DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jan Gać

Początek przygody


Rozległe ruiny dzisiejszego Nea Paphos, na zachodnim koniuszku Cypru, świadczą, że w imperium rzymskim było to miasto ważne i zamożne, a dzięki swej świetnej lokalizacji i zdrowemu klimatowi – jedno z przedniejszych do zasiedlenia. Przemawiają za tym wspaniałe mozaiki, jakie do dziś zachowały się w posadzkach (być może podobne ozdabiały w starożytności również ściany okazałych domostw – te jednak rozsypały się już w pył).

 

Nie gdzie indziej, jak właśnie na Cyprze rozpoczął swą misyjną przygodę święty Paweł. W tę pionierską podróż otwierającą systematyczne i zorganizowane dzieło głoszenia Ewangelii zarówno Żydom z diaspory, jak i poganom, zabrał Apostoł dwóch pomocników: Barnabę i Jana Marka. W mieście Pafos przydarzyła im się na początek niecodzienna historia. Apostołów głoszących w żydowskich synagogach Dobrą Nowinę o Jezusie zawezwał do siebie rzymski urzędnik, prokonsul Sergiusz Paweł, aby się dowiedzieć, cóż to za nowości propagują żydowscy wędrowcy. Nowatorstwem nauki wzbudził Paweł Apostoł zainteresowanie prokonsula do tego stopnia, że pozostający na służbie Rzymianina trudniący się magią Żyd imieniem Elimas próbował odwieść swego pana od przyjęcia Pawłowego nauczania. Apostoł zareagował na to z całą bezwzględnością, zsyłając na czarnoksiężnika ślepotę mocą z wysoka: O, synu diabelski, pełny wszelkiej zdrady i wszelkiej przewrotności, wrogu wszelkiej sprawiedliwości, czyż nie zaprzestaniesz wykrzywiać prostych dróg Pańskich? (Dz 13, 10). Czyż można się więc dziwić, że zdumiony całym zajściem i mocą Pawłowych słów urzędnik rzymski uwierzył w Jezusa? Jest on pierwszym spoza Palestyny znanym z imienia poganinem, którego możemy zaliczyć do grona chrześcijan, bo niepodobna, aby w takich okolicznościach nie udzielił mu Paweł chrztu.

Gdzie mógł się znajdować dom prokonsula, w którym gościł Paweł ze swymi towarzyszami, zanim wyruszył w dalszą drogę? Czy można go zidentyfikować pośród dziesiątków rozległych miejskich willi, po których zachowały się najwyżej przyziemia z zachwycającymi mozaikami, jednymi z najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego?

Może to ten dom, na który właśnie natrafiłem? Właściciel willi Dionizosa musiał być ważną osobistością albo bogaczem, bo kogóż innego byłoby stać na taki splendor, jakim ów nieznany z imienia człowiek kazał przyozdobić posadzki swego domu (od głównego bohatera mozaikowego cyklu nazwanego właśnie domem Dionizosa)...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Skoro na COVID zmarło w Polsce w 2020 roku około 29 tysięcy osób, to skąd wzrost zgonów o kolejne 41 tysięcy?

 
 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.