DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Pochwała chińsko-watykańskiego porozumienia. „Nasze kontakty rozwinęły się pozytywnie”

Pochwała chińsko-watykańskiego porozumienia. „Nasze kontakty rozwinęły się pozytywnie”
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.VATICAN-CHINA/DEAL REUTERS/Kim Kyung-Hoon/File Photo/FORUM

„Podkreślono znaczenie wstępnego porozumienia dotyczącego nominacji biskupów z 22 sierpnia 2018, odnawiając wolę do kontynuowania zinstytucjonalizowanego dialogu na poziomie bilateralnym w celu promocji życia Kościoła katolickiego i dobra narodu chińskiego” – brzmi komunikat Stolicy Apostolskiej, relacjonujący spotkanie abp. Paula Gallaghera, sekretarza Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami z przedstawicielami Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Podczas spotkania w trakcie monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, przedstawiciele Watykanu i chińskiego rządu w przyjaznej atmosferze dyskutowali nad owocami podpisanego dwa lata temu porozumienia. „Podczas rozmowy, która odbyła się w serdecznej atmosferze, przypomniano wspólne kontakty, które z czasem rozwinęły się pozytywnie” – czytamy w sprawozdaniu Stolicy Apostolskiej.

Przywołano wspólne wysiłki podjęte wobec rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Watykan przesłał do Chin 700 tys. maseczek, a papież Franciszek 26 stycznia podczas modlitwy Anioł Pański modlił się w intencji ofiar.

 

Od ponad 60 lat, Kościoł katolicki w Państwie Środka podzielony jest na „podziemny” – wierny nauczaniu Magisterium, oraz „patriotyczny” – gdzie hierarchowie działają z nadania partii, a kościelne nauczanie podporządkowane jest idei państwa socjalistycznego. W sierpniu 2018 r. po raz pierwszy w historii, Stolica Apostolska zatwierdziła biskupów nominowanych przez władze Chin.

 

Jednak sytuacja katolików w Chinach jest daleka od idealnej. Wręcz przeciwnie, międzynarodowe raporty np. amerykańska Kongresowa Komisja ds. Chin, monitorująca łamanie praw człowieka jednoznacznie wskazuje, że ilość antykatolickich aktów ze strony władz wyraźnie się nasiliła. W niektórych prowincjach aby wejść do kościoła, trzeba mieć skończone 18 lat. Powszechne jest zrywanie z widoku publicznego katolickich znaków, np. krzyży i kapliczek, za pomocą buldożerów demolowane są stacje Drogi Krzyżowej, „podziemni” kapłani znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, a wierni świeccy są zastraszani.

 

Stanowisko kontrolowanego przez władze Kościoła „patriotycznego” najlepiej oddają słowa bp Johna Fanga Xingyao z Linyi, który podczas oficjalnej konferencji biskupów powiedział: „miłość do Ojczyzny musi być większe niż do Kościoła, a prawo krajowe musi stać ponad prawem kanonicznym”.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kardynał Zen: papież nie mówi nic o sytuacji w Chinach

 

Niestety w ciągu tych lat, w których jest papieżem [Franciszek] nie powiedział ani jednego krytycznego słowa o tym, co dzieje się w Chinach. Zawsze chwalił rząd chiński – stwierdził kardynał Joseph Zen w wywiadzie, jakiego udzielił Claire Chretien z Life Site News.

 


DATA: 2020-02-17 11:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czy w Polskim kościele katolickim też obowiązuje poprawność polityczna? W ogóle nie modlimy się za kościół prześladowany w Chinach i za chińskich katolików . Owszem za Bliski wschód Afrykę ale nie za Chiński Kościół .
7 miesięcy temu / taki tam
 
Pokój, not peace.
8 miesięcy temu / PIK
 
Porozumienie dla tych którzy je podpisali być może jest zadowalające. Ale to także typowe dla władz komunistycznych że większość która nie jest u władzy nie traktowana jako ważna. Co do Papieża to mamy takiego i tyle. Wybór jest chyba taki że gdy pójdziemy drogą protestancka, synodalna to każdy rozejdzie się w swoją stronę i też nie będzie traktował takich umów z urzędu jako wiążących.
8 miesięcy temu / t
 
W 16-tym wieku i później dalej w 17-tym wieku kościół w Japonii zszedł do podziemia, czyli z dużym prawdopodobieństwem kościół podziemny będzie jeszcze bardziej podziemny?
8 miesięcy temu / anonimowy_galeo
 
Nikt niczego nie cenzuruje. Na tym portalu już niejednokrotnie, ostatnio w ubiegłym tygodniu, pisano o sytuacji Kościoła w Chinach i tragicznym losie tych, którzy nie chcą wejść do zgodnego z wolą państwa pseudo kościoła. To, co podano w artykule w zestawieniu z ostatnio prezentowanym wywiadem z chińskim biskupem pokazuje wołający o pomstę do Nieba stosunek Watykanu do chińskich katolików. Poza tym te maseczki..., cóż za wielka wspaniałomyślna pomoc. Boże!!!
8 miesięcy temu / @DNA
 
niech Franciszek jedzie jak najprędzej do Chin podziękować władzom chińskim za czułą troskę o Kościół katolicki! Wypada przecież okazać wdzięczność!
8 miesięcy temu / takataka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.