasza chrześcijańska przeszłość”.

 

Zatem świętowanie jubileuszu chrztu Polski należy rozpatrywać w dwóch aspektach – jako wydarzenie religijno-historyczne i wyzwanie dla czasu obecnego, który „domaga się zdiagnozowania kondycji polskiego katolicyzmu w świetle dziedzictwa chrześcijańskiej przeszłości naszego narodu”. Celem programu obchodów jest odczytanie na nowo konsekwencji przyjęcia chrztu przez pierwszego władcę Polski przed 1050 laty dla chrześcijan żyjących w Polsce zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości.

 

Realizacja przygotowań do jubileuszu ma przebiegać w archidiecezji poznańskiej na czterech płaszczyznach, którym odpowiadają powołane w tym celu cztery komisje tematyczne: duszpasterska, edukacyjna, historyczno-naukowa i ds. kultury.

 

Zadaniem komisji duszpasterskiej będzie rozwijanie wśród wiernych duchowości chrzcielnej w nawiązaniu do wydarzenia sprzed 1050 lat. Tematyka skoncentrowana wokół sakramentu chrztu świętego ma tę duchowość wśród wiernych „rozwijać i umacniać”. Przygotowania do obchodów mają być też szerzej częścią „Programu duszpasterskiego dla Kościoła katolickiego w Polsce na lata 2013-2017”.

 

Celem prac komisji edukacyjnej będzie popularyzacja założeń jubileuszu wśród różnych kręgów społeczeństwa, szczególnie wśród młodzieży i dzieci w wieku szkolnym. Służyć temu będą m.in. prelekcje i publikacje przygotowane przez specjalistów Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Ukazanie roli chrześcijaństwa w dziejach narodu i państwa polskiego ma pomóc w odkryciu chrześcijaństwa „jako promotora autentycznego humanizmu, a także postępu kulturowego i cywilizacyjnego”. Komisja będzie realizować swoje zadania w pionie katechetycznym i oświatowym, obejmującym szkoły podstawowe, gimnazja i licea.

 

Z kolei prace komisji historyczno-naukowej będą miału na celu ukazanie chrztu jako wydarzenia kościelnego i politycznego, czemu mają służyć konferencje i sympozja naukowe, których tematem będzie m.in. chrystianizacja Europy, w tym krajów słowiańskich, czy sytuacja Kościoła na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia.

 

Zadaniem komisji ds. kultury ma być przygotowanie szerokiej oferty kulturalnej (wystaw, konferencji, koncertów i spektakli) na temat znaczenia chrystianizacji Polski. Otwarcie wystaw planuje się od września 2015 r. Wszystkie te inicjatywy powinny być współorganizowane i koordynowane przez odpowiednie instytucje kultury.

 

W Archidiecezji Poznańskiej wszystkie komisje podlegają Radzie Programowej, której przewodniczy Arcybiskup Poznański, a należą do niej przewodniczący komisji, ich zastępcy i inne osoby powołane przez Arcybiskupa Metropolitę.

 

Abp Gądecki przypomniał, że ogólny zakres przygotowań do jubileuszu zatwierdziła niedawno Konferencja Episkopatu Polski. Jednocześnie zachęcił, by podobne komisje powołano w każdej diecezji oraz w zakonach i zgromadzeniach zakonnych.

 

Archidiecezja poznańska wyraża także nadzieję, że „w przeciwieństwie do obchodów Millennium w 1966 roku, rocznica 1050-lecia będzie obchodzona w harmonijnej współpracy Kościoła i państwa”.

 

Zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego, istnieje szansa na to, że na obchody przyjedzie Ojciec Święty Franciszek. Gdyby jednak Polsce przypadła organizacji Światowego Dnia Młodzieży w 2015 r. (aspiruje do tego Kraków), papież przybyłby do naszego kraju rok wcześniej, a obydwa wydarzenia zostałyby połączone.

 

Źródło: KAI


DATA: 2013-04-13 18:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.